Kako odhraniti kvalitetnog ovna zapriplod ?!

Znaci niko nece detaljno da pise o nacinu uzgoja od jagnjeta do ovna koliko ja vidim,jer to neka velika tajna?
 
Pa ako je samo ishrana u pitanju to ima u literaturi tako da je ova tema bez veze,jer ne treba neko narocito iskustvo,ako treba odabrati potencijalno dobro grlo e to vec moze biti tajna,mada se sve svodi na testove,u malom stadu kakvo je moje.dosta toga zavisi od SRECE.Ako mislis da je samo odhraniti dobro grlo problem onda bi ih svi imali,ili bar oni koji dobro hrane.
 
Pa dobro,a po tebi kako se bira dobro jagnje za odgoj,osim temperamenta sta se jos gleda,jer ja cu kod sebe mozda i znati,al zamisli udjem kod Miljkovica da kupim jagnje i treba da biram,nemogu ceo dan sedeti coveku u stali da bi SNIMIO jagnje koje obecava
 
Mozda nije na odmet znati i kako to praktikuju (za nas najvazniji) francuski ili nemacki odgajivaci priplodnih grla.
Ovan, novajlija, koji dolazi iz tudjeg stada, sa namerom da "osvezi krv" nikada ne pari veliki broj ovaca.Za razliku od nase prakse gde se pusta da pari celo stado, kod njih, u zavisnosti od velicine stada, pari eventualno 10,15, 20 zenki a medju njegovim sinovima se na osnovu testova, eksterijera i sl. biraju buduci priplodnjaci koji ce kasnije eventualno uci u masovniji pripust.
 
miljkovici to rade isto,to radi svaki ozbiljniji proizvodjac priplodnih grla,al kako ja da ga kao jagnje prepoznam nema ko izgleda da mi odgovori,ili je nemoguce,pa se zato tri selekcije obave na farmi dok stigne do kategorije gvisak
 
Soumi ja ti lepo kazem da procitas celu W temu i tamo imas detaljno obradjeno sve pa i ta kako da odaberes ownica,ali ti neces,mrzi te,e jbg,druze moj!
 
Ako te bas mrzi da trazis na 20im stranicama teme Virtemberg je to opisano sto trazis,konkretno na 27oj strani je Dejan veoma precizno izneo svoje iskustvo.
 
nemam bre vremena ljudi,nista me ne mrzi kad su ovce u pitanju,al imam bebu,a nju bas boli uvo za moje ovcice,oce da prica sa tatom,i onako po ceo dan nisam kuci nego na rancu,zato hvala za broj stranice i razumevanju

---------- Poruka napisana 18-04-12 u 06:31 ---------- Prethodna poruka je 17-04-12 at 08:47 ----------

e posto sam pregledo stranice i dekijeve nesebicne postove sad znam kako,stvarno me kad citam podsecas na mene sad deki
 
Ja u sl nedelju uzimam mladog w ovnica oko 45 kila i potrudicu se da u startu uzmem krupno grlo , mogu da biram ima dosta jagnjadi.. Prvo cu ga ocistiti od parazita i suge a posle odvajanje od stada i extra hrana.. pa cemo videti sta ce biti od njega..
 
Pokusaj odabrati pravo jagnje kad vec mozes da biras pumpaj do godine starosti pa i jace pa onda vidi kakav ce biti pa ako zadovolji ide drugi korak kakvu ce jagnjad davati pa ako i tad zadovolji onda si na konju duzi vremenski period.
 
Ja u sl nedelju uzimam mladog w ovnica oko 45 kila i potrudicu se da u startu uzmem krupno grlo , mogu da biram ima dosta jagnjadi.. Prvo cu ga ocistiti od parazita i suge a posle odvajanje od stada i extra hrana.. pa cemo videti sta ce biti od njega..
Trudi se da mu obroke izbalansiras tako da bude zastupljeno vise zrnaste a manje kabaste hrane (suprotno od ženki).
 
I nemoj ga samog drzati,tako mozes napraviti katastrofalnu gresku,odvoji ga bar sa jednom ovcom ili siljezetom.poludece ako bude bio sam,pa ce biti belaja,iz iskustva.Jel tajna gde biras ovnica?
 
Zenke da rasire stomake,da posle bude mesta za plodove,a muski da imaju lep utegnut stomak da im ne smeta pri parenju,ali kod nas cesto bude obrnuto!
 
Hrane se iz iste hranilice,logicno da je musko grlo jace na hranilici tako da bude to obrnuto
 
Mirkane,dok su na sisi po volji,a kad odbijes,cesce po manje i budu kao prasici,a jagnjad najvise razvali burag kad jede silazu!
 
To je jedan odgaivac koji se ne eksponira mnogo a ima vrhunsko stado napravicu par slika kad budem isao pa cete videti i sami da ga je ne hvalim mnogo.. Inace ja sam kod njega uzeo prve ovce al do sad nisam imao pravog cistog ovna ,tako da sam sad resio da i to sredim..
 
Jagnje dok je malo treba mu uz mlijeko davati granule sto rece Deki silaza mu zeludac razvali i stomak se pusti nema od toga velike vajde koliko posisa mlijeka dodaj mu uvjek granula i livadskog sijena po meni livadsko sitno kvalitetno sijeno je bolje za jagnjad dok je lucerka vise za ovce koje doje ali svi hrane onim cime imaju
 
Nazad
Vrh