Kajsija

Ja čekam još, list stoji...
Ja ove jeseni sadim magrivu na 1.3ha, ali neće to biti pre 20.11.
List joj stoji kao da je maj mesec
 
Pozdrav uzgajivači kajsije :)
Ovih dana planiram da posadim 10-ak kajsija.
Zanima me koju biste mi sortu preporučili za konzumiranje?
 
Najbolje da posadis vise razlicitih sorti. Ponekad se desi da neka sorta bolje rodi te godine nego neka druga. Ja bih ubacio Zaklopacku ruzu, Roksanu, Madjarsku najbolju, mozda neku koja ranije stize a isto i neku koja kasnije stize. Izbor je veliki, zavisi sta mozes da nabavis u svojoj okolini.
 
Da li neko zivi blizu Banatskog Novog sela. Treba mi belosljiva od Krge a on ne moze da salje posto je covek bolestan.
 
Ma muke sa tim novim sortama uvek. Mora se zalepiti nalepnica sa imenom sorte jer ako nema ime, hoce mraz i nju da smrzne ako ne zna da je frisko iz uvoza.
 
Kajije ne treba da gaji onaj koji ih ne voli odnosno onaj koji nije zaljubljen u vocarstvo. Znaci moras da budes spreman da ti mraz skine sav rod i vise godina uzastopce. Treba eksperimentisati sa raznim sortama jer su neke vise prilagodjene odredjenom podneblju. Iako imam 34 sorte kajsije do sada nisam cuo za sortu Pisana koju pominje Vasovac. Na internetu ima nesto podataka ali sve je to nepouzdano. Rasadnici prepisuju opis jedni od drugih tako da je sve upitno, kako vreme zrenja tako i opis.
 
Moramo nabaviti par komada pa da vidimo kakva je.Trebala bi da zreli kad i tvoja Sulmona al bi valjalo da bude krupnija od nje...
Napisi nam koje sorte kajsija imas ,ako mozes po vremenu zrenja od prve do poslednje
 
Od 34 sorte samo 14 mi vec radjaju tako da sa njima imam neka licna iskustva. Ostale su ili okalemljene zadnjih godina pa jos ne radjaju ili su okalemljene prosle godine a za 9 sorti sam nabavio sadnice prosle jeseni.
Kasnije cu napisati sorte, sad nemam vremena.
 
Nazad
Vrh