Kajsija

U Smederevu zvanična temperatura nije išla niže od -1.5. Ova stanica u centru je okružena zgradama i zato uvek prikazuje veće temperature. Ova na Carini je na brdu. Pitanje je koliko je bilo pored Dunava. Gledao sam podatke za Banastski Brestovac gde je merna stanica pored Dunava na nekih desetak kilometara uzvodno. Prikazuje slične temperature.
Neka nam je Bog u pomoći.
Io9EWVJ.jpg
Fn3Qjf7.jpg
 
I ja justros gledao, temperature u vecem delu Vojvodine, posto se u toku noci izgleda razvedrilo, su bile -4 do -5, a negde cak i nize, to su vec jako niske temperatrue za bilo sta u cvetu da moze da izdrzi...Cak je i Beograd bio na dosta niskim temepraturma, Kosutnjak na brdu oko -3.7 sto je veoma neobicno i retko se javlja u Beogradu tako da je bas jak hladn talas bio...
Kod nas u Sumadiji i juznije je izgleda celu noc bilo oblacno i nije bilo ispod nule nocas, ali se ocekuje sutra i prekosutra ujutro da hladni talas dodje i do nas, vidiecemo koliko ce biti nisko s obzirom da se ocekuje povecana oblacnost, sto je generalno dobro u slucaju mraza...
 
Dok je bilo oblačno drzalo se oko nule,negde oko 1 izvedrilo i onda samo ubrzano dole uz jak vetar
 
Ma da kad spomenem mraz mislim samo na čvrsti talog vlage iz vazduha
Taj 'talog' vrlo često zaštiti voće. Ja sam imao slučaj (pre par godina), gde je par sati bilo od -3, do -4°C u jagodama. Vlaga je bila ogromna, celo polje se belelo kao da je pao sneg.

Umerena šteta je bila, a znam da sam pričao da će i biljke komplet propasti, kada sam izmerio temperaturu i video na šta to liči.

Kako? Vlaga se zaledila, malo odvojila od ploda jagode i faktički napravila izolaciju (između ploda i leda je bio vazduh). Apsurd je to, da ono što je činilo da jutarnji prizor bude strašan, u stvari je sačuvalo moje jagode!
Što će reći, mnogo gore je kada nema nikakvih padavina, a ni vlage, već bude jak mraz, a suv vazduh. Tada nema spasa.
 
Taj 'talog' vrlo često zaštiti voće. Ja sam imao slučaj (pre par godina), gde je par sati bilo od -3, do -4°C u jagodama. Vlaga je bila ogromna, celo polje se belelo kao da je pao sneg.

Umerena šteta je bila, a znam da sam pričao da će i biljke komplet propasti, kada sam izmerio temperaturu i video na šta to liči.

Kako? Vlaga se zaledila, malo odvojila od ploda jagode i faktički napravila izolaciju (između ploda i leda je bio vazduh). Apsurd je to, da ono što je činilo da jutarnji prizor bude strašan, u stvari je sačuvalo moje jagode!
Što će reći, mnogo gore je kada nema nikakvih padavina, a ni vlage, već bude jak mraz, a suv vazduh. Tada nema spasa.
Videcemo kako je i sta je
 
To sto ti pominjes Radashin-e, to je efekat tacke rose (dew point na engleskom, nisam sigurna kako se kod nas zove)... U sustini, temperatura vazduha sa hladjenjem moze da se spusti samo do tacke rose, ispod toga ne moze da se hladi, jer je onda relativna vlaga u vazduhu 100% i pocinje da se kondenzuje (tj sublimira, iz pare u led) i to stiti od daljeg pada temperature, posto za prelazak iz jednog u drugo stanje vode je potrebna energija...
Uvek je bolje, kad postoji opasnost od mraza, da je tacka rose sto visa ali ocigledno da, cim je islo do i ispod -5, u nekim mestima je tacka rosenja bila i niza od te temperature... Tada nastaju veca ostecenja na zalost (ko sto si i ti primetio u suprotnom slucaju kod tebe gde su bila manja ostecenja), nego kad se stvori slana ili rosa na povrsini...
Videcemo kako je voce to podnelo sve...
 
Kod mene ne znam koliko je bilo niti sam na placu da vidim, ali npr komsijine magnolije, ono drvo sa cvetovima je cvetalo pre 2 dana a sad su latice skroz braon oparene, znaci bila je zimoca

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Moje kajsije sada najverovatnije nece biti sneg veje samo tako a javljaju i minus 3 do 4 stepena.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ja cu da probam par ideja da ti dam, ali preporucljivo je da dodje neko strucan i da ti to pregleda, posto je bas cudno da imas na svim stablima, sto navodi na pomisao da verovatno nije bolest, vec fizioloski poremecaj (sto je bolje definitivno od ta dva losa)...
U sustini, moze da bude od stetocina (neki insekti koji se ubusuju u zaseke, pa se stvara smola), mogu da budu gljive/bakterije koje su zarazile rane od rezanja i ta smola je generalno tamija cak i kad krece da se stvara (posto si stavio samo kalemarski vosak bez dezinfekcije sto je manje preporucljivo), a mogu da budu i abioticki faktori (i ta smola je takoreci dosta svetlija, cak i providna moze da bude pa je jedna od glavnih razlika izmedju te i one od bakterija/gljiva u stvari po boji), tj najcesci razlog je neki stres koji je biljka prosla (presadjivanje (pogotovu ako su sadnice bile preterano bujne u rastilu), mraz, susa, preteranja vlaga, velika kolebanja temperature koja smo imali gde malo bude mraz, malo 25 stepeni itd..)..
Evo ti par linkova, procitaj tamo i probaj da vidis na sta ti lici najvise...U sustini trazi po netu "bolesti kajsije" pa ce ti dati par ideja i par slika sta da pogledas:

Elem, moj predlog, nadji nekog iskusnijeg u okolini ko ima vocnjak kajsije, ili mozda je i bolje ako postoji poljoprivredna strucna sluzba pa da pozoves nekog inzenjera da dodje to da pogleda (ako imas veci zasad, to vise ima smisla), i da proceni jel gljivicno/bakterijsko (srednje verovatno), dal je od insekata (manja verovatnoca), ili je abioticki faktor (najverovatnije), pa da ti kaze sta je najbolje da radis, posto u zavisnosti od toga sta je, i preporuka ce se razlikovati...
Ja ne bi na tvom mestu radio ista na svoju ruku dok se ne utvrdi relativno tacno sta je... Moze da bude abioticki, i onda nemas puno sta da radis osim regularne zastite, ali ako je gljivicna/bakterijska bolest, onda ce morati neko lecenje i ciscenje tih rana gde je smola nakon utvrdjivanja sta je tacno...
Hvala na opširnom odgovoru. Prskao sam plavim uljem, igrom slučaja par dana pre negoo sam orezivao. Smola je baš providna kao što kažeš, nije tamna, kao staklo je. Uglavnom izlazi ispod kalemarskog voska na mestu preseka, ima ponegde i nasred grane na mestu gde nije rezano niti oštećeno. Danas sam opet gledao, bukvalno na svakoj voćki se dešava, a sorte su NS četiri različite kao što sam rekao. Sadnice su na posredniku (dupli kalem) uzete na Institutu i posađene početkom decembra.
Pošto imam samo 26 komada ne isplati mi se, pretpostavljam, da plaćam nekog stručnjaka zato sam potražio pomoć ovde. Ako imate nekakav predlog ili savet slobodno ga iznesite.
I pitanje, da li ima svrhe, ili da li se sme prskati sa nekim bakarnim preparatom sada? Nemam cvetova, prva godina... A prskao sam preparatom protiv monilije (mislim da mi se nakon toga počelo to dešavati, možda i nema veze sa tim, a nisam siguran 100% da se počelo posle toga dešavati) Hvala.



 
Pozdrav Pedja, kao prvo, ono sto sam siguran je da smola nije od preparata za moniliju, to mozes da odbacis... To sto si prskao a nemas cvetova isto nije problem, u sustini si mozda potrosio preprat, ali cisto da znas da monilija moze da se javi i na grancicama, a ne samo na cvetovima, pa nisi nista lose uradio...
Stvarno ta smola izgleda relativno cisto i providno pa najverovatnije nije nikakvo oboljenje, nego je fizioloski poremecaj s obzirom na kolicinu smole, i mislim da ne treba nista vise da radis, ostavi ih tako pa posle vidi dal se nesto menja, ali ta smola bi trebao da stane kad tad i kad se malo ocvrsne mozes da je uklonis ostrim nozem...
Posto imas 26 sadnica, slazem se nema svrhe zvati bilo kod strucnjaka za tako malo stabala (mada neki iskusan vocar i prijatelj u okolini bi mogo i da baci pogled kasnije, ako imas ikog blize, nece da skodi) pa mislim da je najprakticnije da ih ostavis i vidis sta ce da se desava...
Pretpostavljam da ce krenuti pupoljci, vise njih posto sadnice imaju lepo razvijene pupoljke, probaj da odaberes one za skeletne grane koji ti odgovaraju za uzgojni oblik koji si izabrao, a ostale ukloni kad se bude videlo sta je tacno krenulo (tamo negde u aprilu, druga polovina, moze i u maju, ne moras da zuris puno, samo izaberi dan za to kad se ne ocekuje kisa ili magla 3-4 dana posle i operskaj necim posle uklanjanja grana koje su ti visak)...
Ako neko iskusniji bude imao vise ideja, javice ti se ovde, zasad toliko od mene...
 
Ja sam imao isto ovo na mnogo sadnica razlicitog voca.

Identicno, kao da curi na jednom mestu na spoju kore i sredine.

Mozda je do makaza tj samog preseka, ne bude ravan.

Kako god koliko se ja secam nisam imao problema.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Рекао бих да неће бити проблема са том смолом, и код мене се дешавало често, рекао бих да је то сортна особина, нека сорта пушта смолу на пресеку, посебно после и у току кишних дана, а нека не. Не треба ништа да радиш, та смола ће да нестане у току године (тако је барем код мене), а да је црне боје онда би требао да одсечеш испод и дезинфикујеш јачом концентрацијом бакра (бакар чуда чини) и на крају премажеш калем воском. Дакле, без бриге :riba:.
 
A sta cemo sa ovim snegom? Meni su gotovo precvetal pre 3 dana i koliko sam video oko 80-90% su oprasenih cvetova. Kod mene temperatura nije isla ispod -2 a nocas je bilo oko -1.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh