Kajsija

@vasovac NS rana, 18. jun.
IMG-20230618-092308-DRO.jpg
 
Cvetala je super, bilo je i dosta plodova, sve do onog snega. Tad je otpalo dosta plodova. Ostalo je celih sedam komada.
 
Meni se tako isto izdešavalo na višnji , i sada imam samo tri zrna ( al su zato krupna XI xi xi )
 
Свит ред, луда кућа. Да јој је први род одмах би је почупао али ту је искуство из претходних година. Прошле године је била толико слатка к'о да је неко пошећерио. Ове године дупло крупнија (логично, због малог рода) ал' грдно опаде и кисела да не поверујеш. Нигде ни тачке зеленог а киселина је толика да ми ошури језик. Једино оне које су пале мало сладе а сочне су к'о зреле брескве. Следећа ми је Аурора али ако је не скинем кад падне прва следећи дан су све доле.
 
Свит ред, луда кућа. Да јој је први род одмах би је почупао али ту је искуство из претходних година. Прошле године је била толико слатка к'о да је неко пошећерио. Ове године дупло крупнија (логично, због малог рода) ал' грдно опаде и кисела да не поверујеш. Нигде ни тачке зеленог а киселина је толика да ми ошури језик. Једино оне које су пале мало сладе а сочне су к'о зреле брескве. Следећа ми је Аурора али ако је не скинем кад падне прва следећи дан су све доле.
Sta radis sa njom kad oberes sve odjednom,cuvas u hladnjaci?
 
Sta radis sa njom kad oberes sve odjednom,cuvas u hladnjaci?
Ма Ауроре има само неколико (на срећу) иначе у селу има 5-6 хладнача + долазе накупци. Данас скинута Аурора, лепо изгледа, отишла по 200 РСД, али је доста појео неки зелени скакавац, Први пут се појавио ове године и једе у круг 7-15мм. Нашао сам га и на Ружи ал' изгледа да чека да мало узри. Има око 6-7 цм. Прскати ил' не прскати, питање је сад; и чиме? Купио сам Клосер па ћу видети сутра шта да радим.
 
ДМ1 стигла да се обере. Има два дрвета које имају прилично крупне плодове. Једно дрво које је у делу где има више песка је већ узрела прошле недеље.
У воћњаку половина плодова је зрело. Једно дрво има мање плодове.

Фотка је мало укриво...



Домаћа рана још стиже полако у воћњаку али нема много плодова. Мађарска најбоља ће вероватно средином следећег месеца, пар мањих дрвета.
Неколико дрвета октоподове руже је препуно плодова. Неке гране се и ломе. Стићи ће на род за око недељу или десетак дана.
Једна се осушила а доста плодова је лошег изгледа јер је био велики напад биљних ваши.
 
Kako stoji cena za sada ? Koliko je fer da naplacujem ljudima koji ce kajsiju dobijati na kucnom pragu ?
 
Нема шансе да би нека хладњача код мене ово откупила (а ни накупци). Једино у прераду.
Ја не третирам никаквом хемијом. Не бацам вештачко ђубриво. Шта остане то је најздравије могуће. Једино ако нешто падне с неба па загађује а ти сам немоћан.
Мени није циљ продаја на велико а ни на мало. Једино ако неко жели да купи али кад кажем цену обично одустају јер је много јефтиније у маркетима.
А у последње време и не нудим јер људи не умеју да цене здрав производ. Цене само лепо на око и ту престаје свака прича.

Шта може, то се поједе а шта је вишак у џем или сок... Кад се будем опремио онда ће у кљук па у дестилацију... :)
 
Ima akademskih gradjana koji pricaju da neprskano ne znaci i zdravo i da pametna upotreba hemije ne ostavlja nikakve posledice . Sa druge strane imas akademskih gradjanina koji pricaju o stetnosti hemije i propagiraju organsku proizvodnju . I ti sada budi pametan ali logican zakljucak je da je bolje jesti proizvode sa sto manje prskanja . Naravno niko nije lud da jede trule stvari i crve iz voca ( iako ih kinezi jedu 🤣 ) . U sustini moje razmisljanje ( iako pola kajsija nisam prskao a drugu polovinu jednom ) je da je skroz ok 2-3 prskanja i ne prskati pred berbu bar mesec dana bez obzira sta kaze karenca . Ali i ti da imas hektar kajsije odradjivao bi par prskanja sigurno .
 
У праву си. И слажем се са твојим размишљањем. Нисам хтео да осуђујем другачији приступ у гајењу воћа.

Да желим да имам било какву зараду или професионални засад наравно да бих прскао контролисано.
Као што третирам хемијом шљиве јер имам велики напад шљивине осе па не остане плодова.

Имао сам баш велику дилему овог пролећа - изазов који је проузроковала биљна ваш. Баш је био велики напад али сам рецимо третирао са копривом и бибером, белим луком и љутом паприком.
Нисам сигуран да је помогло али неке су се кајсије мало опоравиле а једна се ипак осушила.
Да имам хектар кајсија не бих могао тако да радим.
Да, слажем се да пар третирања, контролисано и са правим препаратима и са правилном употребом после каренце не доприноси да плод буде нездрав. Али ипак је здравији кад се уопште не третира.
 
Stiže DM1 i kod mene za par dana. 15 ak plodova na stablu, druga godina. Posadio sam nekoliko stabala raznih kajsija u placu za jelo i ona je ubedljivo najviše izrasla, čak duplo u odnosu na druge i najbolje podnela bolesti, kod ostalih nema plodova ili su loši i imaju simptome bolesti. Sad mi je krivo što nisam sve nju posadio.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Ja sam pre par godina posadio dve sadnice te dm1 i nisam nesto odusevljen. Bledunjava kao da ce apopleksija da je pokosi. Ove godine ostavio da rodi i plod nekako bledunjav, bezukusan.
 
Stiže DM1 i kod mene za par dana. 15 ak plodova na stablu, druga godina. Posadio sam nekoliko stabala raznih kajsija u placu za jelo i ona je ubedljivo najviše izrasla, čak duplo u odnosu na druge i najbolje podnela bolesti, kod ostalih nema plodova ili su loši i imaju simptome bolesti. Sad mi je krivo što nisam sve nju posadio.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Мало шарај са сортама... Да стално нешто стиже и роди...
Код кајсије је врло просто... најбоља сорта је она која роди сваке године... Ако клима дозволи....
Наравно, тамо где је Радашин и где рађају сваке године и где прескаче мраз... Тамо се и могу садити оне које имају цену у откупу или стоне или за ракију...
Нисам стручан...
 
Nazad
Vrh