Jesenje "plavo" prskanje

cuproxat je bakar...mislio sam na zimsko prskanje, bakar čisti sve..od bolesti, čadjave krastavosti, erwinie..itd itd pa do grinja, da voće pred vegetaciju bude zdravo. Znači koristio sam cuproxat kao bakarno sredstvo za zimsko prskanje i nisam zadovoljan
 
A jel si mešao sa uljem? Eos, Galmin i slično ..ili gotove mešavine, kao plavo ili crveno ulje...
Kolega kaže da bakar ne ubija grinje (jer su grinje ustvari mini pauci...to nisu ni gljivice a ni buvać recimo koji se inače ubijaju insekticidima...za grinje su potrebni akaricidi)), što je tačno...ali se taj bakar ( u jesenjem ili zimskom prskanju) meša sa uljem...
I bakar odrađuje svoj deo...a ulje zatvori sve pore i polagana jajašca ili neki drugi stadijum, bilo koje napasti jednostavno "zatvori" , poklopi ili već kako...
"To" ostaje bez kiseonika i strada...Tako da je u proleće "to" dosta redukovano, ako ne i totalno uništeno, na pojedinim ili svim voćkama, i dalja borba sa tim znatno olakšana...a može se desiti da je i pobeda odneta već u startu ...u odnosu na pojedine napasnike...Naravno da sve zavisi i od vremenskih uslova i godine kao takve...
Pa ne znam, kako vidim iz napisa, taj "nordox", svi ga hvale...
Teško je upoređivati efikasnost pojedinih bakarnih preparata...jer ima mnogo uslova koji se treba, identično poklopiti, pa onda izvući zaključak tipa: ovaj je bolji , od nekog drugog...a opet nekom drugom prilikom onaj drugi može dati bolji rezultat...
 
Bakar je protiv gljivičnih oboljenja, a na proleće bakar i ulje, gde je ulje insekticid i akaricid tj i protiv grinja je.
 
prskao sam bakar(cuproxat) galmin i cipkord insekticid. Ta je kombinacija bila...ove godine cu funguran, galmin, cipkord

e tako moze i cuproxat moras paziti na doziranje nije za svaku vocnu vrstu isto za zimsko prskanje se preporucuje 80mlna 10lit vode.Cipkord neide za zimsko prskanje koristis vec kako si naveo galmin, koji suzbija sve stitaste vasi, kruskinu buvu, grinje.
A najbolje ti je plavo ulje koje sve to ima u sebi insekticid ,akaricid, fungicid.
 
Po onome sto pise na pakovanju ide od 2-3 %,odnosno na 100 litara vode ide 2-3 litre.To ti dodje 50 litara plavog ulja da bude po jusu.Mada ja nebi sad isao sa plavim uljem,ostavi ga za zimsko prskanje razlog puno::novac:: a i mislim da sad nema potreba za tim.U zimskom prskanju ok .
 
funguran ide 200-300g na 100l vode, to znači 1kg na 330l, kod nas je 12 evra/kg fungurana. To je dobra cijena, jedino nemam iskustvo sa njim kako se pokazao
 
Plavo ulje ima premalo bakra u sebi za jesenji tretman. Bolje je kupiti bakar pa staviti gornju dozu, a ko baš želi i ulje nek i njega kupi posebno pa pomeša.

U najgorem slučaju cena izađe ista kao za plavo ulje, ali koncentracija bakra prilično veća ... i potrebna za jesen.
 
Da nije jos rano za tretiranje bakrom,kod mene tek po koji listic opao sa maline i kupine...Citao sam da se prska tek kad opadne skoro pola lista da preparat moze da dodje do tkz. ranica...
 
ja mislim da cu za jedno 10 dana i kod mene se drzi list ali je počelo opadanje. Jaki su mrazevi ujutro, tako da predpostavljam do 15.11 bi trebalo da otpadne vecina lisne mase
 
kako se pokazao cuproxat i dali je on za jesenje prskanje ? posto kolega aleksandar 101 kaze da se nije pokazao naj bolje:sta:
 
Ja sam danas kupio Galenikin Bakarni oksihlorid 50, koncetracija primene kod sljive mu je 0,75% (75g na 10l vode) pa cu sutra poprskati mladi vocnjak, a ovaj stariji se jos drzi nije otpalo ni 20% lista...
 
Ja sam danas kupio Galenikin Bakarni oksihlorid 50, koncetracija primene kod sljive mu je 0,75% (75g na 10l vode) pa cu sutra poprskati mladi vocnjak, a ovaj stariji se jos drzi nije otpalo ni 20% lista...
Trebalo bi kontra da bude,na starom da opadne a na mladom da ima lista

- - - - - - - - - -

130din kesica od 75grama..
Pa on ispade pepreno skup ispade da treba preko 100 eu po hektaru, fungurana-kocida treba maksimalno 40 eu po hektaru
 
Radio sam ja prosle godine sa tim tecnim cuproxat ili kako se vec zove i sa funguranim, nisam primetio neku razliku, mada kako je i primetiti u tretmanima bakrom.. Ja dileme nemam za bakar, funguran je prvi izbor.
 
E to ne znam,u nedelju sam bio i list je tamo stojao samo tako, dok je ovaj mlad opao sad poprilicno zbog ovog mraza, jel je blizu recica neka i onda je puno hladnije uvece nego gde mi je ovaj stariji zasad.. Sad mozda ima uticaja i to, ne znam...

A sto se tice cene, ta mu je ,sta znam.. Ovde nisu imali veca pakovacnja, nego samo kesice od 75g.. A sad sam gledao na internetu cenu preparata od 1kg iznosi 1240din.. Po ovim kako ispada 1kg ide na 130l vode, po nekoj racunici ako se ne varam..
 
Poslednja izmena:
Ja cu tretirati i malinu i kupinu sa -Cuprblau Z- 1250din kutija,1.kg,to je za mislim oko 300 litara vode za mojih 1.0 do 1.2ha ukupne povrsine mislim da ce biti skoro pa dovoljno.Ali tek kad opadne bar 50 posto lista...Pozdrav....
 
Ja vec trecu godinu koristim Nordox,zbog nove tehnologije u proizvodnji ,bolje pokriva i teze se spira sa biljke.Cena je 2000 za kg,a to je dovoljno za 500 litara vode.Inace sto se tice bakarnih preparata ,ako bude topla zima ,trebalo bi obaviti jos 1-2 prskanja do proleca.To je najjeftinija i najucinkovitija zastita od bolesti.Bakar ne smeta biljci i moze se prskati svakih sedam dana,sto se toga tice,mada naravno nema potrebe za tako cestim prskanjem.

Razliku u tretmanu bakrom ja sam primetio tako sto posle prskanja bakarnim oxilohloridom ,preparat sa traktora i prskalice mi opere kisa,a Nordox ne mogu da operem ni masinom za pranje,Par meseci posle mi atomizer bude crven
 
Nazad
Vrh