Kajsija

I ja sam danas obišao kajsije kada sam video fotografiju koju je mihalyocska postavio.Iako smo 20-ak kilometara razdaljine, kod mene ništa slično na voćkama.
 
Код мене једна мађарска најбоља, 1 томкот и аурора показују благе знакове бубрења пупољака. Имам једну брескву редхевен која цвјета али је она задњих година преродила па је закржљала.

- - - - - - - - - -

Страшно је што на видику нема снијега ни мраза. Ако овако настави пупољци ће набубрити па ће их после мраз уништити.
 
Posto topli dani i dalje traju nadrljali smo.Postavicu kasnije slike sto sam danas slikao kod drugara,krenulo cvetanje,kaze neka novosadska sorta...

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Ја се не сјећам у ова доба ни једне југовине да је трајала оволико дуго. Почела је крајем децембра, а крај јој се не назире.
Ako je potrebno 10-ak dana sa temperaturama oko 10 stepeni(kao sto je bilo i duze) da bi se zavrsila faza ,,odmora ''kajsije-to je to.Ako znamo da je prosecan broj dana od najranijeg do najkasnijeg cvetanja oko 35 dana,eto punog cveta krajem februara.Poslednje rano cvetanje kajsije po knjigama je bilo 1998(1 mart) i izgleda da ce ove godina biti i ranije.I eto opet dokaza da na kajsiju najvise utice temperatura a ne karakteristika sorte.
 
Наредих седам дана биће топло. Пупољци ће набубрити. Једино да за десетак дана дође до постепеног захлађења и да у фебруару и марту не буде мразева испод -10, али ни југовина можда нешто и преживи. А вјероватноћа да се то деси је приближо једнака вјероватноћи трајања ове југовине.
Пеле, можда буде све у реду. 2012. године те зезнуо мраз (није било ништа). Прошле године ти је мраз знатно смањио род, а ако те мраз зезне и ове године то би значило да кајсија код тебе рађа сваке четврте године.
Мени ако не роде ове године неће ми жена дати да садим више. 2011. град, 2012. мраз, 2013. касно прскање бакром тако да нисмо ни јели кајсије.
 
Мени ако не роде ове године неће ми жена дати да садим више. 2011. град, 2012. мраз, 2013. касно прскање бакром тако да нисмо ни јели кајсије.
Dobro je sto moja nije na forumu da procita ovu pogubnu statistiku o kajsiji taman sam je ubedio da kod nje u selu posadimo nesto kajsija... :ppozdrav:
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Ja sam prekjuče obilazeći moj kajsijar naleteo na jedan cvet, ali samo na jednoj grani. Žena se naravno oduševila, i mislim da ih u kajsijar treba voditi samo kad je nešto lepo a za sve drugo naćićemo izgovor, pa zato je ovaj forum tu.
 
Nije tema al ja moju vodim samo kad treba da tresemo sljive,hehe! A mozda povedem i komsinicu mozda joj bolje ide...
 
Pozdrav ljudi.
Do kraja Januara planiram da posadim kajsiju na povrsini od 40ari, parcelu sam pripremio jos jesenas namenio je za sadnju oblacinske visnje ali sam od toga odustao. Cekao sam neko vreme da malo razmislim koje bi drugo voce sadio umesto visnje odluka je pala da to bude kajsija.

Sa kajsijom imam veoma malo iskustva, imam svega 10 stabala na okucnici, sorte su neka stara rana kajsija stabla su starija od mene, imam 5 komada NS rodne koje sam ja posadio.

Zelim da cujem vase misljenje oko odabira sorte i razmaka sadnje? Sadio bi pola\pola pola neku ranu sortu, pola kasniju.

Unapred zahvalan za svaki odgovor:ppozdrav:
 
Tintoreti
Samo od pocetka ove godine u mojoj neposrenoj blizini posadjeno je minimum 5ha visnje, stvarno se preterano mnogo sadi i nebih da rizikujem odrzavacu ovo sto imam visnje, prosirivanje zasada ce malo da priceka.

Ove dve parcele ukupno 70ari sto sam spremio za visnju, 30 ari ce zauzeti Sljiva a 40ari Kajsija, Sa Sljivom znam kako cu ali Kajsija mi je nepoznanica u ozbiljnijoj sadnji.

Pozz:ppozdrav:
 
Gorski, razmišljamo slično, nevezano za višnju, nikad je nisam ni planirao već za kajsija šljiva pola pola :) Ja ću tako jednu njivu, odgovara mi jer ću ja ići na preradu u rakiju i slično pa neću održavati zasad sve školski već koliko mogu jer sam se rasplinuo na dve strane, treću neću stizati da radim pošteno a bolje nego prazna njiva.

U tom smislu ja ću saditi domaću kajsiju, vinčansku i zaklopčansku, video si verovatno pominjasmo je, nikad ne omane sa rodom dok u mom užem kraju sve druge sorte su čista kocka. Tako da sorta ko sorta ti niko ne može pomoći koliko neki zasad blizu tvog ako postoji da pogledaš i popričaš s ljudima, kod nas jedan ima njivu koja je sa dve strane brda, jedna strana uvek puna, druga kako kad, 10 metara od punog do praznog stabla, ista sorta, kapiraš poentu...osetljiva voćka jako.
 
Meni su ove njive na vrhu brda juzna strana, vetrovito ali zaklonjeno od severnog vetra. Kad je u dolini mraz gore na vrhu brda nije. Mislim da bi kajsija na takvom mestu dobro uspevala:sta:
Znam da je osetljiva vocka vidim po ovim kajsijama sto ih imam kuci.

Mogao bih da napravim sadnice rane kajsije od ovih mojih starinskih ranih. Ali otom potom to za neku buducu sadnju, ove njive sam poorao jesenas 50cm dubine, oranje izmrzlo milina za sadnju pa ne bih da ga ostavim da stoji moram nesto da posadim.

Koji se razmak praktikuje za sadnju kajsije?
 
Nazad
Vrh