Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ja sam ipak krenuo korak dalje,cisto eksperimentalno za svoju dusu isprobavajuci kalemiti totalno dve razlicite vocke,kalemio sam na divlju krusku visnju za probu,a isao sam i nesto santa marije na divlju krusku.





Posle toliko pisanja nisi trebao da probavaš sa višnjom.
 
Sad da ne slazem mislim da je 8 god kalemio Simicima Jovi i Slobi iz Samca R.Srpska po 100 ak hiljada prolece i isto u jesen svake god,kalemio je i Micicu par god. I nase + usluzno ovde 40-50.000 godisnje. Zadnjih par god samo nase i jos po nekom 50ak hiljada godisnje. Ja kalemim samo kada moram,ali kad cale batali moracu ja
 
Sad da ne slazem mislim da je 8 god kalemio Simicima Jovi i Slobi iz Samca R.Srpska po 100 ak hiljada prolece i isto u jesen svake god,kalemio je i Micicu par god. I nase + usluzno ovde 40-50.000 godisnje. Zadnjih par god samo nase i jos po nekom 50ak hiljada godisnje. Ja kalemim samo kada moram,ali kad cale batali moracu ja

To su ozbiljne cifre stvarno svaka cast ...ja sam srecan kad odradim 100 sad u proljece a ne sto hiljada haha :osmeh:
Jel kako placen kalemarski posao ako nije tajna?
 
Šta da probaš? Drvce na drvce? Što nisi probao vrbu na bagrem?

- - - - - - - - - -

Prekjuče sam izneo i zasadio u rastilo kruške i trešnje koje sam kalemio "iz ruke" početkom meseca. Trešnje su sve krenule, plemke sam dobio od koklege Vuxsd-a iz Smedereva, i ovim putem mu se zahvaljujem...Što se tiče krušaka , još ćute...valjda će krenuti sad kad su napolju...
 
Šta da probaš? Drvce na drvce? Što nisi probao vrbu na bagrem?

- - - - - - - - - -

Prekjuče sam izneo i zasadio u rastilo kruške i trešnje koje sam kalemio "iz ruke" početkom meseca. Trešnje su sve krenule, plemke sam dobio od koklege Vuxsd-a iz Smedereva, i ovim putem mu se zahvaljujem...Što se tiče krušaka , još ćute...valjda će krenuti sad kad su napolju...
Takodje danas sadio sve sa cim sam se zimus igrao. Iz ruke kalemljeno na nakopane podloge dzanarike, divlje kruske, tresnje i sl.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
И ја мало вежбао да калемим по врзини. Прекјуче калемио кајсије на неколико џанарика и трешње на неке трешње које мислим да нису дивље, али се много брзо размножиле на том подручју. Данас калемио јабуке такође на неке самоникле јабуке и две кајсије на трњину (црни трн). Нисам задовољан са неколико калема како сам то урадио, али видећемо да ли ће се неки од њих примити. Калем гранчице сам држао у фрижидеру чини ми се још од краја или средине јануара по методу колеге Мише са форума. На око деловале су добро, зелени им се камбијум при пресеку, само што су пупољци на гранчицама трешање по мало кренули у фрижидеру.
snUhc.jpg
sn9Iv.jpg
snfLz.jpg
snun6.jpg
sn1WM.jpg
snMCT.jpg
 
Te grančice ispod kalema, sve odseci makazama da ostane golo stablo. Kad neki pupoljak ispod kalema (na podlozi) potera, obavezno ga očeni, da bi podloga gurala sokove u kalem, a ne u sopstvene grane.
 
Nije lose dok kalem ne krene da raste da ostane neka sitnija grancica na podlozi da bi imao koji list da hrani podlogu dok ne bude sigurno da se kalem razvio, a i ako se kalem ne primi da prezivi podloga ako je na stalnom mestu (ovo ne bih radiosa tresnjom posto se ona trudi da odbaci kalem)

Sto se tice eksperimenata predprosle godine sam okalemio kajsiju na visnju greskom misleci da je dzenarika ove godine je cvetala pa cemo videti sta ce biti u buducnosti -Da li neko ima sa ovim neko iskustvo Takodje kupio sam u Tempu jesenas klupsku jabuku Kanzi pa sam izvadio semenke i drzao u frizideru Sada planiram da ih posejem pa da vidim da li ce nici. Znam da verovatno nece biti to ista jabuka kada poraste ali me interesuje da li neko zna kolika moze da bude razlika u odnosu na orginal posto kalem grancice ne mogu nabaviti nigde Kada budu malo porasle skinucu sa njih da okalemim na veliku divljaku sto imam da bi sto pre donela plod pa da vidimo koliko je nalik orginalu. Ostale sto bude visak iskoristicu za podloge
 
Nije lose dok kalem ne krene da raste da ostane neka sitnija grancica na podlozi da bi imao koji list da hrani podlogu dok ne bude sigurno da se kalem razvio, a i ako se kalem ne primi da prezivi podloga ako je na stalnom mestu (ovo ne bih radiosa tresnjom posto se ona trudi da odbaci kalem)

Sto se tice eksperimenata predprosle godine sam okalemio kajsiju na visnju greskom misleci da je dzenarika ove godine je cvetala pa cemo videti sta ce biti u buducnosti -Da li neko ima sa ovim neko iskustvo Takodje kupio sam u Tempu jesenas klupsku jabuku Kanzi pa sam izvadio semenke i drzao u frizideru Sada planiram da ih posejem pa da vidim da li ce nici. Znam da verovatno nece biti to ista jabuka kada poraste ali me interesuje da li neko zna kolika moze da bude razlika u odnosu na orginal posto kalem grancice ne mogu nabaviti nigde Kada budu malo porasle skinucu sa njih da okalemim na veliku divljaku sto imam da bi sto pre donela plod pa da vidimo koliko je nalik orginalu. Ostale sto bude visak iskoristicu za podloge
To je postupak kako se dobijaju nove sorte jabuka . Doduse pomalo stihijski jer vi neznate ciji polen je oprasio jabuku cije ste seme posejali !

- - - - - - - - - -

Da ste cvet jabuke neposredno posle cvetanja kastrirali i oprasili ga polenom od jabuke po vasem izboru . Iz tog semena bi dobili ukrstene jabuke to je proces nastajanja novih sorti . Naravno nema garancije da cete iz prvog pokusaja dobiti odlicnu sortu
 
Podloga se hrani od korena, i u pravu je kolega anubis@, sve to treba očistiti ...inače će možda i pupoljci na plemki krenuti, neko vreme... pa će se osušiti.
 
Podloga se hrani od korena, i u pravu je kolega anubis@, sve to treba očistiti ...inače će možda i pupoljci na plemki krenuti, neko vreme... pa će se osušiti.[/QUOTE Koren podloge se hrani od lisca tako da jedno ide sa drugim Ovo sam primenjivao kod starijih podloga jabuka i nijedan kalem se nije osusio mislim da su im te grane tzv hraniteljice pomogle da vocka ne oslabi mnogo i da kalemi napreduju bas bas Kad budem siguran da se kalem primio i razvija se ja ih odsecem Naravno ako su podloge tanke onda ih i ja ocistim sve od grancica
 
Svaka podloga doživljava kalem kao strano telo i ima tendenciju da odbaci kalem, a hrani svoje pupoljke i grančice. Mi moramo skidanjem grana i pupoljaka sa podloge da nateramo podlogu da hranu usmeri u kalem, kako bi se taj kalem primio i kako bi se što bolje razvio. Ti moraš da nateraš taj kalem da do jeseni poraste za metar u visinu i da od njega bude sadnica spremna za presađivanje.
 
Takodje kupio sam u Tempu jesenas klupsku jabuku Kanzi pa sam izvadio semenke i drzao u frizideru Sada planiram da ih posejem pa da vidim da li ce nici. Znam da verovatno nece biti to ista jabuka kada poraste ali me interesuje da li neko zna kolika moze da bude razlika u odnosu na orginal posto kalem grancice ne mogu nabaviti nigde Kada budu malo porasle skinucu sa njih da okalemim na veliku divljaku sto imam da bi sto pre donela plod pa da vidimo koliko je nalik orginalu. Ostale sto bude visak iskoristicu za podloge
To je sorta nicoter, mislim da se mogu naci grane te sorte, ljudi je ne stavljaju na ponudu bas zbog prava razmnozavanja, okreni koji broj telefona nekih rasadnika kontam da imaju.
 
Bio sam skoro oko Kusevca kod nekoliko rasadnicara kao i kod kolege sa foruma miroljuba i niko nema a neki koje sam zvao nisi ni culi za tu sortu Jedino bi mozda mogli da imaju poljoprivredni fakulteti u nekom oglednom zasadu ako neko zna nekog profesora pa da ga pita zahvaljujem unapred
 
E momci danas zvanicno zavrsih kalemljenje na zrelo nema vise plemki sad samo ostaje da cekam rezultate ,valjda bude uz Bozju pomoc dobro ,da ne pisem vise ni sam ne bi znao dje mi sta stoji i kad je uradjeno..uzgred morao sam da prskam pupoljke tresnje jer mi ih nesto jede kao i svake godine ,jel kod vas tako?
 
Nazad
Vrh