Poželjna bujna podloga za kajsije
V. N. | 11. decembar 2015. 15:25 |
Kako sprečiti sušenje stabala kajsije? Pažnju treba obratiti na visinu kalemljenja sadnice, kao i na izbor lokacije za zasnivanje voćnjaka
Iako je kajsija jedna od najrentabilnijih voćnih vrsta, njena zastupljenost u našim voćnjacima je nedovoljna. Zašto? Odgovor ćete dobiti od svakog voćara, koji će vam reći da je njeno stablo nežno i da se brzo suši. Tačno je to da je kajsija zahvaćena opakom bolešću – apopleksijom, ali malo ko se zapitao koji su uzroci njenoj propasti i da li oni mogu da se otklone.
Grešili su mnogi. Kalemari su okulirali kajsiju pri osnovi debla, uglavnom na neproverenim sejancima džanarike (s kojima kajsija najčešće nema dobar afinitet).
Prilikom sadnje treba znati da bujnija podloga ima izraženiju regenerativnu moć. Takođe, treba saditi one sorte kajsija koje su se već prilagodile uslovima mikroklime gde se uzgajaju. Zbog toga se u našoj zemlji preporučuju sledeće sorte kajsija: Krupna rana, Mađarska najbolja, Kečkemetska ruža, Čačansko zlato, Lujzet, Novosadska rodna.
Podloge kajsija moraju imati besprekoran afinitet, onosno da dobro podnose i sortu i zemljište. Za zemljište različite strukture (gajnjače, podzoli, lakše smonice) za podlogu se može koristiti belošljiva i Gren gage ili Krupne zelene renklode, s tim što na njima kalemljenje treba obaviti na visini 130 do 150 santimetara od zemlje.
Za sivo-žuta i peskovito-ilovičasta zemljišta za podlogu se preporučuje kajsija Hindokuš, koja je otpotna na mraz i bolesti, zatim džanarika okulirana pri zemlji sa sortama šljiva B-1 Čačak, Stenlej, Kapavac i Požegača. Kod njih se kalemnjenje obavlja na metar i po od zemlje.
Priprema zemljišta za sadnju kajsija ista je kao i za druge voćne vrste. Razmak je 6 x 4 metra. Međutim, posebnu pažnju treba obratiti prilikom izbora parcele za sadnju kajsije. Zemljište za sadnju kajsije, bez obzira na podlogu, treba da je strukturno, duboko, ocedito i da je umereno plodno.
Kajsiju ne treba saditi u uvalama, jer izmrzavaju cvetovi, debla i osnovne ramene grane. Nije sigurno gajenje ni na toplijim ekspozicijama (jug, jugozapad, jugoistok) jer na ovim stablama dok su stabla mlada, nastaju oštenjenja debla ili grana od čestih promena temperatura.
U predelima brda i takozvanih izlomljenih terena, kajsiju treba gajiti na najmanje 150 do 200 metara dalje i od uvala i nizija, ili na uzvišenijim terenima gde je dobra cirkulacija vazduha i po mogućnosti na hladnim stranama (sever, sevorozapad, severoistok).
Na većim nadmorskim visinama (iznad 300 metara) kajsija se može gajiti. Ali ne tamo gde se javljaju kolebljive temperature u februaru i martu. U predelima nizija treba izbegavati depresije i obavezno koristiti sadnice sa visokim kalemljenjem, koje će biti otpornije na mraz.