Kajsija

Ova moja koja nije domaca tj madjarska najbolja ne znam tacno sta je, zovu je svi ruza, a vidno je da imam barem 2 sorte, koje kad sazriju ne mozes bas da prepoznas sta je.
Uglavnom otac tvrdi da je rakija od nje gorka kao i kazandzija, prosle dve godine su je koristili.
 
Ova moja koja nije domaca tj madjarska najbolja ne znam tacno sta je, zovu je svi ruza, a vidno je da imam barem 2 sorte, koje kad sazriju ne mozes bas da prepoznas sta je.
Uglavnom otac tvrdi da je rakija od nje gorka kao i kazandzija, prosle dve godine su je koristili.
Jel odvajas kostice pre nego sto stavis da fermentira? ili i peces sa kosticama?
 
Ova moja koja nije domaca tj madjarska najbolja ne znam tacno sta je, zovu je svi ruza, a vidno je da imam barem 2 sorte, koje kad sazriju ne mozes bas da prepoznas sta je.
Uglavnom otac tvrdi da je rakija od nje gorka kao i kazandzija, prosle dve godine su je koristili.

Ja sam cuo od coveka koji bas puno pece rakiju od kajsija da od ruze rakija ima ukus na breskvu. Da li to znaci da gorci ne znam.
 
Ne vidim da nesto pisete koliko vam je rodna godina, koliki prosek po stablu ste imali?

Sta Vam je sledece posle orezivanja, kako pripremate za sledeci period koji dolazi??
Da se i ja javim... Kod mene je bilo oko 90 kg po stablu, u desetoj godini. Pre par dana zavrsio orezivanje mladog vocnjaka. Stari nisam ni pipnuo, ne stizem. Orezivacu ga polako,tokom godine kada stignem.
 
Moja omiljena sorta kajsije, mladi kalem od starog drveta, koje je bilo u nasem dvoristu vise od 20 godina, a koje je moj deda kalemio visoko na dzenarici. Meni lici na madjarsku ranu, ali nisam siguran. Meso mekano i socno, a aroma posebna. Nazalost zarazena je sarkom, ali kod mene nikad nece da izumre. Plodovi znaju da budu i krupniji.



 
Savet: Od koga kupiti sadnice za jesenju (možda i prolećnu) sadnju...sorte za otkup na rinfuz i što ostane u bure...250 komada ?
Hvala.
 
Odakle vam ideja da jedno iskljucuje drugo. Stajnjak je neophodan svake trece godine ali u njemu ima vrlo malo azota, fosfora i kalijuma pa je neophodno dodati ih kroz vestacko djubrivo svake godine u jesen.



Bio sam u voćnjacima koji isključivo koriste stajnjak, svake treće godine po 30-50t po ha i nikakvo drugo đubrivo ne koriste. Eventualno folijarno neke od mikro elemenata ako se za to ukaže potreba. Moj plan je da svake godine makar po jednu njivu tako nađubrim, pa svake treće godine u krug... Za azot, fosfor i kalijum si upravu ali zato ne koristiš 300-500 kg po ha nego 30000 do 50000kg po ha. I da napomenem voćnjaci koje sam obišao a da se tako đubre su kajsije i šljive a jedan od njih ima i breskve i tvrdi da i u breskvama tako funkcioniše...
 
Vasa zemljista su daleko bolja nego u centralnoj Srbiji pa je moguce da je stajsko dovoljno. Ovde prvo nema dovoljno stajnjaka a drugo zemljiste je mnogo manje opskrbljeno azotom i kalijumom. Fosfora uglavnom ne manjka, ponegde ga ima i previse.
 
Ako ti treba za rinfuz i rakiju, da ne kazem svejedno ti je, dao bih prednost domacim kajsijama. Na 250 ce ti uvaliti sareno svakako, nadamo se da ces vise domacih dobiti. Koga preporuciti evo ne znam, ja u buduce kupujem kod velikih rasadnika koji sure po usima tipa MAVM jer mi je treba kolicina, tebi ako nije skupo kontaktiraj ih vidi.
 
Pozdrav drustvo.

Gde porucujete sadnice i koje su cene?

Interesuju me konkretno rasadnici u vojvodini..
 
Nazad
Vrh