Kajsija

Da sumiram godinu:
NS rodna: 6 tona (20kg/stablo)
Mađarska najbolja i Panonija: 5 tona (37kg/stablo)
I kao slabo rodilo, ne nekim stablima ništa i nije bilo. Sve u svemu - jako jako zadovoljni :ppozdrav:
 
Aj da sumiram i ja...

Zaklopčanka oko 800 kg sa 17-18 stabala, oko 40 do 50 kg po stablu prosek.
Kečkemetska ruža, 200 kg sa 43 stabla, prosek ni 5 kg po stablu
M39 40 kg sa 7 stabala, prosek ni 6 kg po stablu.

Sva stabla su na istom placu, dole su par zaklopčanki, pa ruža i m 39, pa dva reda trešanja, pa veći deo zaklopčanke. Na oba kraja placa zaklopčanke odlično rodile, par stabala prerodilo i jedva iznelo rod, požuteo list, a kečkemetska i m39 među zaklopčankama ništa...dosta stabala ni jedan plod. Sva stabla su u punoj rodnosti, zaklopčanke stare 15 i 25 godina, kečkemetska i m39 oko 8 godina.
 
Ja sam danas zavrsio za orezivanjem,1o dana fizikalisanja:ppozdrav:,umorio se kao:sjasi:.Sada polako pripremanje za prihranu,krecenje..Probacu prvi put i ovo prskanje sa biljnim ,,antifrizom" pa da vidim sta ce biti na prolece.
 
Hteo bih da zasadim oko 15 stabala kajsije, jer mi se sljiva osusila na tom kraju vocnjaka zbog peskovitog tla. Da li kajsija uspeva na peskovitom terenu ili savetujete nesto drugo?
Takodje koja je najkasnija sorta kajsije? Ovo pitam jer u mom kraju ima problema sa kajsijom, obicno radja svake trece godine (ubije je mraz u prolece).
 
Pa ukratko,kajsija moze da se sadi i na peskovitijem zemljistu ali trazi onda malo vise ,,paznje",znaci malo popravke zemljista i vise vode zbog propusnosti samog peska...Sto se tice sorti sve uglavnom sazrevaju od pocetka jula pa negde do 20 avgusta,dakle dosta otegnuto.Ako neces rane onda nemoj saditi New Jersey 19,Krupna rana(sam naziv ti govori)...Neka moja preporuka je Berzeron ili Ns rodna.
 
Poslednja izmena od urednika:
Što se zemljišta tiče, ako uzmeš kajsiju kalemljenu na šljivu, dođe te na isto, koren je od šljive. Ako uzmeš kalemljenu na sejanac kajsije, onda je druga priča, ali ćeš imati izraženo pucanje kore debla pa ćeš morati zimi da ga štitiš što je malo više posla.

To što tebi mraz pobere kajsije nema puno veze sa vremenom dozrevanja već vremenom cvetanja (mada su ova dva povezana donekle), uglavnom ti sve sorte manje više u isto vreme cvetaju, dan dva gore dole, tako da treba da tražiš one koje kasnije cvetaju, ali je i to lutrija jer kasni mraz može da nastupi kasnije ali je svakako bolje da kasnije cvetaju nego ranije u tvom slučaju.
 
To što tebi mraz pobere kajsije nema puno veze sa vremenom dozrevanja već vremenom cvetanja (mada su ova dva povezana donekle), uglavnom ti sve sorte manje više u isto vreme cvetaju, dan dva gore dole, tako da treba da tražiš one koje kasnije cvetaju, ali je i to lutrija jer kasni mraz može da nastupi kasnije ali je svakako bolje da kasnije cvetaju nego ranije u tvom slučaju.

Hvala na odgovoru!
Imaš li neki predlog za sortu? Koja najkasnije cveta?
Za sada imam 2 stabla NS6, ove godine im je bio prvi rod i baš sam zadovoljan. Nije bilo problem sa mrazom, ali ni u celom mom kraju, tako su svuda uspele, ova godina je dobro prošla.
 
U drugoj godini zasad, ove sezone je imao par plodova po stablu, i pored onih martovskih nepogoda. Za zaštitu ne previše zahtevna. Po meni dobra sorta!
 
Joj,ne znam sta da vam kazem za kasnocvetnu,kod mene ona posadjena 2009 godine,100 kom i do sada nista nije dala.Izgleda da je tacno ono sto pise u knjigama da kasno prorodi,3-4 godine.Ja od ns sorti ubuduce samo ns rodnu,pokazala se kod mene najbolja od svih,rodnost,vitalnost,nema susenja za ovih 4 godine.I pored onog mraza od -9 mi je dala po stablu 10 kg.
 
da li neko ima u rodu [h=3]SPRING BLUSH[/h]Sorta je rana i krupna bar tako kazu
Iteresuje me zbog sadnje iste
 
Како увести spring blush? Проф. др Драган Милатовић у својој књизи је написао да зри дан-два после ауроре, рано убрани плодови су сувише кисели, а појављују се пјеге у прве двије године услед претјераног ђубрења азотом. Није самооплодна.

- - - - - - - - - -


Мандула кајсија, имају је у Хрватској, у Осијеку.
 
Zvao sam rekli su da je nemaju za ovu sezonu.
A raspitivao sam se i prosle godine.
Ma ima da je izbunar vec nekako.
Pa i ako je ne budem iskalemio nije strasno.
 
Nazad
Vrh