Kako suzbitii krtice u voćnjaku

A krtice se ne mogu ubijati jer su zaštićena životinjska vrsta u Srbiji,

Ne znam da li su u Bosni zaštićene ili ne,uglavnom ja ih ne ubijam imam dresiranog terijera koji to radi umjesto mene.

A,evo i jedna interesantna priča koju sam čuo.
Naime jedan komšija uhvatio dvije krtice i zatvorio ih nekoliko dana bez hrane .Pošto je glad nadjačala,jača krtica je pojela onu slabiju što je u njoj pobudilo kanibalizam.Nakon toga taj čovjek je nju pustio u svoju baštu i time je riješio problem sa krticama.

Naime,krtica kanibal je potamanila sve ostale,koje su mu pravile štetu.
 
Zanimljivo ako je stvarno tako .Slicna fora postoji sa misevima i pacovima uhvatis ga zivog i ofarbas u belu boju pustis ga natrag medju svoje kad se susretnu nastaje haos beze kud koji od njega ... izvinjavam se za off topic
 
@bosanac
krtice ne zive u coporima ili kako vec da nazovem grupu krtica, vec su samotnjaci pa mi ta prica dodje malo ??????? nasao sam na limundu sledeci tekst, sad ovo je napisao prodavac semenki pa neznam koliko je verodostojno.

Biljka iz reda Euphorbiales, porodica Euphorbiaceae, roda Euphorbia. Jedan od domacih naziva je Krticarka. Višegodišnja je biljka i može narasti do 1,2 metra visine. Rado uspeva kao korov u svakom vrtu, a posebno voli polusuncana mjesta. Razmnožava se presadivanjem ili semenjem. Engleski naziv je Gopher Purge , možda zato jer su se nekad njene semenke koristile kao purgativ.
Interesantno je da je cela ova biljka izuzetno otrovna. Semenke imaju nekoliko alkaloida, aesuletin i vrlo snažne otrove, a mlecni sok može izazvati iritaciju kože. Kod ljudi konzumacija semenki ove biljke izaziva povracanje, proliv, aritmiju, delirij i kolaps . Isto delovanje ima ta biljka i na sve životinje, osim koza, ali je zato mleko koze koja je jela ovu biljku otrovno za ljude.
Ova je biljka izuzetno korisna, jer je provereno da krtice grickanjem njenog korena umiru.
.....Krtica nije biljojed i ne prekopava kako se njoj sviđa . Rade tunele, a ti hodnici su njihovi ventilacionii otvori. Krtice su izvrsne ahitekte.
Dok kopaju tunele, naravno da se dogodi da preseku koren svake biljke. A kako drugačije da kopaju?
Inače, krtice sem što Vam prave nered u stanju su da Vam bastu ili vas vrt izbuse za noc da ne mozete da ga prepoznate. a kada Vam se usele dobili ste nezgodnog podstanara,narocito ako imate travnjak ili bastu. Ne mogu da prežive više od 6 sati bez hrane. Jedini spas od krtica je ova biljka koja ih svojim otrovnim korenom i mirisom iritira i otera,a ako je pojede krtica se otrovala. Protiv ovih bandita vam nijedan elektroaparat ne moze pomoci zato sto se brzo priviknu na oscilatorne zvuke. nemojte bacati novac na aparate... Biljka se sama osemenjava i nice na istom mestu,tako da je vise ne morate kupovati..
 
probao sam sve varijante koje sam kao iskustva procitao i na ovom i na drugim forumima...NEMA VAJDE
moj efikasan nacin borbe je sledeci:
- nove rupe treba otvoriti
- ako treba to radite nekoliko dana da je malo zezate ali ustvari tako utvrdite koje su aktivne
- kada uvrdite koje su te rupe pustite vodu u njih i nek tece,tece,povremeno pustite u drugu aktivnu i atko u krug
- ona pocne bezati starim kanalima ili gura zemlju na novu rupu
- A ONDA NASTUPA NAJLAKSI DEO POSLA
- to vec prepustam Vam kako da se resite ili osvetite za rasturen travljak
- i OBAVEZNO ako bas niste udobro sa komsijom pazite da Vas ne vidi je ovi novi EU zakoni nisu jeftini
GARANTUJEM USPEH
( ove sezone sam upravo danas 4-tu krticu izvadio)
 
posto nije urodio plodom predhodno navedeni nacin borbe sa vodom,bio sam prinudjen da objavim rat krticama i napravim oruzje koje je neko vec postavio na forumu
slike govore same za sebe
.........komentare o krvolocnosti molim Vas izostavite jer mi je ta slatka mala zivotinjica unistila travnjak u poslednja 2 meseca,mogu ga bukvalno iskultivirati i ponovo posaditi

124acfm.jpg


2vilcmc.jpg
 
Moze li malo pojasnjenje u vezi upotrebe ove koliko vidim jako korisne alatke...do sada sam probao sve...od karabita, patrona, onog gasa kamenog, do tableta ovih ili onih, petarde i to one koje kad grunu zaboli me stopalo iako je vazdusni djon izmedju i lopata kojom zatvorim rupu. Sve je to urodilo da sam se oslobodio od jedno 50tak evra,,,krtica se nisam oslobodio. Imam izuzetno kvalitetan travnjak koji urnisu svakodnevno i po 7-8 novih krticnjaka se stvara svaki dan. I to sam kontao, hajde razgrnucu pa nece biti problem medjutim posle mesec -dva dvoriste je svo u rupama i pecatima...
Probao sam da punim rupe vodom, tekla je danima, vodomer nakrcao silu nebesku racuna,,,,i nista...rupe joj idu vertikalno u dubinu, nema tih povrsinskih, Jurio sam je danima i vidim kad kopa, izbacuje zemlju,,,medjutim probao sam asovom da je saniram, ali bezuspesno, izbacuje zemlju u tom trenutku zabijem asov malo ukoso i to svih 30cm tako da presecem vertikalnu rupu,,,i corak, nikad nista...

dal bi vredilo da ovo sa ekserima zabijem odozgo u trenutku dok kopa ili ima neka druga metoda...hvala
 
Професионални ловци на кртице користе следећу методу:
По ивици простора који се брани,погодном алатком или оруђем се избуше рупе 20х20 см или
фи-20 см,дубине 30 см.У рупе се поставе конзерве,пластичне кантице(пустите машти на вољу)
али тако да врх конзерве буде у равни с подом кртичиног ходника.
У конзерву се ставе ВИШЕ кишних,баштенских глиста све са земљом 12-15 см од дна.
За кртице је кишна глиста највећа посластица и неће јој одолети.А кад упадне у конзерву
ви ћете сами знати шта вам је чинити.Закон је врло јасан.
Упозоравам вас да у напуштене ходнике врло брзо долази кртица комшиница па све" хајд`
Јово наново".
Једина релативно ефикасна метода је да се опкопа зона која треба да се брани и у тло
постави пластика с окцима мањим од 1 см или убетонира "зид" до дубине 70 см. најмање.
Висина "зида" изнад тла је бар 20 см.
Скрећем поново пажњу да европске кртице нису биљоједи.Званично,америчке кртице нису
примећене у Европи.Да ли их има?Ко зна.
 
Postovani @deda Lala,

Vas post je izvanredan.Ovo je ,zaista dobar nacin za "lov" krtica(licno sam probao i funkcionise).Tacno je to da su krtice,mesozderi,"slepi",i da prave stetu samo iz razloga ,"jureci" njihovu hranu,"otkrivajuci",odnosno praveci tunele, koren biljke koja se kasnije susi..itd.itd.Ali,ona je indikator da je zemlja zdrava,ima glisti, mikroorganizamam, samim tim dobra je i za ljude i biljke koje rastu na toj zemlji.Apelujem da ne ubijamo krtice,postoji zakon,vec da na jedan ,normalan nacin,oslobodimo nasu blagodetnu zemlju ovih "slepih putnika".Uvek ,neka Vam je na umu,nema krtica,zeceva,srna, fazana na "zatrovanom" zemljistu...od vestackog djubreta,raznih fungicida, pescitica....itd..Jednom reciju, za mene jo to divna zivotinja,koja se muci da prezivi..pomozimo joj..

Iskreni pozdrav Misa

P.S. koristio sam konzervu za kiseli krastavac odgovara po dubini oko 30cm.. i to samo gde je krtica otovrila odusak..(podigla zemlju)..Sve krtice su dosle i , i "muz" i "svastika "i "komsinice" i "deca"..ma svi...Odneo sam celu konzervu u neku neobradjenu njivu , ovorio jednim asovom rupu ..i oslobodio ih..neka zive..toliko od mene.Krtice nisu "stetocine",jer da jesu bile bi na listi za odrstrel..npr,,sakal,lisica..itd.itd..lovci to bolje znaju, i ne bi bila na listi zasticenjih zivotonji...itd..itd..
 
Poslednja izmena:
Znaci li to da ce krtica osetiti gliste i da ce upasti u prazan prostor limenke od nekih 18 cm da bi dosla do glisti koje su na dnu konzerve sa malo zemlje ? Zanimljivo pokusacu ovo ako ih opazim negde
 
Može li neko dati povratnu informaciju, da li ovakve sprave zaista djeluju???


LS-997M-plakat-A4_im111294_webPreview800.jpeg


I ako su efikasne, da li mogu funkcionisati i na terenima koji su pod velikim nagibom?
 
Vibracije sasvim sigurno loše utiču na životinje u zemlji, što se tiča nagiba tu nije problem. Pitanje je koliko prečnik pokriva ovakav jedan uređaj. Bilo je nekih sličnih stvari za pacove, ljudi sa njima nisu bili preterano zadovoljni, mada su se oni zasnivali samo na zvuku.
 
Ovi malo skuplji modeli koriste i zvuk i vibraciju istovremeno, kako bi se povečala efikasnost. Ako ovo zaista djeluje nije problem uzeti nekoliko komada da se pokrije sva površina.
 
Ne djeluje, i ja imam.
Nego cuo sam da je limacid, otrov u granulama za puzeve izvrstan otrov za krtice.
Hoce ga jesti pa se stavlja jedna zlicica u svaku rupu.
Navodno se brzo potruju.
Kod mene su krtice zasticene pa se ovo ne bi ni smjelo...
Kupio jesam ali nisam stigao jos staviti.
 
E pa ako su zasticene, ti lepo prijavi stetu i moraju ti sve nadoknaditi. Kao kod nas kad zecevi bili zasticeni, vise odgovaras za zeca nego za coveka, one hladne zime 2013 sve oljustili voce, i lovacko udruzenje je moralo svima da isplati stetu za to, pa nek ih i dalje stite:haha:
 
Ma ako ima puno krtica nešto nije u redu...odnosno nečega se preterano puno razmnožilo i one to love. Obično je greška košenje u nevreme pred sušu pa zemlja jako ispuca i to je posle idealno za gudelja i sl. insekte čije su ličinke poslastica za krtice. Kada smanje populaciju i jelovnik im postane oskudan same će otići, u medjuvremanu ćete imati više koristi nego štete. Samo treba strpljivo razgrabuljati krtičnjake da se ne prave džombe.
 
Nazad
Vrh