Kajsija

I ja sam krecio ali ne vredi,suvise je toplo i dugo traje i trajace takvo vreme
slike.php
[/URL][/IMG]
Jel krenulo da bubri i crveni? kod nas rana krenula a i ove druge će za dan dva, na Madarskoj najboljoj takođe ima krenulih pupoljaka. Trešnja bubri,breskva je u fazi zelene tačke, zasad samo šljiva od koštičavog voća spava.Nisu bili ludi naši predci što su radili šljivu,kasno kreće,mala zaštita može da se proda ,suši, rakija. a ne mi hoćemo breskvu ,kajsiju,trešnju....pa sad šta smo tražili to ćemo i dobiti.
 
.Nisu bili ludi naši predci što su radili šljivu,kasno kreće,mala zaštita može da se proda ,suši, rakija. a ne mi hoćemo breskvu ,kajsiju,trešnju....pa sad šta smo tražili to ćemo i dobiti.
Ма старима је требала ракија па су највише садили шљиву. Јабука цвјета касније од шљиве па су је садили бар пет пута мање од шљиве јер има мање шећера.
 
Jel krenulo da bubri i crveni? kod nas rana krenula a i ove druge će za dan dva, na Madarskoj najboljoj takođe ima krenulih pupoljaka. Trešnja bubri,breskva je u fazi zelene tačke, zasad samo šljiva od koštičavog voća spava.Nisu bili ludi naši predci što su radili šljivu,kasno kreće,mala zaštita može da se proda ,suši, rakija. a ne mi hoćemo breskvu ,kajsiju,trešnju....pa sad šta smo tražili to ćemo i dobiti.
Krece polako,cim dozvoli vreme krecem sa prskanjem.Dzaba sav nas trud,sati provedeni u vocnjacima,stajanja na +40 dok orezujemo i smrzavanja dok krecimo,dzaba hiljade ogrebotina i krvarenja od orezivanja,dzaba svog prolivenog znoja,protiv boga i drzave se ne moze.
 
Danas bas obilazio kajsije, ne gajim ih u komercijalne svrhe imam 20tak stabala za svoje potrebe. Sorte su razne i kalemljene su na raznim podlogama i visoko i nisko. Sve su isto krenule da bubre, NS Rodna nisko kalemljena na Dzenerici mozda za nijansu manje nabubrela od ostalih, ali takodje bubri. Najvise su nabubrele visoko kalemljene na Vinogradskoj Breskvi.
Ove godine veca sansa da dobijem na loto-u nego da pojedem neku kajsiju...
 
Poslednja izmena:
Загријавајте воћњаке, ложите ватру. Ја да имам велики воћњак сигурно бих ложио ватру. Просјечно двије ноћи на прољеће ми униште род. у већем дијелу Србије (осим Војводине) цијена дрва је повољна. Жељезо је такође јефтино, купите казане од старих бојлера и направите ложиште за два евра.
 
danas obisao i ranu,DM1 na trnjini i to jos nije krenulo ali se ne sekiram previse jer znam da kad procveta ima da bude i mraza(kao prosle godine) :sjasi:
 
Ništa nema od loženja, to je nemoguća misija. Tu gde ložiš, ako preteraš, spalićeš pupoljke na okolnim stablima. Kada je mraz, obično je vedro i sva toplota ode u nebo. Drugo, ko da loži kada ima par ha na 3-4 parcele? Probao, veruj mi, nema 'leba.
 
Гледао сам како у Француској и Њемачкој грију воћњске парафинским кантама. Не би они гријали да не може. Пошто је код нас парафин скуп, а дрва и ложачи јефтини предложио сам гријање дрвима.
 
Da li bi sada pomoglo malčiranje oko voćaka?
Razmišljam biljka krene ako joj 'proradi' koren. To znači da se zemlja oko korena dovoljno zagreje da mogu mikroorganizmi da počnu da proizvode hranu prihvatljivu za koren biljke. Ako se malčira prostor oko biljke sunce će teže zagrevati zemlju a time i usporiti kretanje vegetacije. Ostaje zagrevanje stabla ali tu može malo da pomogne krečenje.
Jesenas sam sklonio malč na gomilice pored biljaka. I trebao sam i ranije da to uradim jer su se ponegde mišići naselili ispod malča.
U prošlu subotu sam biljkama dodao malo peletiranog kokošijeg đubriva pa ukopao. Planiram da posle sutrašnje kiše ako je bude vratim malč oko biljaka i tako koliko-toliko usporim zagrevanje zemlje.
 
Po meni sve je to uzaludno, protiv boga se ne moze. Topao vazduh zagreva stablo, grane, zemlju, sve. Biljka radi krece i to je po meni nezaustavljivo. Ostaje samo da se nadamo da ne bude nekih mrazeva, ali tesko, jos ni pola februara nije proslo a gde je cak mart...
 
Ništa nema od loženja, to je nemoguća misija. Tu gde ložiš, ako preteraš, spalićeš pupoljke na okolnim stablima.
Ама људи, не ложи се ватра у воћњаку да би се топлотом пламена спасило воће. Воћњак се задимљава а дим који се креће на горе, ка топлијем ваздуху, својим честицама (прљавштином) прикупаља влагу из горњих слојева (тако иначе настаје и киша), отежава и креће се ка доле (због тежине) и гура хладан ваздух ка још нижим делеовима или, у равници, узрокује вертикално вртложење тако да воће није континуирано изложено хладном ваздуху. На гранчице набацати сено и влажно лишће и пустити да дими.
 
Ponavljam, taj dim se ne širi (što je pojava koja se događa kada je magla, pred kišu) iznad voćnjaka, već kao raketa vertikalno odlazi prema gore. Na ogromnom broju tačaka je potrebno izvršiti zadimljavanje da bi to imalo nekog efekta. Ja imam kajsijare na 5 različitih parcela, u prečniku od 10-ak kilometara, ukupne površine par hektara. Kako da organizujem to zadimljavanje, koje treba obaviti u toku kritične noći u isto vreme, sinhronizovano?
Probao sam pre više godina NA JEDNOJ PARCELI - nisam uspeo.
 
Stopgel.fr Погледајте како то раде у Француској. Знам да ће многи рећи да је све измишљено, али ово раде и у Њемачкој.
Сад, ако ће се вређамо, може и хеликоптером! https://www.youtube.com/watch?v=AwH8i7VwNqU
Или да китимо стабла кандилима (поп нам да количински попуст) а плаћање у кајсијама (ако роде).
 
Сад, ако ће се вређамо, може и хеликоптером! https://www.youtube.com/watch?v=AwH8i7VwNqU
Или да китимо стабла кандилима (поп нам да количински попуст) а плаћање у кајсијама (ако роде).

Није ти ни то лоше. У Хрватској је кориштени парафин јефтинији од овог чистог, а чисти је 6-7 куна (0,8 до 1 евра)

- - - - - - - - - -

Ја не причам о милионским улагањима. Једно ложиште је два евра, а дрва за једну ноћ и једо ложиште евро. Непроспаване ноћи и рад код нас свакако ријетко неко и рачуна. Двије - три непроспаване ноћи и мало дрва за пробу неће никога од нас осиромашити.
 
Dimljenje vocnjaka pije vodu do -2.-3,mozda se nesto spase,ako je -4 ili -5 onda dovidjenja.Ostaje nam samo da se molimo bogu da temperature ne idu ispod -2.Za sada ne najavljuju temperature ispod -2 do kraja zime.Daj boze da je tako,mozda ostane koja tona...
 
Nazad
Vrh