Kako unisititi zbunje i samoniklo drvece?

Prskao sam dva puta u razmaku od 2 nedelje (pola bočice na 7 l).Sve to po savetu "apotekara" prodvca.Za nešto više od 1000 din sam baš očekivao bolje rezultate.Kad sam prvi put prskao oprskao sam svaki listić,pre toga prekratio gde sam uspeo one lijane od po 3-4 cm,po koju trnjinu ima tu i dva oraha,skresana na skoro 90 m,ne vidi se žica od džungle,čega nema.?.Odmah pored mi je voće,nema dobru provetrenost,manje popodnevnog sunca,itd.
Polovima lisne mase se osušila a pola kao da nisam ni prskao.Ma ne znam više šta da radim dal ima nešto još jače ili šta bi' još magao da probam?
 
Dali zna neko,dali je čuo ili ima lično iskustvo sa Glifosalovom za uništavanje strnjike?
Za razliku od prošle godine kada nisam uspeo sa Garlononom,prskao celu džunglu pa verovatno nisam dobro pokrio celu lisnu masu u drugom prskanju.?
Sada sam skratio sve do zemlje,očistio celu ogradu i čekam da krene pa ću da probam.U postu iznad piše koji sve korov hoću da iskorenim,dali može to Glifosavom?
 
Da u pravu si donekle,ne bežim ja od motike,itako sve radim ručno jer mi i površina nije neka.Međutim ona "divlja loza" ima lijane koje idu u zemlju do ko zna gde a čim osrtane parčence opet kreće i svake godine dok se okreneš eto opet strnjika džungla živa.Probaću da režem zelene tek iznikle vrhove pa prskanje tako na zeleno ako ne uspe probaću i budakom al one lijane nema šanse mehanički da iskoreniš.
 
Mogu ti reci iz licnog iskustva, a vidim da si i sam ukapirao. Moras kombinovatihemiju i fiziku . I moras biti uporan. Glifosav garant unistava trnjiu i brest , vec teze hrast i glog se osusi ali nece sipak nikako i ima nesto kao neko kiselo drvo, ustvari i to su zbunovii njih nece . E za lijane neznam nisam probao. E ali vodi racuna da bude , znaci na zeleno. I probaj bar dvba tri puta godisnje da oprskas. Budi uporan.
 
Poslednja izmena od urednika:
Na jednoj parceli koja dugo nije obradjivana su izrasli bagremovi precnika 10 - 20 cm. Poceo sam polako da sece redom ali me zanima da li mogu panjeve da unistim tako sto cu izbusiti rupu i u njoj sipate Sanitarac (kiselina za ciscenje sanitarije). Ne planiram nikakvu sadnju a bitno mi je da ne krenu ponovo da rastu mladari bagrema.
 
Ako hoces da ti ne raste vise mlad bagren iz panja kupi Garlon 3 A i sa njime premazi svaki oceceni zivi panj i zavrsen posao,ovo je provereno pa ti zato i kazem,cena garlona je 800 dinara koje se razmute na 1 litru,imaces sasvim dovoljno tecnosti za sve to,ako je deblji panj namazi ga samo na rubovima.
 
Ja sam kod mene sve raskrcio sam budakom i nema vise problema.Nisam za te otrove raspolozen jer se ioanko potrovasmo sa svim i svacim.
 
Raspitao sam se u apoteci o Garlonu, kaze da se 100ml mesa sa 5L vode. Inace bocica od 100ml kosta 900 din. E sad velika vecina hvali garlon, nekolicina kaze da nije pomogao. Ja imam 20 - ak flasa ovog Sanitarca pa sam mislio da probam sa njim.
 
Nisam cuo za garlon , a ne mogu da ti kazem nista za taj sanitarac. Ali ja sam cuo za so, obicnu kuhinjsku so. Pa kad vec imas sanitarac za bacanje , ati onda nakvasi panj , pa onda posoli odozgo . Znam da zvuci sasavo , ali probaj, kazu da mu so ..ebe mamicu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sa Garlonom imas prskanje ili premazivanje,pa je sigurno zato slabija doza,meni je bilo lakse premazati svaki panj i kraj price.
 
Imam lično iskustvo sa garlonom i ne bi ti preporučio varijantu prskanja lisne mase,meni se barem pokazala kao pun promašaj ,oprlji svo lišće i dogodine više manje k'o ništa.Premazivanje rezova nisam radio al' izgleda da je tako puno delotvorniji.A to mackanje sanitarnim preparatima,sonom kiselinom,itd.To jedino ako baš imaš vremena za eksperimentisanje probaj i ono sa šećerom,pa eto javi da znamo.
 
Ja sam čuo sličnu priču, ali za šećer. Kažu da nema šumara koji će otkriti panj, jer mravi za jako kratko vrijeme sve uklone. :)

Secer je takodje delotvoran i ja sam jedan dudov panj sa secorom razmucenim u vodu natopio i zalivao ga povremeno.Mravi su ga sravnili sa zemljom za vrlo kratko vreme.
 
Jedno licno iskustvo sa "dokrajcivanjem" panjeva,u pitanju su dve lipe,jedna precnika oko 35 cm,druga do 30cm.Nakon sece busilicom sam zabusio panjeve po preseku,onako malo gusce.Potom sam nalio zabusene rupe nerastvorenom koncentracijom glifosata,malo pakovanje od 250 ml sam manje-vise podelio na oba panja.Te lipe se vise nisu regenerisale.Sto se tice unistavanja samoniklog bilja,drvenastog,zbunastog,zeljastog...na prethodnoj strani sam vec pisao da pomesate neki glifosat sa Garlonom.Iskustvo jednog mog poznanika je,po njegovim recima,sasvim zadovoljavajuce.Garlon nije totalni herbicid,vec selektivni,ali se dobro usvaja i krece kroz biljku,uz dodatak totalnog (glifosata),sa istim karakteristikama usvajanja i kretanja imacete dobru herbicidnu kombinaciju sa dejstvom na siru floru.Sigurno je da priroda ima svoj odgovor na svaku ljudsku humanu i nehumanu delatnost,te tako mogu preziveti ovakav tretman pojedine biljke,ali ce ih sigurno biti mnogo manje pa ce se i mehanicki odstraniti.Takodje bitna cinjenica je da nakon Garlona mora da prodje minimum 6 meseci ukoliko zelimo nesto da sejemo ili sadimo na tretiranu povrsinu.
 
Ja sam izbusio panjeve busilicom i sipao sam ukupno 2L sanitarca na oko 20 panjeva precnika 10 - 20 cm. na kojima su mladari vec krenuli. Javicu da li ovo sa kiselinom radi. Svakako ih moram rucno vaditi ali da bar ne rastu novi.
 
Ja sam pre par godina isekao stare domace sljive i svaki panj premazao sa Garlonom,koji je po upustvu bio pomesan za naftom,panj je i sada tamo znaci nije uopste istrunuo ali ni jedna mlada sljivica nije nikla iz panja,ove godine krcim jednu parcelu sa hiljadu panjicaka i sve opet premazivam sa Garlonom,al ovoga puta na upustvu pise da se razredjuje sa vodom a ne naftom.
 
Meni je to potrebno, da ne nicu novi bagremovi. Ja cu svakako morati rucno da vadim panjeve.
 
Poslednje 2-3 godine se intenzivno borim sa medjama. Koristim neselektivni herbicid koji nadjem u prodaji na bazi glifosata (glifosav, glifol, clinic....) i koristim 0,5L na prskalicu od 15L. Unistava apsolutno sve. U ovako jakoj dozi, kada ga biljka preko lista upije, jedino veliko drvo ne bi moglo da se osusi, a sto se rastinja tice, mladih bagremova, sipuraka itd, to ce sve biti sprzeno sigurno.
1 L ovih preparata kosta oko 450-500 din, i imate za 2 prskalice od 15L tj imate za lepu setnju pored menja ili ograda. Bolje da bude jaca doza, nego da ponavljate postupak i tako gubite vreme, zar ne?
 
Nazad
Vrh