Ječam 2013/2014

Zorane bio sam u prošli petak u okolini Stopanje i Počekovine kod rođaka i bili smo na jednoj parceli ječma kod njega, ječam prezreo, moglo ga pre 3-4 dana ovrći a takvi su i ostali bili mahom, u subotu sam išao u okolinu Aleksandrovca i tamo isti slučaj, nerazumem zašto ljudi neskidaju usev kad je zreo, moglo je pre tih kiša skinuti dosta ječma u tom kraju.
Ne razumem ni ja. Da imam ječam, do sada bi bio skinut. Ljudi su upali u neku letargiju, nemaju više volje za bilo šta, prodaje se stoka, masovno.
 
Kad počne klas da se kruni već je prezreo! Taman ze vršidbu sa 14% vlage je kad je slama još malo jaka,i to je momenat za vršidbu ječma :ppozdrav:
 
Vladimire počela i slama da crni koliko je zreo, ovakav ječam nemoram ni da stavljam pod zub dovoljan mi je opšti izgled.
 
Poslednja izmena:
danas lik iz susednog mesta oterao jecam u silos,18% vlage..vratili ga...juce sam obisao moj jecam,nonijus,tvrdji je bio u ponedeljak nego juce(subota), dosta se povratio od ovih padavina,mislim da mu treba sunca dan,dva. u ponedeljak vizita opet...aj zdravo
 
Ovrsen jecan,spakovan u dzakove,prosek na hektar 4200 kg,ja prezadovoljan za ono sto sam mu dao i uslovi pod kojim je rastao,mereni dzakovi(hvatan prosek na dvadeset dzaka),od toga 2 hektara plavila voda. Jecam lep,malo prasnjav,ali pojesce ga svinje.
 
Juce uradjen Nonijus. Prinos 3t po kj. Trebao se raditi malo ranije, ali smo kasnili sa pripremom kombajna. Mindjusar je u pravu mozes ga sa dva prsta okruniti iz klasa. Prskao je na sve strane.
 
Uradio i ja danas Nonius,prinos na 25 ari oko 1t,znaci oko 4t po ha,ja prezadovoljan.
Inace mislim da sam prvi u selu skinuo jecam,a i posejan je 3 oktobra.
 
U nedelju i ponedeljak ovrsen jecam Nonius, prinos otprilike oko 4t/h ne znam tacno jer ne merimo. S obzirom da jedan deo bio u vodi oko 24 sata i nije lose. Losijeg je kvaliteta nego prosle godine, ali pojesce to svinje bez problema.
 
Ovrsen nonius juce pored Morave bio 1.5 m u vodi 24 casa. Prinos 2 tone na 65 ari.Prasine koliko hoces... Seme sa tavana , druga godina zaredom na istoj parceli, zemlja pete klase...
 
Stric skinuo jecam pre 4-5 dana seme sa tavana, proletos prihranjen sa 100kg ureje I posle dodato jos 80kg sana po kj, prinos zadovoljavajuci 3t po kj. Zaboravio sam da ga pitam koja je sorta..
 
Ovrsen jecam nonius, sa 80 ari=73 dzaka, sto mu dodje oko 3650 kg./h. Mrezasta pegavost prisutna od zimus, insekti, crv ...Los hektolitar (dzak meri oko 40 kg., a bilo je godina i do 47 kg.), generalno los kvalitet zrna. Bilo je i glibljenja po njivi, ali nema vise cekanja, kisa moze ovako doveka. Isao sa 100 kg. MAP-a pod osnovno, 100 kg. Kana, pa jos 100 kg. Sana/h. Tretirano jednom amistrom extra+funomil, fastakom, sekatorom i procenio da nece biti vajde ici dalje u borbu sa bolestima. Njive 4-5 klasa.
 
Moj stari jesenas zakasnio sa kupovinom semena pa je bio prinuđen da kupi Osječki bingo,dvoredi,zezalo ga celo selo.Požnjeo je 3200 na jutru.Predusev kukuruz,predsetveno 100 kg ruske 16 16 16,na proleće 100 kg uree.Moj nonius 200 metara dalje ista agrotehnika duplo golo ::sramota::,pa sad budi pametan.
 
Mi smo imali 4-tvoro redni jecam na 50 ari 1720 kg, 3x15= o kg, samo prolecni lincer ( KAN)= 75kg na 50 ari :) zadovoljni
 
Jes druze definitivno :D pa s obzirom na ulaganje zadovoljni smo polegao jeste ali za nauk trazicu 6-toredni jecam on kod mene u kraju nije polegao, I samo kljukam 15-ticu sto vise ujesen ima da rodi kao nijedan :)
 
Ja sejem sestoredi NS Nonijus. Ekstra sam zadovoljan. Ove godine bilo je 3t po jutru. Bilo bi ga i vise da nisam malo okasnio sa setvom.
 
bilo je i boljih godina, oko 2t po jutru, a prošle 3,8t po jutru......velika je to razlika....uf
 
Nazad
Vrh