Kako odgojiti kvalitetnu junicu ?

pozdrav ,procitala sam sve ove savjete,ja imam junicu 19mj starosti,steona 4mj,jede sve sto jede i mati,sjeno,djetelinu,dajem joj kilu kokuruznog šrota i jos pomjesam mekinja kilu,to zabarim i kad se ohladi dajem,dosta je debela ima 600kg,pa me strah kako ce se oteliti,a drugo me zanima sta bi joj bilo dobro davati da se prosire mljecni kanali,i da bi bila dobra muzara,neko preporucuje kuhani jecam,,,pa neznam,,,ako ko ima savjet hvala,,,, napomena sisala je mater puna 3mj bez da joj uskracivam mljeko i nikad nije bila bolesna
Ja svojim grlima 2 meseca pred teljenje dajem koncentrat po preporuci strucnjaka patent co. Koristim njihov premiks dry 300 i odlicno mi se pokazao. Od 60 - 20 dana dajem jedan, a od 20 dana do teljenja drugi koncentrat i plus koncentrat sto ce jesti kad se oteli. Recepturu mogu napisati ako hoces da koristis to. Prednosti: nema zaostale posteljice, odmah grlo krece da jede, na vreme trazi.... I detelinu nikako u tom periodu. Livadsko seno, slama, sasa...
 
A cime napajate telad, mlekom ili zamenom? Kako radite od rodjena do prelaska na suvu hranu?

Ja zensku telad odlucujem vec sa 45-50 dana starosti ,Vec sa 10 ak dana krenu seno ,kasnije i vodu .... vec sa 1 mesec sisaju i dalje 3 x dnevno ogranicenu kolicinu mleka , tako pocnu da jedu ......Meni interesu da predajem mleko,tako dobijaju koncetrat ,seno .....
 
Kod mene telad koja ostaju za priplod napajaju se mlekom nesto preko dva meseca,najcesce dva i po meseca.Sa desetak dana pocinju da dobijaju jarme,sena,deteline i vode.Nesto kasnije,ukoliko je to period kada imamo silaze,pocinjem da im dajem pomalo silazu.Retko koje tele je teze prihvatalo silazu.A koje prihvati,vrlo lako ga kasnije odbijem od mleka.Znam da je najskuplje tele pojiti mlekom,ali ako majcino mleko nema ni priblizno dobre alternative,onda je to isto i kod zivotinja.Raznorazni lelemudi nas svakodnevno opsedaju pricama kako je ovo dobro,kako ono...ne kazem,nauka pre svega,ali prazna propaganda koje imamo na svakom koraku,ne hvala.Trenutno imam tele od 56 dana starosti,pije mleko,uzima seno,detelinu,nesto slabije jarmu i silazu,ali vec sada deluje impozantno i vitalno.Nikakvih proliva i ostalih problema nije bilo.Naravno,svako za sebe zna najbolji nacin cuvanja teladi,i zato je dobro ovde izneti svoja iskustva.Od odbijanja teleta od mleka,ide priblizno ista ishrana kao i kod krava,samo sto koncentrata dajem pomalo,kao i manje deteline,a silaze i sena po volji.Junice se pripustaju sa minimalno navrsenih 15 meseci starosti,mada to najcesce bude sa 16 meseci.A u tom uzrastu izgledaju formirane gotovo kao krave,sto mi daje za pravo da bitnije ne menjam nacin uzgoja.E sada,voleo bih ja mnogo toga da promenim u svojoj proizvodnji pa da zalicim na razvijenog farmera iz jos razvijenije zemlje sa zapada,ali to je kod mene u ovim uslovima zivota i borbe za opstanak ravno naucnoj fantastici.

Slažem se u potpunosti. Možda skuplja varijanta, ali za tele svakako najbolja.
I mi radimo tako, do 2,5 mjeseca oko 5-6 l mlijeka ujutro i uveče, kasnije postepeno smanjujemo. Sijeno im je ponuđeno stalno, čim tele počne da preživa, dakle negdje od 10. dana starosti. Koncentrat, silaža i sjenaža se ubacuju postepeno.
 
Mi zadnjih 10god ne drzimo krave(samo tovimo junad),a prosle godine sam se ja odlucio ubaciti i jednu kravu,s obzirom na to da dobru kravu retko ko hoce da proda,odlucio sam se da je ocuvam od teleta,,,kupio sam tele od dobrih roditelja i sada ima nekih osam meseci kod mene,kupio sam je sa nekih 15-tak dana,,,pila je Josera zamenu za mleko,jela kocentrat i livadsko seno po volji,kasnije od cetvrtog meseca sam uveo i silazu i sada jede dnevno kantu od polikolora silaze i oko 3kg koncentrata od 12% proteina i naravno lucerku po volji,ima je blizu 300kg,a mozda i prebacuje koje kilo....
Zanima me vase misljenje da li je to dovoljno hrane ili je mozda previse...(ona nije mrsava cak sta vise super izgleda,postavicu i sliku ovih dana)
 
Pozdrav kolege, forumasi,
igrom slucaja sam krajem novembra prosle godine nabavio 14 junica starosti od 6 meseci do godinu dana, posto mi nije ostalo nikakve kabaste hrane od prethodnog tova bikova, a silazu nisam nikada ni radio, zanima me vase misljenje vezano za ishranu tih junica koje planiram da ostavim za priplod.
Njihov dan se trenutno sastoji od sledeceg:
ujutru dobiju 0,5kg koncentrata iz sopstvene proizvodnje(55%kukuruz; 19,5%stocnog brasna; 15%sunc.sacme; 7%sojine sacme, 0,5%kreda i 3%schaumann-ovog rindavit atg 31, trebalo bi, po mojim proracunima da ima oko 15,2% proteina)
pomesan sa 2kg suvog repinog rezanca natopljenog u kanti od poludisperzije 25l u kojoj je rastopljeno 1,5l secerne melase,
pojedu jedno 4 bale slame i jednu balu lucerke za ceo dan,
uvece isto sto se koncentrata, melase i rezanca tice.
 
Pozdrav kolege, forumasi,
igrom slucaja sam krajem novembra prosle godine nabavio 14 junica starosti od 6 meseci do godinu dana, posto mi nije ostalo nikakve kabaste hrane od prethodnog tova bikova, a silazu nisam nikada ni radio, zanima me vase misljenje vezano za ishranu tih junica koje planiram da ostavim za priplod.
Njihov dan se trenutno sastoji od sledeceg:
ujutru dobiju 0,5kg koncentrata iz sopstvene proizvodnje(55%kukuruz; 19,5%stocnog brasna; 15%sunc.sacme; 7%sojine sacme, 0,5%kreda i 3%schaumann-ovog rindavit atg 31, trebalo bi, po mojim proracunima da ima oko 15,2% proteina)
pomesan sa 2kg suvog repinog rezanca natopljenog u kanti od poludisperzije 25l u kojoj je rastopljeno 1,5l secerne melase,
pojedu jedno 4 bale slame i jednu balu lucerke za ceo dan,
uvece isto sto se koncentrata, melase i rezanca tice.

Junicu do 12 meseci treba hraniti dobro ,zatim pre svega koncetrovani seo mozes smanjiti ,seno neko livadsko nije sad ja dajem sirove rezance 1/3 kante ,balirane sarovine i odpad sto krave ostave .....
 
]
dscf0861.jpg
[/url][/IMG]

Evo i obecanih slika:ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Ovo je jedna ista junica samo slikana sa obe strane....roditelje stvarno ne znam i skroz neplanirano je ostala za junicu,mi krave ne cuvamo vec 10god,kako je deda umro....
Inace ostavio sam je da mlekom napajam telad,a razlog zasto sam bas nju odabrao je to sto joj majka ima 30,a tetka 25l mleka,a telile se majka 4,a tetka tri puta,inace je od coveka koje cuva kvalitetne krave (ima 27kom ) i daje veliku kolicin mleka...
 
Pozdravljam sve forumase
Ja sam mlads uygajivac stoke pa bih zamolio za neku informaciju u vezi junice.
Imam 3 junice,hranim ih :kukuruzom,zob,jecam,sojina sacma,mekinje i kostovit i to mijesam u odredenu razmjeru i time ih hranim.
Junice su 8 mjesec steone ali jedna nema vimena i male joj sise u odnosu na druge dvije.
Da li je to normalno i interesuje me vase misljenje.
Pozdrav Tarota.
 
ima sigurno bar nesto,verovatno ce se brzo spremiti,imao sam i ja jednu za tri dana spremi vime,al posle umbroti vime pa katastrofa!
 
Pozdravljam sve forumase
Ja sam mlads uygajivac stoke pa bih zamolio za neku informaciju u vezi junice.
Imam 3 junice,hranim ih :kukuruzom,zob,jecam,sojina sacma,mekinje i kostovit i to mijesam u odredenu razmjeru i time ih hranim.
Junice su 8 mjesec steone ali jedna nema vimena i male joj sise u odnosu na druge dvije.
Da li je to normalno i interesuje me vase misljenje.
Pozdrav Tarota.

Sto se tice vimena one bi da vec sa 8 meseci steonosti vec da rastresaju vime ,sve opet zavisi invikdualno do junice ima neka spremi vime za 10 dana pred telenje ...nije to nista,sto tice sisa neke imaju kratke sise ..
 
Ma tu nema razloga za brigu,is mog iskustva I krave koje su isti dan semenjene pa Ne nalivaju vime jednako,zavisi koliko ce preneti naravno zavisi I od genetice nece se is to spremati krava od 15l I 30 mleka,ja mislim da je to kod tebe sve normalno,a ti prati situaciju pa javljaj...
 
Pozdrav ekipi, imam prvu kravu u zivotu koja nam je poklonila divno tele (zensko) i zeljela bi da odraste u finu kravicu, znaci prva dva dana ga nisam odvajala od majke nikako, treci dan je u boksu i jelo je 4 puta na dan iz vimena koliko je htjelo. Eh sad imam namjeru da kupim onu kofu da bi mi bilo lakse jer muz nije kuci a ja sama necu moci vladati njome po stali.Zanima me znaci sutra 4 dan i ubuduce koliko puta i po koliko kravljeg mlijeka treba da jede, da ne dobije proliv, a da joj bude dovoljno? Citala sam mnogo jedni hrane dva puta na dan, drugi tri puta, jedni po 4 litre na dan a drugi opet po 6.. u dilemi sam sta da radim??? :sta:
 
Nazad
Vrh