Kako unisititi zbunje i samoniklo drvece?

Farmer II

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2009
Poruka
5.835
Lokacija
Vrsac
Dakle kojim otrovom da tretiram neko šipražje i sitno drveće da se osuši, i jel može da se taj otrov sipa u zemlju pa da ga biljke usvoje preko korena, ili mora da se prska preko lista atomizerom? Već nekoliko godina muku mučim sa parcelama koje se graniče sa tom džunglom, svake godine sve manja površina.
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

Ja sam prskao glifosatom, kad lepo ozeleni jakom dozom 6-7 l/ha i posle 3 prskanja se osusilo skroz! Vreme izmedju prskanja oko mesec dana, dotle se lepo i vidi ucinak!
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

Ima neko sredstvo koje koriste, sad ne znam baš tačno, ili železnica ili vodoprivreda ili Eps u održavanju pojaseva pored pruga / kanala / dalekovoda (a možda i svi :cao: ). (Izvinjavam se na neodređenosti, to sam slušao na jednom zimskom predavanju za poljoprivrednike ali sam zaboravio konkretne stvari - mada to u ovom slučaju nije ni bitno, o istoj problematici se radi.)
Uglavnom, sredstvo se zove Garlon ili tako nekako, možda će nekog podsetiti pa će napisati tačan naziv. Koristi se tako što se makazama za orezivanje voća odseče neka grana od drveta ili šipražja kojeg hoćemo da se rešimo, i odmah na to mesto se nanese par kapi sredstva koje onda drvo svojim sokovima uvuče u sebe i sušenje celog drveta je neminovno. Sećam se da je predavač rekao da radnici gore navedene službe (koje ja sad ne mogu da se setim :cool: ) koriste mehaničarske kantice za ulje da nanesu na mesto reza par kapi ovog sredstva.
(Takođe je napomenuo da ako na međi ili nekom takvom sličnom mestu postoji komšijsko drvo koje nam smeta da ga na ovaj način lako možemo eliminisati a da to niko ni ne primeti. :sta: :nono: ::lose:: )
Eto, ako znaš nekog ko radi u gore pomenutim službama možeš se raspitati kako oni održavaju svoje pojaseve od šiblja a možda i nekog sa foruma ovo podseti pa ti kaže tačan naziv preparata.
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

U pitanju je teska dezinformacija.Mi nekoristimo,sa postarima imamo dobru saradnju, buraz u eletrovojvodini,sin u vodovodu i za Vojvodinaput znam da takosto ne koriste.
Dobar reklamni trik
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

Vidi ovako, ako je dezinformacija i reklamni trik ovih što su držali to predavanje na kome sam to čuo, ne znam šta da ti kažem. Predavanje je bilo o hemijskim sredstvima u poljoprivredi i ne vidim razloga što bi nešto tako spominjali ako nije istina kad ih ,uzgred, niko nije ni pitao o tome.

Ali ako misliš da sam ja to izmislio, odmah ću ti odgovoriti da nisam jer nemam ama baš nikakvih razloga za to. Rekao sam da se ne sećam o kojoj službi je reč ali da se svakako radi o održavanju nekih pojaseva od šiblja i rastinja. To mi se sigurno dobro urezalo u pamćenje, posebno ono o mehaničarskoj kantici za ulje i komšijskom drvetu. Pobogu, zašto bih tako nešto izmišljao?!
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

Znači ne gine mi standardno prskanje totalom, moraću leđnom prskalicom, jer nemam atomizer. Hm ovo sredstvo (Garlon?) je vrlo interesantno, i čini mi se najlakše rešenje od svega. Videću po obližnjim apotekama da li znaju nešto više, a probaću i na polj.faxu u NS da pošaljem mail, valjda će mi odgovoriti. Hvala dukej
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

Garlon (ili nešto slično) postoji i to je specijalni total za šipražje. Skuplji je dosta od običnog totala (moje informacije su od pre dve godine). Ali ja sam garlon koristio kao klasičan total dakle tučes kad je šiblje najosetljivije i radi. Međutim, ja uopšte nisam siguran kako se zove taj herbicid :sta:, ajd da verujemo dukeju al' sam ga kupio u prvoj apoteci u Aleksincu, znači lako ćeš ga naći i ti :ppozdrav:
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

poseci siblje pa kad izacu mladi izdanci 20 cm oprskati garlonom vise nista ne raste
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

Poprsci ti to u jesen kad biljka povlaci sokove u sebe pa ces viditi kako se unistava. Mozes slobodo nekim srestvom na bazi glifosata da sad ne nabrajam po imenima kad je skoro svako istog sastava samo drugog imena. A sto se tice kupine ili je vi mozda nekako drugo zovete najbolji je Starane. Ali opet ponavljam samo u jesen prsci ako hoces da se rijesis problema!!!!!!
 
Odg: Koji hemijski otrov za uništavanje šipražja?

Ja sam tretirao jakom dozom Totala i nije neki efekat ali zato je Garlon ::super:: . Neces pogresiti.Cak na njemu pise da je samo za drvenaste biljke .
Ovo sa zasecanjem mi se cini malo komplikovano ,pogotovo kad imas dosta kao kod mene milion sibljika sa nekim bodljama, ali zato folijarno samo cepaj i nemoj da brines .
 
kako unisitit zbunje i samoniklo drvece

Tako je, zanima me cime oprskati i kako se resiti zbunja i samoniklog drveca debljine 2,3cm koje raste iz jendeka u vis ,koji total i koju dozu primeniti da bi se skroz osusili?
 
Mislim da je pun naziv "garlon 3a" i to je galenikin proizvod,koliko se secam sa jednog predavanja pre nekoliko godina. Samo ne znam u kojoj kolicini se koristi,meni odgovara da prscem traktorskom prskalicom jer je to siprazje niz put i ne znam koja mu je cena?
 
citam ovu temu i dvoumim se dali je dobro sad u ovo vreme poseci siblje pa u jesen kad malo naraste oprskati garlonom i kojom dozom? koliko ml garlona na koliko vode ide?
 
Kad smo kod ove teme, da iznesem par slika da vidite sta Arboricid (Garlon 3A) napravi od drveca zove i mladih izbojaka bagrema i ruže koje imam pored puta,smetalo mi je pa sam ih letos isprskao folijarno sa arboricidom u količini od 150ml na 10lit i tako ostavio mesec dana i rezultati se vide, drvo je sprženo a i koren se postepeno suši

wa0epe.jpg


o9pj.jpg


fvaby9.jpg
 
Ja imam 1 lit. Garlona koji mi je ostao odavno ( mogu će da mu je rok istekao ) . Proveriću , pa ako je neko zainteresovan možemo se dogovarati za cenu .Na pp .
 
Taj Garlon 3a ne preporučujem nikome.Meni su utrapili u Kameničkoj u "semenu",imam uz ogradu raznorazne strnjike,onu divlju lozu,šipkove ma nema čega nema od bodljikavog rastinja i korova.Uzeo sam bočicu od 250 il' beše od 300 ml (cenu ne bi' ni' pominjao ::jako_besan:spavam: za nekih skoro 90 m strane uz ogradu.Imao sam kad se pomeša po preporuci za dva dobra prskanja posle kojih je kao trebalo da uvene sve čak i da sam orahe prskao,tako su me posavetovali u apoteci.Rezultat,nikakav,svugde se list osušio polovično tako da na proleće pokušavam nešto drugo al' Garlon ne bi' preporučio nikom.Pozd.
 
Po uputstvu o upotrebi 300 ml je dovoljno za 50 l vode i treba ga utrošiti na 10 ari kada je šiblje u porastu. Da li si tako i ti uradio pošto vidim da je slab efekat kod tebe?
 
Nazad
Vrh