Kako odgojiti kvalitetnu junicu ?

milane 992 ja promotor l dajem pticama 5 dana pa posle prestajem 10 dana.a kako ide za goveda i sa koliko vremena starosti moze da se pocne davati recimo teletu?

Ja dajem promotor teletu vec od 5 dana 10 ml na tele dnevno, i tako svaki drugi dan .Po teletu dam 2-3 boce i posle nakon odlucka isto ponavljam.
 
Ljudi jel zna neko gde mogu da nabavim aktivni ugalj? Dobio sam proliv kod dva teleta i koristio Hemusol i Otc i nije prestalo. Ljudi iz Patenta su mi rekli da se pojavio neki virus Korein i Rota i na PKB-u, i da jedino aktivni ugalj moze to da resi. Ja sam pre davao hemusol i resavao problem a ovaj virus vec 4 dana non stop proliv. Molim za pomoc.
 
Ljudi jel zna neko gde mogu da nabavim aktivni ugalj? Dobio sam proliv kod dva teleta i koristio Hemusol i Otc i nije prestalo. Ljudi iz Patenta su mi rekli da se pojavio neki virus Korein i Rota i na PKB-u, i da jedino aktivni ugalj moze to da resi. Ja sam pre davao hemusol i resavao problem a ovaj virus vec 4 dana non stop proliv. Molim za pomoc.

U apoteci (za ljude) imaju sigurno, ja sam tamo uzimao. Samo bi ja taj proliv koji traje 4 dana, lecio injekcijama. Ja konkretno najcesce koristim "neotil" . Bocica je oko 1000 dinaru. Uz injekcije pre napajanja, teladima koja imaju proliv duze od 3 dana dajem po 3dl pirincane corbe malo posoljene, da posisa i kuvani pirinac(to mu dodje kao neka infuzija). Aktivni ugalj je dobar ali je proliv kod tebe uzeo maha.
 
Samo vodu iz pirinca ili i pirinac??? Veterinar davao hemusol i uvek je stajao a kod ovih ni da cuje. Probacu sa kravljim mlekom ono ce valjda da ih povrati... A i taj caj cu da skuvam.
 
Samo vodu iz pirinca ili i pirinac??? Veterinar davao hemusol i uvek je stajao a kod ovih ni da cuje. Probacu sa kravljim mlekom ono ce valjda da ih povrati... A i taj caj cu da skuvam.

U pola litre vode ubacis tri supene kasike pirinca, i kuvas dok se pirinac ne raskuva. Kad je kuvano malo posolis (medju prste koliko stane soli). Procedis i tecnost das da popiju. Pirinac dobro izgnjecis da bude kao kasa i das im da pojedu. Obicno hoce i sami da uzimaju, a ako nece ubacis im dva tri puta na silu u usta.
 
@ piksi to je i moje misljenje, to sam vec i napisao u nekoj od prethodnih poruka,kod proliva koji traje 3 dana, ne treba gubiti vreme. Pirincana corba je tu da tele ne izgubi snagu i zbog elektrolita iz soli, a ne kao lek. Imao sam slucaj gde je proliv trajao 10-ak dana, tele iskalira da na butu nema nigde misica da se ubode igla, ne moze ni da ustane. Veterinar je rekao da ga otpisem i ne gubim vreme, ali danas eno njega za valovom ni briga ga nije, jede samo puca. Njega je taj pirinac podigao, kad sam poceo da mu dajem vec sutra su se videli znaci poboljsanja. Inace svaki dan je dobijao injekcije. Otisli smo u off ovo je ipak za temu bolesti i lecenje.
 
Ljudi jel zna neko gde mogu da nabavim aktivni ugalj? Dobio sam proliv kod dva teleta i koristio Hemusol i Otc i nije prestalo. Ljudi iz Patenta su mi rekli da se pojavio neki virus Korein i Rota i na PKB-u, i da jedino aktivni ugalj moze to da resi. Ja sam pre davao hemusol i resavao problem a ovaj virus vec 4 dana non stop proliv. Molim za pomoc.

Medicinski ugalj,ima da se kupi u veterinarskim apotekama,ja ga kuci licno dosta koristim i pomaye pre svega kod krava i teladi.Ugalj i infuyiju daj ,uz abtibiotike neotyl i neopen.

- - - - - - - - - -

Treba biti oprezan i sa antibioticima kod prezivara ,cesto umeju da naprave vece zlo nego sto je bilo...

Imao sam slucaj da upropaste buraga i creva floru ,kod teleta davani per oralno.I na kraju probioticima ga spasem.
 
Pre mesec dana sam kupio steonu junicu,hatke-ovu cerku,i ne znam sa koji koncentrat da je hranim.do sad sam koristio neki za muzare sa 18posto ublazen sa kukuruz i jecam.primetim da balega joi tvrda ,pa izgleda da nema proteini.da li je to normalo? da li neko od vas ima neki recept za koncentrat za steone junice.termin za telenje je 1.06.isto me zanima do kad smem ja da je hranim sa seno lucerke.
 
Sto se tice lucerku ne moras ,najbolje bilo bi livadsko seno jer nema potrebe za proteinima u obroku ,mozes joj odma ukinuti jer ima 2 meseca do teljenja da ne bi vime posle mucilo.
 
Ona jede i livadsko seno i seno lucerke ali nisam znao do kad bi smela da jede lucerku zbog viska kalcjuma. problem mi je koncentrovanog dela,znam da treba da bude 14%,ali ne znam da ga sastavim.posle teljenje planiram da je hranim sa protamilk complet.kad bi ga ublazio vise negosto pise u recept da li bi mogao da ga koristim sad,brine me kolicina kalcijuma
 
Sto se tice nadoknade kalcijuma najbolje stocnu kredu da ubacivas jer najbolje ,a kolicina kalcijuma u lucerki koja se nalazi mislim 0.4 g u 1 kg lucerke ,dok 1kg stocne krede 362,6 g cistog kalcijuma . Junice steone mislim da se hrani sa 13 % proteina a moze 11,12 % ako je u dobroj kondiciji ,jer bolje drzi sa manje zbog vimena ,a i da se nebi ugojila .
 
Ostavio sam dva teleta za podmladak, sada imaju oko pet meseci. Imam mali problem, stalno sišu jedno kod drugog, bojim se da ne upropaste vimiće a i da im ne pređe u naviku. Kako da ih odviknem?
 
Odvajaj ih pod hitno.Kod jednog mog poznanika,malo vece tele sisajuci tako junicu upropastilo joj jednu cetvrt vimena.Sisajuci,ubacuje razne bakterije u kanal sise i lako dodje do ozbiljnih problema.I ja imam jedno od pet meseci,koje sisa svako grlo koje moze da dohvati.Izbacio sam ga na kraju reda i pregradio sa prvim grlom do njega.Ono sto me dovodilo do ludila je,da koje god sam mu grlo privezao do njega,od teleta sa 5-6 meseci,pa do zasusene krave,sve su mu ladno dozvoljavale da ih sise.
 
Stavi mu brnjicu i ima da se odvikne samo tako

brnjica.jpg
 
Ja sam imao isti taj problem sa sisanjem i stavim gore pomenutu brnjicu i ona opet sisa podigne brnjicu i sisa i onda smo stavili dve brnjice jednu na gore da bode jednu na dole i za sada nema problema :osmeh:........
 
Nazad
Vrh