Kajsija

Zadimljavanje,po meni,ima smisla na manjim površinama i gde ima zaklona za tog što treba da dimi do zore a možda i kasnije dok se ne razdani pa i dalje........a druge obaveze ni da ne pominjem......Malo je to komplikovanije nego što se čini ovako na forumu,potpališ vatrice i rešiš problem.
Ja bih se radije nadao prognozi što Pele reče,možda se ponovi 2014,kad je slična zima bila.

U linku podsetnik na zimu 2014 :) i sažeto o zimskom mirovanju: http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/Vocarstvo/1325-Uticaj-nepovoljnih-temperatura.php
 
Синоћ сам био на предавању где су теме биле касија и трешња. Предавач из ПСС је нагрдио џенерику као подлогу и презентирао неисплативост раних сорти због мраза. Препорука је да се калеми на шљиви Црвена ранка и да се прате истраживања са новим (старим) подлогама и посредницима као и високо калемљење. Код трешње су се углавном задржали на ефикасној борби против жилогриза.
Заштитар из Галенике је поред упознавања са старим и новим препаратима и новим комбинацијама, поменуо да се у ЕУ очекује, за пар година, забрана употребе бакра због презасићеног земљишта. :sta:
Не могу да не поменем да је покушано да се скуп искористи у политичке сврхе (СНС на власти у Гроцкој) па је у првом реду била присутна комплетна врхушка али су им сељаци ставили до знања да нису добродошли те су напустили предавање. ::svaka cast::
 
I sta predlazu umesto bakra? Ja sam danas inace prskao kajsije,u fazi su bubrenja i vec se nazire crvena boja na vrhovima.Lep dan bio za prskanje,bez vetra,nordox +cipkord.U drugoj polovini krosnje stanje je malo ,,mirnije'' ,pupoljci nisu jos toliko nabubreli kao u nizem delu tako da treba obavezno sacekati sa orezivanjem.Ako bude mraza ostace samo u zivotu ono sto je na preko 2.5 metra...
 



- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

НС родна, роксана, аурора. Роксана од јуче, а аурора и родна од 6. фебруара.

- - - - - - - - - -

Пинкот од јуче:

Аурора од јуче:
 



- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

НС родна, роксана, аурора. Роксана од јуче, а аурора и родна од 6. фебруара.

- - - - - - - - - -

Пинкот од јуче:

Аурора од јуче:
Kada prognoziras da ce da cveta ako je trenutno u ovom stadiumu,ja bih rekao za 20-25 dana(mislima na drugu i trecu sliku)?Vidim da nisi krecio,nisi stigao ili mislis da nema vajde od krecenja?
 
Нешто је крива лијеност, мало сметају мрежице, а некад и немам времена. Кречење помаже успоравању кретања сокова, али један до седам дана. Један дан је кад пири југозападни вјетар, а седам кад нема вјетра. Помаже и смањењу пуцања коре од мразопуца, али је то случај просјечно једном у десетак година. Зашто? Ја сам има мало веће пуцање коре на сјевероисточној страни стабла. Држи топло вријеме са 15-20 степени до Никољдана или Нове године, а онда у року неколико часова наиђе -18. Мало веће пуцање са сјевероистока је због јаког хладног вјетра.
Цјетање ће бити за 20-25 дана иако је могуће да буде тек почетком априла уколико наиђе за неколико дана хладно вријеме које ће држати мјесец дана (било је случајева да већи дио марта пада снијег).
 
Ucutali smo se,svi gledamo prognoze pa niko nista ne pise:osmeh: Mislio sam da ce cvetanje biti oko 15 marta ali nastavak ovih temperatura jednostavno tera pupoljak pa ima da cveta vec za deset dana.I ako ne bude mraza bice veliki problem oprasivanje.Kakva je situacija kod ostalih ,ove godine ce izgeda biti skoro nikakva razlika izmedju ranih i kasnih sorti!?Koliko sam citao do sada je najranije cvetala 1 marta 1998 godine(Milatovic-Kajsija)
 
,ove godine ce izgeda biti skoro nikakva razlika izmedju ranih i kasnih sorti!?(Milatovic-Kajsija)
Чудно. Крупна рана, ДМ1 и Роксана се некако држе а Кечкеметска ружа само што није експлодирала (200 м НВ, југозападна оријентација). Невероватан број пупољака.
 
NS RODNA
GAIcrQt.jpg
 
I kod mene novosadska rodna je u ovom stadijumu, a mađarska najbolja tek pokazuje početak bubrenja.
Neznam dali je pametno da se sada oreze (da se izbace grane koje nisu potrebne, i koje malo ima), ili sačekati i kasnije to uraditi. Pozdrav.
 
Danas sam bio do voćnjaka i kajsijama koje su posađene početkom prošle godine kreće polako da crvene pupoljci a one koje su posađene u novembru još uvek miruju. Breskvama i nektarinama se bele pupoljci. Više su krenuli nego vinogradarskim breskvama. Šljivama još nisu počeli da se otvaraju. Bademima cvetići izašli do 0.5 cm. Višnje stoje.
 
Nazad
Vrh