Jecam - 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kad si sejao,i kod mene je 525,sejan 20. okto(m)bra,slikan pre 2 dana,nije bilo vlatica ni jednog
 
Sejao sam oko 5. oktobra
Pa skoro svaki drugi dan neka kisica pada pa rekoh da sacekam da se malo bolje prosusi pa da prskam tako da nisam isao na njivu
Danas prolazim asvaltom i vidim da se ne zeleni baš nego kao da je malo pozutilo i kad sam stao da vidim sta je ono vec isteralo vlat
Postavicu sutra slike
 
Spremio sam Sekator za prskanje jecma ALI
danas kad sam otisao da vidim kako izgleda on vec poceo da vlatava ( pa sigurno vise od 50% je pustio vec vlatić)
Hteo sutra da prskam ali sa Sekatorom nema sanse jer on ide do pojave zatavicara
Sad moram naci nesto sa čim se moze prskati (ako uopste nesto i ima )
U pitanju je pivarski ječam 525
Ma udari slobodno sekatorom, meni su rekli da moze do samog pocetka vlatanja, cak i kad pocne da vlata, ali se zbog mera predostroznosti ne preporucuje bas tad. Nije dzabe skup.
 
ja sam ga jedne godine koristio isto u početku vlatanja i nije bilo problema, jedino je pitanje karenca BTW hussar je jos skuplji barem kod mene i to više nego duplo. sekator za 1ha je nekih 18€ a husar 40€

gledam uputstva za hrvatsku , srbiju i sloveniju i svako je drukčije , za srbiju i hrvatsku ne piše ništa o tritikalu, dok u slovenskom pise, zatim kao doza po ha se za sloveniju i hrvatsku preporučuje od 0,1 do ,15 l po ha a za srbiju samo 0,15 l po ha. ako nema puno korova mozda radi predostrožnosti da ides s manjom dozom.
 
Ja sam jedne godine vršio ječam 10.06.
Sto se tice Sekatora 1 kg sam platio 5000 din ( oko 43 - 44 e) a ide ga od 120 - 150 g /kj
Uvek sam isao sa minimalnom dozom 120 g po KJ i uvek je bilo, super
Mozda je bolje da ,,propustim " prskanje od korova ( njive su mi po prilici čiste ) ALi necu ga prihraniti folijarno...
 
kod nas vec par godina nema toga u prahu ( WG ) vec samo tekučeg ( OD )
 
Kolege,
Ječam vam je odličan! Ja sam imao peripetija oko nabavke semena i setve, na kraju sam uzeo neki hrvatski dvoredni i sejao bas sam kraj oktobra. Ječam je retko nikao, u martu sam mu bacio KAN 150 kg/ha i prskao as Slavolom 7l/ha. Od tad nisam išao u njivu, valjda će biti bar nešto od njega.
 
Juce i danas neki ljudi prskali zito od leme.Kakve su sanse da napadne jecam.Inace i kod mene poceo da vlata.Bice da se vrse polovinom juna
 
meni ječam lema nije nikad napala , zob (ovas) obavezno svake godine a i neke sorte pšenice i to recimo moju napadne a susjedovu ni da pipne pitao sam par stručnjaka zbog čega jednu napada a drugu ne ali nitko mi nije dao neki suvisan odgovor tj. osim onog da joj neke sorte odgovaraju a druge ne (što sam i sam znao :osmeh: i vidio).
 
Evo mog ječma
Jesenas baceno 150 kg 5:24:16 i pocetkom marta oko 120 kg KAN-a
P4280035.jpg
[/URL][/IMG]
P4280037.jpg
[/URL][/IMG]
P4280038.jpg
[/URL][/IMG]

Ovo desno na slici je pšenica -Rapsodija
 
image007.jpg

Kada sam bacao djubre po jarom jecmu, nasao sam puno zutih krugova, jecma.
Pozuteli spoljasnji listovi a poceo i unutrasnji.
Iscupam i vidim pregrizena stablasca na dubini od oko 1cm. Na slici se bas ne vidi dobro da rez nije pravilan vec rascesljan sto smatram da se radi o nekoj maloj larvi ili insektu.
Zna li neko sta je ovo i ima li leka.
 
meni se to dogodilo na istoj njivi prošle godine na ječmu i pretprošle na kukuruzu sumnjam na žičnjaka (ne znam da li se isto naziva i u srbiji)

slika_2_.jpg


ako je on u pitanju onda se vise nemoze pomoci, jedino prije sjetve zatanjurati neki od insekticida (bilo prskanjem ili posipanjem granuliranih) ili kod kukuruza sijanje tretiranog sjemena. ako si imao ti na njoj ili netko u blizini posijane trave (ljulj , lucerna, livada ) ili je neka zapuštena njiva ona bi mogla biti uzrok zaraze.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh