Kada koristiti ureju ?

U nekoj temi je član Diklofen napisao da više neće u jesen da zaorava NPK. Ove godine je radio neke analize i nije bio zadovoljan. :sta:
 
NPK pacati pod spremac nema razuma, jer ce biljka tek sledece godine moci da koristi fosfor i kalijum kad se preore njiva pa P i K budu na 25-30cm dubine. Ako se baci pod spremac P i K budu na max 10cm sto nije dovoljno.
Jedino sto mi pada na pamet zasto on to tako radi je da postigne bolju pomesanost zemlje i djubriva, jer prvo ide spremacem pa plugom na jesen time dobije da u sloju od 30 cm ima bolje rasporedjeno djubrivo. Najbolje da nam kolega Diklofen odgovori, ako prati ovu temu?
Ja ostajem pri tome da je za osnovno djubrivo najbolje vreme primene neposredno pred doboko jesenje oranje, a za ureu/an/kan predsetveno.
 
pk djubriva se zoravaju zbog teske pokretljivosti fosfora i kalijuma uzemljistu koja iznosi do 3 cm godisnje.a zaoravanje ureje ima smisla i zbog brze razgradnje bio mase sa kojom se azot iz djubriva veze i stvara se organski vezan azot koji je ne vodoispirljiv.dok se na parcelama na kojim nema dovoljno azota za taj proces javlja glad za azotom.an nikako ne zaoravati .
 
@branko
Kojom kolicinom nitragina tretiras soju? Ja jednu kesicu na 50kg, probao bih sa duplom merom? Sta mislis?
 
Jugos je napisao(la):
Jel za soju dobro baciti 3x15,pre spremanja?
Ja sam prošle godine na jednoj njivi od 4 kj bacio 200 kg na 1/2 kj , pa sam onda na ostala 3,5 kj smanjio pa sam bacio 200 kg/kj . Soja je bila potpuno ista, nije se videla nikakva razlika ni u masi ni u prinosu. Prošle godine je bilo jako malo kiše kod nas, možda zato?
 
Branko je napisao(la):
Jugos je napisao(la):
Jel za soju dobro baciti 3x15,pre spremanja?

Za soju ti ne treba nikakvo đubrivo.
Mnogo je važniji tretman semena nitraginom.
Bas tim tretmanima sa nitraginom nisam video nikakve razlike s tretiranim semenom i ne.Tako da iduce godine razmisljam da ne upotrebljavam a imao sam i druge nacine bilo je i sa vodom i sa slavolom ko ce ga znati.Znam ljude koji nisu nikad farbali a imaju dobru soju.Naravno ako uzimam semensku robu onda pomesam al ovako ga izgleda necu vise upotrebljavati.Moje iskustva pokazuju da treba neki vestak za soju..(ipak je ovo tema za ureu sorry)
 
soja je azotofixator dodavanjem nitragina (mikrorganizama azotofiksatora) se pobolsava i osigurava azotofiksacija ,nitragin se dodaje i na parcelama gde dugo nisu gajene biljke azotofixatori,a i u startu soja odlucuje dali ce koristiti azot iz zemljista ili od azotofiksacije .njoj je u startu potrebna mala kolicina azota zato netreba koristiti ureju(produzeno dejstvo) za djubrenje soje,vec an ili kan koja su trenutno dostupna.uz to je obavezno osnovno djubrivo. malo smo prosirili temu ako ne stavis nitragin rizikujes da ti soja trosi azot iz zemljista.
 
Dragan18 je napisao(la):
NIje tacno, za soju je potrebno 150 kg An-a ili KAN-a u zavisnosti od PH vrednosti zemljista. I to predsetveno neposredno pred setvu.
bez grama bilo kog djubriva prosek na 4 parcele 12kj nesto ispod 26 meteri.Moja iskustva sa azotom su potpuni kontra efekat.Mnogo mase malo zrna, tako da se apsolutno slazem sa Brankom samo nitragin.Za soju, po meni, njiva bez korova i eventualno nesto preko lista ali u vise tretmana
 
soji je azot potreban samo u ranim fazama porasta(ajde da kažem nekih do mesec dana)dok nije obrazovala kvržice na korenju.posle toga ima mogućnost da sama vezuje atmosferski azot preko njenog soja bakterija i da ga iskorišćava.ako nema tog soja bakterija u zemljištu onda nemože doći ni do stvaranja kvržica na korenju.da bi se to izbeglo i osiguralo seme se PREVENTIVNO ZARAŽAVA određenim sojem bakterija za soju,za lucerku,za svaku leguminozu određeni soj bakterije :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh