Ječam 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To ukantariti sam naveo kao izraz za upotrebu veštačkih djubriva u gajenju ječma.Upućen sam ne baš mnogo u ječam ali iz ličnih iskustava znam da je teško pogoditi pravi odnos upotrebe veštaka.Ako se pogreši u par kilograma dolazi do strahovitog pologa u ranoj fazi razvitka što rezultira jako lošim prinosima ako se ne baci ništa opet nema nekog većeg prinosa pa pojave raznih bolesti i oboljenja što u tvom slučaju ne mora da znači da će biti loše.
 
Juče mi je jedan stari,iskusni ratar rekao da "oaze" žutog ječma poprskam nekim folijarnim đubrivom.To sam uradio sinoć na par mesta.Videćemo da li ima efekta.Preparat je bio murtonik,slučajno sam ga imao.Ako to pomogne onda je problem u nedostatku nekog elementa.Javiću rezultate "eksperimenta".
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Juče mi je jedan stari,iskusni ratar rekao da "oaze" žutog ječma poprskam nekim folijarnim đubrivom.To sam uradio sinoć na par mesta.Videćemo da li ima efekta.Preparat je bio murtonik,slučajno sam ga imao.Ako to pomogne onda je problem u nedostatku nekog elementa.Javiću rezultate "eksperimenta".
I moj jecam ima tzv oaze zutila. Pa ako to pomogne onda super. Javljaj sto pre rezultate....
 
Forumaši,
nisam google-a, ali sam slučajno našao ovaj članak. Bio je u formi koju nisam mogao da prenesem (mislim link ili copy->paste), pa sam ga, da bih pomogao, prekucao u celini. Mislim da je to "Vaška" koja Vas muči. Nadam se da će Vam savet pomoći. Prenosim tekst u celini: :ppozdrav:

"Žuta kržljavost ječma - virus

Virus žute kržljavosti, patuljavosti ječma (Barley yellow dwarf virus) je najrasprostranjeniji virus koji se javlja na biljkama iz familije Poacea. Najvažniji prirodni domaćini su ječam,pšenica,ovas,raž, tritikale i kukuruz. Izaziva velike štete. U slučajevima ranih jesenjih zaraza dolazi do smanjenja prinosa kod ječma i 90,52%,a kod pšenice 86,42%.

Simptomi koje izazova virus kržljavosti ječma na pšenici, ječmu i ovsu su u vidu hloroze lišća i patuljavosti biljaka.
Hloroza lišća nastaje u proleće (zlatnožuta boja) u oazama.
Žutilo se javlja prvo na obodu vrha liski i dalje se širi prema osnovi i čitava biljka postaje žuta.

Kod ječma zaraženo lišće je deblje, čvršće i uspravno. Kod ovsa se javlja crvenoljubičasta boja. Na zaraženom lišću ječma pojavljuje se nekroza floema koja se širi i na ostala tkiva. Dolazi do sušenja lišća. Biljke koje su zaražene zaostaju u porastu. Korenov sistem je slabije razvijen. Kod ječma biljke se bokore više a kod ostalih strnih žita bokorenje je smanjeno. Najveći broj biljaka ne klasa, ili ima sitan klas sa malim brojem zrna.

Simptomi kod pšenice su u vidu hloroza,koje se prvo javljaju na vršnom lišću. Kod nekih sorti se javlja i crvenilo lišća. Biljke zaostaju u porastu, ne klasaju ili su klasovi sa malim brojem zrna.

Simptomi slični ovoj virozi se javljaju na ječmu u proleće ako je kiselo zemljište, ali se oni gube posle prihranjivanja i kada nastupi lepo vreme.

Virus žute patuljavosti ječma se prenosi iz spontane flore tokom jeseni na ozime useve strnih žita. Virus se prenosi samo vašima (Raphalosiphum padi, R.maidis, Macrosiphum avenae) i od nihove brojnosti u jesen zavisi stepen zaraženosti biljaka. Vašima odgovara toplo vreme 10-18stepeni ,tako da ukoliko je topla jesen kao što je bila ove godine moguća je veća pojava (ako je izvršena setvarana setva).

Nagli pad temperature izaziva uginjavanje vaši i zaustavljanje zaraze.

Najznačajnija mera zaštite od virusa patuljavosti ječma je suzbijanje vaši ako dođe do pojave u jačem intenzitetu. Sorte strnih žita koje se koriste u proizvodnji su osetljive prema ovom virusu, ako da suzbijanje vaši ostaje kao jedina mera zaštite. Zbog nepogodnih vremenskih prilika za setvu ozimih strnih žita ove godine setva je kasnila na većim površinama, pa se nadamo da je izbegnut masovan let vaši i da će biti manji intenzitet pojave virusa patuljavosti ječma.

Dipl. ing. poljop. Ljiljana Jeremić"
 
Primetio sam da se žutilo postepeno smanjuje bez obzira što je hladno i što su procesi u biljkama usporeni.Znači da je ipak razlog deficit nekog elementa.
 
Mozda bi trebalo uzeti u obzir ph zemlje kao razlog

Na jednoj parcel sa ph 8.5i su zitarice uvek bile lose mada je djuture djubreno sa KAN ( bazno ). Prvi put sam na istoj bacio ureu kiselo tako da se popravio poprilicno i bio kako treba da bude. Slika analize zemlje pokazuje da ima svih elemenata i vise nego sto treba osim azota koji je u blagom deficitu sa ph 8.5 ( bazno )
 
Čime se prska ozimi ječam protiv poleganja? Da li je to neko radio?
Prošle godine sam bio na nekoj prezentaciji gde su govorili o nekom preparatu koji ojačava biljku, ali ne mogu da se setim kako se zove, a mislim da će ove godine trebati tako nešto.
 
zorancile je napisao(la):
Čime se prska ozimi ječam protiv poleganja? Da li je to neko radio?
Prošle godine sam bio na nekoj prezentaciji gde su govorili o nekom preparatu koji ojačava biljku, ali ne mogu da se setim kako se zove, a mislim da će ove godine trebati tako nešto.

Postoje regulatori rasta Moddus od Syngente i Cycocel od Chromosa. No sad je kasno za to. To se radi i fazi pojave prvog-drugog koljenca.
 
Pa možda i vredi probati kod mene ga je dosta polegao mada nije skroz videćemo kako ćemo moći da ga skinemo ,da li si ti bećarino već radio s tim ?
 
@D.R.E.D.
Ako cena jecma bude preko 15 dinara onda vredi prskati sa regulatorom rasta i sa fungicidima a ako bude ispod 15 dinara onda smo u gubitku.
 
Ma za mene samo da prasci imaju dobru cenu ja to sve svakako prodajem u koži ali slažem se cena ispod 14-15 din ::lose:: .Jedne godine sam isto imao polegnuti ječam i to baš do zemlje e tu mi je ostalo sigurno 400-500 kg po jutru što kombajn nije mogao da skine pa sam zato mislio (manje muka prilikom vršenja) mada sam te godine balirao slamu ječma i bacao ispod već.tovljenika a oni potaminili i slamu prvo su to pojeli pa su posle išli na hranilice :haha:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh