Kajsija

sorte neznam al bi rekao da ima 2 kalem je visoko i zadebljao je a stablo nekako podseca na sljivu . Dobro su zaklonjene pa je oprasivanje bilo solidno jedna sto je manje ponela ( ranije cvetala za par dana ) sa nje je skoro sve spalo ova kasnije cvetna je izuzetno mnogo ponela i ispod nje je puno plodica a za sada ima i na njoj, i treca na otvorenom je malo ponela i ne opada snje puno . Uzeo sam ih na pijaci ...

- - - - - - - - - -



Moje pitanje je konkretno zasto se desava samoprorednjivanje

Posto pitate za sotu verovatno to proredjivanje zavisi od nje no mene zanimaju konkretni razlozi ako neko moze da kaze kako bih u buduce mogao da preduzmem odredjene korake ?
 
Pitamo jer svi imamo problem sa sortama tipa New Jersey m39, prosto opadnu skoro sve...

A zašto su tvoje opale...možda su nespremne ušle u zimu, možda se pupoljci prošle godine nisu dobro izdiferencirali, možda su se loše oprašile pa su krenule ali se nisu lepo zametnule jer je bilo ružno vreme i/ili malo pčela u vreme cvetanja...ono što ti možeš da uradiš je da rezidbu radiš leti, da nabaviš pčele ako si primetio da ih nema dovoljno u vreme cvetanja i da vidiš da ti nije zasad na južnoj strani brda, tu teško uspevaju, vidi i po komšiluku u blizini da li ima i kako uspevaju njima.

Kajsija je u principu mnogo zeznuta za gajenje u našim uslovima, nismo podneblje za kajsiju, zato treba saditi domaće sorte.
 
Nije na juznoj strani ova jedna je na ravnom i na cistini a druge dve su izmedju objekata ... Znaci nista se tu bas ne moze uraditi sa njima osim neke osnovne zastite i letnje rezidbe . Nista pustiti cu ih jos koju godinu ako ne nista, a mozda da nadjem neku u selu sto stalno radja pa nakalemit sa pupoljkom na prolece sa strane na stablo

Pade mi na pamet da je mozda podloga manje bujna pa ne moze koren da ishrani rod sta mislis oktopode ?
 
Ma jok, možda te samo neće ta sorta na toj parceli i to je sve. Kajsije su pipava nauka kao što rekoh, slabo uspevaju kod nas, retko ko da se ovajdi, jedino ovi neki krajevi gde godi i domaće sorte mahom.
 
Danas jak vetar,na tri kajsije(do sada) odvaljen veliki deo(trecina) krosnje,i to na ns 4 i 6.Puklo je na spojnom mestu a zasto to je pitanje .Ili je lose uradjeno visoko kalemljenje ili je,,pseudomonas syringae ili trulez ,,vrata kajsije...Na jednoj slici se vidi i komad kanapa koji sam stavio prosle godine da bih obelezio gde je pukao komad grane.Sada se tu otcepio celi ogranak.

 
Poslednja izmena od urednika:
To je jedan od razloga zašto se pri formiranju krošnje ostavlja razmak po visini kad se biraju 3 pupoljka koja se ostavljaju za ramene grane. Problem je kad se kajsija kalemi visoko grančicom što krošnju praktično formiraju pupojci te grančice koji su naravno jedan ispod drugog odmah, a i same ramene grane krenu da rastu u vis, niko ih ne povije pa je sadnica razvila sve predispozicije slabe veze grane sa deblom.

 
Imam kajsiju (duplo kalemljenu) ovo joj je treca godina, i cini mi se da ju je napala apopleksija:

f3ev40.jpg


Ovakve pukotine iz kojih krece smola narocito posle ovih kisa sam prmetio i na par grana (nesto su i vece nego ove na deblu). Grane se ne suse, cak solidno napreduju. Ne znam sta bi bilo pametno uraditi, i da li je uopste moguce nesto preduzeti.
 
nesto ti velika ova kajsija za 3 godine. ne mora da znaci da je apopleksija. nece da skodi a moze da pomogne da zalijes sa krecnim mlekom. ako progura 5 godina onda je rizik apopleksije manji.
 
Da li je i koliko potrebno navodnjavanje kajsije u nekoj 7-8 godini ? Uskoro postavljam kpk u zasadu kruške ,pa bih možda uzeo i za kajsiju ,ali nisam siguran sa koliko kapljača da idem i sa kojim protokom? Za krušku uzimam po dva kpljača od 4l/h
 
Može biti i bakterijski rak (pseudonomas canker i slično), al nadajmo se da nije, kažem ti samo da bi proučio po netu simptome i uporedio kod sebe. Generalno, bakar bakar bakar i kreč i to je šta ti možeš da uradiš.

Kanački, mislim da kajsija ne voli puno vode, ona je iz sušnih krajeva, al ako neko zna tačno nek viče.
 
Pa stvarno je solidno rasla, a sada je tu nekih 2.5m visine:



Proslu jesen sam posadio jos 5 duplo kalemljenih na placu i isto su odlicno krenule.

@oktopod

To vezano za bakar, mislis li na zimsko prskanje, ili i sada treba nesto da odradim sa bakrom? Da li bi bilo dobro da malo na tim kao ranama ocistim smolu i onda da to sve premazem krecom?
 
po meni, krosnja ne pokazuje znake apopleksije.to sto je smola, nesto jeste, mozda ne i tako strasno.otkloniti smolu i premazati bakrenim preparatima .

sjecam se razgovora sa jednim velikimm vocarem i autorom knjige o kajsiji u austriji. onako nefromalno kaze kako kajsija i ne bi trebala previsa da se pazi, njeguje i zaliva. uocio je da da u jako uredjenim vocnjacima apopleksija puno cesca. jedne godine je bas bilo izrazito.puno kajsija se osusilo. jedan njegov kolega vocar zapusutio vocnjak sa kajsijama potpuno,sve zaraslo jer je htio sledece godine da ih krci. sta se desilo ? jedino kod njega nijeda kajsija nije stradala. zato preporucuje da se kajsija ne smije puno zalivati, ona trpi bez problema susu.dovoljno je jednom mjesecno jako zaliti,ako je susa.
 
Ok hvala na savetu. Imam Galenikin bakarni oksihlorid 50, on je u prahu pa da li bi bilo dobro da ga pomesam u nekom odnosu sa krecom pa da to prekrecim ili kako?
 
Poslednja izmena od urednika:
Isprskaj prvo sa bakrom ,sledeci dan prekreci i to je to.

- - - - - - - - - -

Da li je i koliko potrebno navodnjavanje kajsije u nekoj 7-8 godini ? Uskoro postavljam kpk u zasadu kruške ,pa bih možda uzeo i za kajsiju ,ali nisam siguran sa koliko kapljača da idem i sa kojim protokom? Za krušku uzimam po dva kpljača od 4l/h
Ja sam za ovih 5 godina kajsije zalio samo 2 puta i to po nekih 50 litara a nekog ozbiljnijeg susenja nemam,samo je stradalo nekih 10 komada ali ne znam da li je razlog susa.Kajsije su u super kondiciji ,tako da mislim da njoj zalivanje i nije nesto potrebno.Mozda je zalivanje i ,,stresira'' kada na onu vrucinu salijes bunarsku vodu oko korena(ako nemas kap po kap sistem).
 
Možeš i prvo malo da skineš smolu, pa onda oprskaš tj okupaš bakrom deblo, ne celu voćku, pa prekrečiš gustim slojem kreča slobodno.

A ovo što sam rekao bakar bakar bakar, mislio sam nikako ne preskakati tretmane bakrom, na jesen i na proleće.
 
Evo i ja da se javim,proslo je dva meseca od sadjena vocki i zadovoljan sam napredkom.Dva komada nisu jos krenule ali su zelene ispod kore.Padao je grad u perlezu jedno 15 minuta pre pet dana malo izbusio lisce ali nista strasno.Interesuje me prskanje protiv gusenica dali trebam da obavim ili ne,neki su listovi izbuseni na sredini a neki odseceni sa kraja dali od grada ili su grickale gusenice?Evo i nekih slicica a svaki savet nadalje je dobrodosao:ppozdrav:
cam00268.jpg
cam00267.jpg
cam00266.jpg
cam00269.jpg
cam00274.jpg
cam00277.jpg
 
Simke ,gusenice dolaze krajem jula,pocetkom avgusta a ne sada i mozes ih (ako ih uopste bude na kajsijama) potamaniti sa Fenitrotionom ,150ml na 100 litara .
 
Simke ,gusenice dolaze krajem jula,pocetkom avgusta a ne sada i mozes ih (ako ih uopste bude na kajsijama) potamaniti sa Fenitrotionom ,150ml na 100 litara .
Све зависи гдје је засад и о којим гусјеницама је ријеч. Чије касије су близу шуме губари, мразовици и сличне гусјенице се појављују у листању воћака. Које гусјенице долазе крајем јула?
 
Nazad
Vrh