Kajsija

Najaromatičnije su domaće. Za lične potrebe i rakiju je nepravaziđena, plus dobro podnosi mraz, nikad ne omane. Ali nije za izvoz, nema cenu na otkupu, pa sad prema tome treba gledati šta želiš i to saditi. Ja ću jednu malu njivu na jesen da posadim pola domaća kajsija, pola šljiva, za rakiju, a kad bih moje ubedio da jednu zapuštenu od 80 ari posadim sve domaću kajsiju, to bi bio pravi pogodak, bez puno ulaganja u prskanja, đubrenja, orezivanje na kraju samo omlatim i dam po 30 dinara i bog da me vidi.

Ako želiš ruža da ti bude ukusna kad je jedeš, bolje je da je jedeš dok je još tvrda i ima zelenu liniju od 2-3 milimetra na sebi. Tad još uvek ima kiselkast ukus.
 
Novosadska rodna posađena marta 2012 godine stigla da se malo proba na granama prvog sprata.

 
Pozdrav svima!

Kod mene, totalno rasulo...imam stabala iste sorte, gde nije bilo ni 50 plodova, a na nekim stablima se grane lome od tereta.Nebi se to toliko lomile, da nije bilo nevremena ovih dana...al šta je tu je, bolje da se lome od roda, neg da ih titram bez roda!
Prosek plodova je oko 80-90gr
Posle berbe kad posečem sve što se slomilo, kad budem bacio sombrero u sredininu krošnje, ima da padne na zemlju...:haha:



i naravno ništa bez tripovanih kajsija...:haha:
 
Pozdrav svima,

zamolio bih da onaj koji ima ove sorte postavi slike ploda kako bih razjasnio neke stvari i napiše ispod slike koja je to sorta, a može i na pp.
To su sorte kajsije novosadska rodna, ns 4, ns 6 i mađarska najbolja. Hvala na pomoći.
 
Pozdrav joekiki
Koje sorte su najbolje rodile?

- - - - - - - - - -

Ja imam samo dve Mađarske sorte:
Ligeti Orias i Segedinski Mamut!
I za njih mogu reći da su podjednako isto rodile.
Al ima nešto što i nema logike...iste sorte stabla jedan do drugog, i jedna je prepuna roda a druga malte ne ništa...tako je i sa drugom sortom.

A za NS sorte, jedino @pele da se javi, i može izneti zaključke za ovu godinu!

pozzz joe!
 
Neznam kakve su sorte, i gde ih ima...jer kad sam počinjao podizanje voćnjaka i vinograda bio totalni duduk!
Otišao u obližnji čuveni rasadnik, i to mi dali kad sam tražio kajsije.
Ekstra izgredaju kad stoje u gajbama, mami oko kupaca i ekstra se prodaju. Al nemugu dugo da stoje, ako danas oberem tvrde plodove...za 2-3 dana nisu nizašta, sve se utronjaju i samo za rakiju.
 
Hvala ljudi,
imam jos jedno pitanje, nije u pitanju kruska ali princip je isti.
Posadio sam na prolece kajsiju u dvoristu, lepo je krenula,
olistala fino, posle 2 meseca za par dana osusio se
sav list i opao, posle par dana krenuo je nov list i ponovo
je olistala jos bolje nego prvi put. Pre par dana opet se
osusio list. Dal da je vadim ili moze nesto da bude od nje?
 
Pozdrsav kolegama vocareima treba mi mala pomoc hteo sam na neka 3,5kj da zasnujem vocnjak pa sam hteo da posadim tri kulture kajsiju,jabuku i sljivu pa me interesuje koje kajsije bi mi vi preporucili u pitanji je 3 klasa zemlje i koliko treba stabala najvise da ide na 1kj ili 1 ha? Temu sam letimicno procitao i vidim da se dosta hvale keckemet,madjarska xxx,i novosadska.I ako ko ima iskustva sa jabukom i sljivom voleo bi da me malo upute ovde da neisem sad i na temi jabuka i sljiva ako moze i ako nije OFF!Unapred hvala!:ppozdrav:
 
kajsija ide na razmeri 5X4 sljiva od 5X4 do 3X2 uglavnom na 4X4 ili 4X3 u zavisnosti od tog kako zelis da je oblikujes,obradjujes i naravno za namenu koju zelis
sto se jabuke tice tu imas raznih modela sadnje na raznim podlogama
pre svega trebas imati neku viziju kako zelsi da izgleda tvoj zasad,namenu z akoju ga zelis i neko vidjenje tvog asortimana i trzista sta prolazi i naravno sta uspeva kod tebe (od ranijih sorti)
ali pre svega iskustva sa nekim sortama od njudi iz okoline Vrbasa tj iz tvoje blizine
jer je zanemarljivo ono sto bih ti ja rekao ili neko iz Prokuplja ILI Cacka
ovde uglavnom mozes saznati karakteristike nekih sorti,njihove odlike i ponasanje na odredjenim podrucjima
sva blize informacije o tome sta i kako uspeva kod tebe iskljucivo i samo od komsija koji vec imaju neke zasade
 
Berba zavrsena juce,ostalo 5-6 stabala skroz zelenih ,to sledece nedelje.Ns 4 oko 50 kg na 100 stabala,ns 6 oko 100 kg na sto stabala,ns kasnocvetna samo u gornjim zonama oko 100 kg na 100 kom i ns rodna na 200 komada oko 2000 kg.Plodovi najatraktivniji na ns4 i ns6,najukusniji(po meni) na kasnocvetnoj a ns rodna jedino dala neki iole ozbiljniji prinos.Sledi freziranje vocnjaka,orezivanje...pa sve u krug.Nadajmo se boljoj sledecoj godini !
 
I ja sam završio berbu juče.Ostalo nešto malo zelenijih.
Na 41 (41 i po, pošto mi se jedna ns rodna prelomila na pola), imam oko 1200 litara cefre sa izbačanim košticama, a oko 200 kg otišlo tamo-vamo.
Baš sam iznenadjen prijatno.Ništa nije obećavalo dobar rod.Oko 8 ili 9 aprila pao sneg i smrzlo a cvetovi samo što se nisu otvorili.
Onda posle cvetanja mnogo suvih cvetova pa sam mislio da će se grančice posušiti...
Inače, više kila sam skidao sa M. najbolje nego NS rodne.
I tako, ja prezadovoljan :osmeh:
 
I kod mene je završeno branje pre nedelju dana.
Na 13 stabla 12g starosti, 3 nisu rodile malte ne niša...pa da kažem neki prosek na ostalih 10 stabla:

250kg - prodato
100kg - u zamrzivač za pekmez čistog mesa ošuren i očišćen...nema se vremena sad kuvati
200lit - bure napunjeno za rakiju(bez koštice)
50kg - odneo trulež
6-5 slomljenih grana u višljem nivou oko 2m
I naredne nedelje sledi malo orezivanja, zalivanja i prihrane preko lista.

Neki prosek je oko 50-60kg po stablu.
Ja prezadovoljan...:osmeh:
pozzz joe!
 
Neznam dali je opravdano ili ne, :sta: al imam "slavola" viška...pa kad oberem i šljive, oprskaću sve sa njom u jednom šutu!
Što kaže Lale Gutović: Al nezma žašto sam vam ovo ispričao...što neškodi, možda i pomaže!
pozzz joe!
 
Nazad
Vrh