Ječam 2013/2014

Danas počeli ječmove za sada što je prošlo vagu oko 3,2-3,5 t po kj, Čini mi se od oka da je najbolje cureo ječam sejan u septembru bez osnovnog đubriva:sta: sutra će vaga kazati pa javljam.Nonius u moje njive neće ulaziti jes da curi ali ima slame previše. Zrno sparušeno nikakvo baš sam se čudio odakle curi. vlaga 10 % primese 3 % a hektolitar 61::lose::::lose::

- - - - - - - - - -

Sutra da završimo i hvatamo plug + RD da probamo malo prosa posejati i koje jutro fortune.
Ječam se kosi dok je slama još zelenkasta,da bi imao vlagu 13%,mi smo radili davno par godina za PIK Bečej,pa nisu domirivali na 13% ako je bilo manje,pa mi je bilo draže predavati i sa 14%,nego sa 10% vlage
 
Sticaj okolnosti da smo kasnili sa žetvom a da budem iskren prvi u selu smo izašli gledali nas ko da idemo u rat a ne u žetvu.SRPS sada računaju 14% vlage. Ja sam vole da ga nosim sa 15 i 16
 
Danas počeli ječmove za sada što je prošlo vagu oko 3,2-3,5 t po kj, Čini mi se od oka da je najbolje cureo ječam sejan u septembru bez osnovnog đubriva:sta: sutra će vaga kazati pa javljam.Nonius u moje njive neće ulaziti jes da curi ali ima slame previše. Zrno sparušeno nikakvo baš sam se čudio odakle curi. vlaga 10 % primese 3 % a hektolitar 61::lose::::lose::
Samo mi se činilo vaga rekla nešto preko 2,7 po kj. Danas završene preostale dve parcele vaga rekla na 1,33 ha ili na 2 kj i 2 kloftora u dve parcele 8940 kg. Ovo je bio i mali ogled sa pojačanim fosforom u jesen a setva je bila oko 1 nov. Parcela koja je "omanula" nije imala osnovno đubrivo i sejana je krajem septembra. Sve su dobile dve prihrane sa 80-90 kg SAN x2,prskane Arteom i Peek-om .Bolesti nije bilo ili zanemarljivo zato nije urađena druga zaštita ( ustvari ja sam zeznuo jel sam zakasnio)
Najslabija parcela predusev pšenica ,najbolja parcele suncokret.
 
120 po kj MAP na sve parcele a ove dve 120+50 kg MAP po kj ostalo isto (azot i hemija). Jeste da je Map skup ali mislim da se isplatilo. Parcela bez osnovnog podbacilo skoro 1,3 t po kj u odnosu na ovu sa pojačanim MAP-om. Matematika je jasna.
 
Cek sad mi malo nejasno,tamo gde si imao 27 meteri po jutru nisi isao osnovno djubrenje jer si rekao da nije bilo osn.djubrenja u jesen.
Gde si onda isao 120,a gde 170kg/kj ?
 
Nisam lepo objasnio Parcela koje su imale 3,2 i 3,5 t su dobile tih 120 kg po kj. ta sa 2,7 t bez P i te dve sa zadnje 170 po kj.
 
Ne znam da li je to jedini razlog razlike u prinosu ili ima i vreme setve jedino je ta bez osnovnog sejana krajem septembra a ostale početkom novembra. Klasale su istovremeno stim što je ova rano sejana nekako ofucana izašla iz zime ako se ovo mogla nazvati neka zima.
 
И код мене завршено са јечмом за ову годину, принос 3,2 тоне по кј, просек са 6 јутара.Влага се кретала од 10 до 12%,
Цена се још не зна.::namigivanje:::cao:
 
Mnogi su se prevarili u proceni jecma ,definitivno ranija setva je prosla bolje jbg .
 
pa nemora da znaci ,psenica je mogla da boluje na suvomrazici i glodarima da bude interesantnija kad je veca nego ona manja itd jbg .
 
Nazad
Vrh