Ječam 2020/2021

Top prinos

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Готов јечам за ову годину:
Кармина 7 т/ха
Нонијус 7,5 т/ха.

Сетва 24.10, оба 130 кг/кј
100 кг/кј нпк 3x15
125 кг/кј Ан
Дует ултра 0,6 по ха
И то је то од агротехнике
 
Đorđe, imam par primedbi, naročito na troškovnoj strani. U njivu su ušao sa setvom, a gde je obrada te njive u jesen? Cene đubriva dosta male, Hemija korektna, a troškovi prskanja- da li radiš ti ili plaćaš usluge? Cena žetve - hm. A vuča žita do silosa? Mali servis mehanizacije i sitne popravke? Porez na imovinu, odvodnjavanje, PIO I zdravstveno?
O trošku arende ili izgubljene dobiti (ako je tvoja zemlja) neću ni da pričam, tu nema kraja.
Treba još dosta dodati na troškovnoj strani.
 
Gde više da dodaje i ovako je malo preterao. Koliko sam ja video uračunata je i obrada i prevoz i unikeri i razna čudesa što je malo preterano
 
Đorđe, imam par primedbi, naročito na troškovnoj strani. U njivu su ušao sa setvom, a gde je obrada te njive u jesen? Cene đubriva dosta male, Hemija korektna, a troškovi prskanja- da li radiš ti ili plaćaš usluge? Cena žetve - hm. A vuča žita do silosa? Mali servis mehanizacije i sitne popravke? Porez na imovinu, odvodnjavanje, PIO I zdravstveno?
O trošku arende ili izgubljene dobiti (ako je tvoja zemlja) neću ni da pričam, tu nema kraja.
Treba još dosta dodati na troškovnoj strani.
Pozdrav, mozda je unelo zabunu sto smo troskove vodili prema kalendarskoj godini, a ne prema poljoprivrednoj sezoni. Jedino odstupanje je bio vestak koji je bacen u jesen prosle godine, a vodjen je kao da je odradjen ove godine. U sustini, kada se pogleda ceo ciklus, u troskovima stoji jedno oranje (na kraju liste), dve pripreme i setva, tako da smatram da su troskovi realni, samo je mozda unelo zabunu sto nisu hronoloski poredjani.

Sto se tice usluznih aktivnosti, imamo coveka od poverenja koji nam usluzno radi sve, on meni kaze cenu po jutru ili po hektaru i ja mu toliko platim. Iskreno, ne ulazim u to kolika je njegova racunica u smislu goriva, servisa, rezervnih delova, PIO Fonda i sl. Verujem da covek ima zaradu, ali verovatno minimalnu posto se vec dugo znamo i dugo saradjujemo. Tako da je u svakoj onoj liniji troska prikazan i trosak aktivnosti koje sam platio, kao i trosak materijala.

Sto se tice poreza na imovinu i odvodnjavanja, tu si skroz u pravu, to nisam prikazao, ali onda isto tako mozemo da kazemo da nisam prikazao ni subvenciju (bez obzira koliko je minorna), tako da bi se ove dve kategorije najverovatnije ponistile (mozda bi cak i subvencija bila malo veca, ali nema veze).

Ovo su moji troskovi, neko ko samostalno radi, kome je ovo primarna aktivnost i ko ima svoju mehanizaciju ce troskovi biti dramaticno drugaciji. Moja ideja je bila da prikazem kako to izgleda kod mene koji sam vise hobi poljoprivrednik, naravno da bih voleo da neko ko profesionalno radi poljoprivredu pokaze svoje troskove :)

Gde više da dodaje i ovako je malo preterao. Koliko sam ja video uračunata je i obrada i prevoz i unikeri i razna čudesa što je malo preterano
Ja sam hteo sto realnije da prikazem troskove, ovo na kraju nam je zaista u planu da odradimo, pogotovo sto je slame bilo kao u prici, pa da pokusamo da popravimo kondiciju zemljista koliko je to moguce...
 
Nisam znao gde da postavim pitanje, pa valjda nisam mnogo pogresio.
Ostalo mi je od pre 2 godine oko 300 kg semena pivarca Salamandera. Danas cujem sustanje iz zatvorenih dzakova. Otvorim dzakove, kad unutra prepuno repicinog rilasa. Kako je mogao da dospe u dzakove i da li je takvo seme upotrebljivo ako mu je klijavost dobra?
 
Sto I nije lose jer gagrica ima vise proteina od jecma

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Kako zakasnela kad do proleca ima jos ohoho

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh