Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ icka
Kolege su ti dobro rekle, ovo je pegavost. Najbolje rešenje po meni je Score od Syngente ali nisam siguran za karencu. Nije registrovan za jagodu a ni ja ga nisam primenjivao nikad u ovo vreme. Nazovi Syngentu pa pitaj za karencu ali pošto vidim da imaš već i zrelih plodova Score verovatno otpada. Eventualno ako je zaraza baš uhvatila maha da ne može da prođe bez prskanja uzmi Quadris, on ima karencu 3 dana isto kao i Signum (on ti se koristi najviše protiv botritisa ali mislim da može uspešno da spreči i širenje pegavosti)
Jel ti ovo Zenga?
 
@ nebojsa
DA to mu je zenga i mislim da je zaksanio sa prskanjem jer ima vec zrelih plodova, jeste pegavost lista ali ona slika sa ostecenim stablom lista po meni nije pegavost mislim da je to druga bolest ima i naziv ali ne mogu da se setim bez literature.
kako se ti boris sa onim zlom:haha:
 
@ boomsyte
Možda si mislio na antraknozu? Pegavost napada i lisnu dršku pa čak i plod. Video sam da ima zrelih plodova, zato sam i rekao da može ići sa Signumom, obere to što ima pa poprska, 3 dana karenca i bere ponovo. Sve pod uslovom da je to baš uhvatilo maha. Treba znati i da čim se prolepša vreme i počnu suvi i topli dani i infekcija se usporava.

Što se tiče "onog zla" manje ih je. I cvet polako prolazi a i ovo vreme oblačno i kišovito im ne pogoduje (ali ne pogoduje ni jagodama
13yqj3l.png
)
 
Hvala svima na savetima, nema mnogo ove pegavosti, verovatno ce proci bez prskanja. A imam info od jutros, u Le je bila valjda cena oko 200din, od 160-200. ali mislim da nije ova cena na veliko, verovatno na manje kolicine...
 
u smederevskoj palanci danas je cena od 250-270 na tezgi,a ja do danas davao tipu po 230 danas mu spustio na 200 ali nisu neke kolicine do 25 kg (iz plastenika).
A sada jedno strucno misljenje ko ima iskustva stitio sam Switchom na otvorenom u nedelju sutra bih imao neki plod da uberem da li ubrati ili sacekati znam da je kod nas karenca 7 dana,u evropi 4-5 dana a mislim da je u bosni ili vec negde 3 dana .Zanimame da li je neko koristio switc do sada i ako jeste da li je cekao 7 dana ili je brao ranije i ko je brao najranije .
 
switch i signum u jagodi imaju 3 dana karencu, ja sam prosle godine koristio oba, jer bile velike padavine, oberes sve i 4 dan beres, tako da nema opasnosti od trovanja, ili nekih drugih nezeljenih efekata pri konzumiranju jagode
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Najavljuju kisu do nedelje, hocete li prskati protiv trulezi preventivno ili cekate da vidite da li ce se pojaviti. :sta:
 
ja sam vec pre 2 dana oprskao signumom tako da necu sada nista dirati, zavisno koje kolicine se ocekuju ako su neke male mislim da nema potrebe za prskanjem. . . .
 
:bravo: strawberry samo napred roba izgleda sasvim ok!! mora da je to cena na veliko jer je kod nas na malo 200 dindzi....
PS cuvajte se kisa
2mfx28.gif


Post je spojen: [time]1273612522[/time]
_________________________________________________
:cao: :kisa: :kisa: :kisa: :kisa: :kisa: :kisa: :kisa:
 
Ajde malo da se osvrnemo na sorte (ponovo).
-Clery: ove je godine precvetala (prva godina) tako da su plodovi u proseku sitni, ali je vec berem na otvorenom i ukus je ekstra.
-Alba: i nju sam poceo da berem ali je malo imam pa sto se tice ranostasnosti necu da komentarisem, e sad ukus je onako a velicina je ekstra (bitno je sta kazu kupci - pa Vas molim da mi prenesete Vasa iskustva sa Albom)
-Asia: Biljka velika zametanje ok za sada, ukus bi trebao da je najbolji od svih sorti? ali je tek na pola puta - pa sta vredi ukus i daj boze velicina ako stigne kada jagoda bude 60 din.
Sta Vi velite?
 
@ kukac

PAzi asia se isto vodi kao veoma rana sorta cak i pre albe stize ali ova godina je poludela meni npr record koja je najkasnija sorta, stigla pre clery sto nema veze sa zivotom :sta: :sta: :sta:, zavisno za koje trziste radis, ako radis pijacnu clery i too champion su ti najbolji ali ako radis za rusko trziste, tu ti je asia, alba i roxana na 1 mestu jer imaju izuzetno krupan plod, odlicna rodnost a sad tu ukus i ne igra nikakvu ulogu kad je ona krupna i lepog izgleda, tako da ja se opredeljujem za ove 3 sorte tj sad sadim jos 50ari asiu i roxanu
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
da se nadovezem na pricu ali ove godine stvarno nista ne ide po redu.Azija bi trebalo da stize posle albe i klerija ali izgleda da vise nema pravila.kod mene u kraju obicna faveta je stigla pre klerija i to dosta ranije sto prosle godine nnije bio slucaj tako da nista vise ne cudi. sto je najgore kleri dosta sporo stize iako se vodi kao jedna od ranijih sorta.
 
Kod vas je bar nesto stiglo, kod mene su tek pocele da bele :haha: :haha: I to u isto vreme i Alba i Kleri. Kakvo je vreme stici ce posle sljive :haha: :haha:
U Beogradu 300 dinara na malo
 
axxaxaxaxa ma nece, malo pre sljiva :haha: :haha: :haha:, ma kod mene samo malo zarozikala ali 1 berbu ocekujem tek za 10 dana, a do tada ce vec dobar deo da prodje, malo cu uhvatiti kad je svima stigla ali posle toga idu samo moje jagode kao i svake godine :D
 
Pa ja ne znam sta je to kod Vas sa Clery, kod mene evo i na njivi i u basti berem redovno. Stigla i Mara de bois i Praline. Jedino ako Vam je Clery druga godina, onda hoce da kasni ili je ovo vreme, pa je kod mene bilo vise lepih dana :sta:
Inace radim sa srebrno braon folijom koja bi trebalo da daje malo kasniji rod od crne folije
(manje zagreva zemlju ali zato je manji napad vasiju i ostalih buba)
biqnm8.jpg

2m5j91y.jpg

Inace ovo je zena danas vec brala.
 
Postovanje svima,ja sam potpuno nov u ovim stvarima,naime ovo je prvi put da uopste saljem i mail,a kamoli da se ukljucujem u nekakve forume i sl.medjutim tema mi je vrlo bliska i interesantna posto i sam gajim jagode.Nadam se da ce te mi malo pomoci i imati sa mnom strpljenja posto mi i za ovo kuckanje treba sat vremena,ali posto kod nas u Bacu pljusti vreme nije oroblem.Gajim jagode 2 godine,povrsina je oko 2 jutra,prosle godine 10000 Madlena,10000 Dora ostalo Miss i Selena,ove godine -SEZONE- dodao sam i Albu i Clary[ oko 15000 kom.] Prosle godine je prinos i kvalitet bio odlican ali mi je prosecna prodajna cena bila oko 75 din. sto smatram da je malo. a ove godine videcemo nesto vec berem i prodajem na malo 200-250 din ali mi se cini da prinos [ i to ne samo kod mene vec u krugu od 30-tak km nece biti kao lane] Eto ttoliko za pocetak jedva... :udri:
 
Kukac,
Meni je Kleri u prvoj sezoni, mozda sam malo zakasnio sa sadnjom (22.07.2009. godine ) gajbice od po 600 komada. Ima dosta ploda ali sta vredi kad se tek beli. Jedino da berem i lazem kako je to nova sorta jagode :haha: :haha: :haha:
 
@ milus

kad saberes ta cena nije losa, neznam zasto se svi zale na cenu kad je i to odlicna cena, 75din uopste nije losa, kad saberes imas minimum 50din cisto, a to po meni nije malo, treba uvek biti zadovoljan, bar je moje misljenje, ti sa 2 jutra (ili ti 1.2h ako sam dobro shvatio) imaces minimum 25-30t jagoda x 50 din pa jel malo 12-15000e sa 1h. bez ljutnje ali to je velika suma i retko da mozes da zaradis toliki novac sa bilo koje kulture.
Ali u svakom slucaju tu smo svi da razmenjujemo iskustva i da pomazemo jedan drugom
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh