Jagnjeće pečenje - kvalitet i kvantitet zavisno od rase!!!

ljudi probajte u cistoj tovnoj rasi jagnje na razanj od sarole,teksela ili safolka pa otvorimo i tu diskusiju mesa sa raznja,mogu reci da kodmene na razanj ide samo mlado tovno jagnje ili mesanjac sa tovnom rasom,mlogo dobro,kao piatren u svinjama
Post je spojen: [time]1295193164[/time]
_________________________________________________
kolega mislim da nisi u pravu jer kolliko dugo su tovne rase na balkanu u srbiji od 2006,to znaci daih malo ima,vecinom se kupuje za priplod barem kodnas tako da je malo ljudi probalo tu cistu rasu,teze je uporedjivati te rase jer ljudi drze svoje a skepticni da probaju drugo,u evropi se najcesce koriste tovne rase,
 
majilovac je napisao(la):
ljudi probajte u cistoj tovnoj rasi jagnje na razanj od sarole,teksela ili safolka pa otvorimo i tu diskusiju mesa sa raznja,mogu reci da kodmene na razanj ide samo mlado tovno jagnje ili mesanjac sa tovnom rasom,mlogo dobro,kao piatren u svinjama

Kolega ne spominji pietrena,pogotovo ne uporedjuj tovne rase ovaca sa njim,jer je to kontra reklama za iste,jer pietren ima mnogo mesa i to je sve,ali piatrenovo prase sa raznja je drvo drveno,nema ukusa ni u tragovima kao da jedes blato jer nema te intramuskularne masti,al kad ispeces prase landrasa recimo ili jos bolje mjesanca neke mangulice i landrasa tezine oko 20 kg ima da prste olizes. Al odoh u :off_topic:

Kod ovaca je druga stvar naravno,za razanj je meni bitno da je jagnje mlado i debelo i naravno dobro peceno,i nemam prigovora,trazim samo ::vino:: ili hladno pivo sa mnogo pjene. :ppozdrav:
 
slazem se,samo sam hteo reci da kod tovne rase imas kolicinski vise mesa a ukusa kao kod drugih rasa
 
npr. ja jos nisam cuo od nekoga da je rekao da je meso od romanovki lose sto se tice ukusa .. :D kazem nisam probao al sam cuo.. :ppozdrav:
 
Drugari brkate različite stvari
trgovački kvalitet, randman..... i ukus. To jedno sa drugim nema veze, kao što brojler nema veze sa domaćim piletom.

Kakve veze ima količina i najedanje sa ukusom.
Ne postoji ni jedna domaća životinja kod kojih su tovne rase ukusnije od starih, primitivnih rasa.
Meso buše je ukusnije od svih ovih komercijalnih rasa goveda koje se kod nas gaje.
Ko je probao dobro "okapljano" pečenje od mangulice zna šta je ukus. Jeste masnije ali je ukus neprevaziđen i nijedna od ovih bezmasnih svinja ne može da mu prismrdi.
Mozda vi ne pamtite ali sjeničko jagnje je imamo u Nemačkoj dvostruku cenu u odnosu na tovne rase. Verujem da sličan kvalitet(ukus) imaju i svrljisko i pirotsko jagnje. Verovatno i neke druge slične ovce sa Balkana.
Kada pogledate sajtove na kojima se nalaze sve poznatije svetske rase videćete da se pod kvalitetom podrazumeva pre svega trgovački kvalitet : brz prirast, dobra konverzija, mali procenat masnoće, meko meso, dobar randman, znači sve ekonomske kategorije a kada je ukus u pitanju onda je u Evropi bez premca Voskop (Ardense Voskop). To je jedina ovca u čijem opisu stoji "meso izuzetnog kvaliteta i ukusa". Jako je retka i poručuju je samo znalci.
Kod Ile de France ukus se i ne spominje kaže se samo kvalitetna!
http://www.sheep101.info/breedsW-Z.html#Voskop
 
kolega tar recimi ova stranica sto je u vasem tekstu ako si prostudirao dali je (vendeen ram)rasa sarole po naskim?
 
Odgovor

Poštovani kolega Tar. Meso brojlera i domaćeg pileta nije za poređenje ali ako ste probali tovno belo pile odgajeno na dvorištu razlika je u veličini bataka. Industrijski tov jagnjadi veštačkim mlekom i kocentratom kao što je ovaj nemački o kome se govori je druga priča. Ostajem pri tvrdnji da kvalitet mesa jagnjadi zavisi isključivo d hrane i uslova držanja.
Dve rase isto hranjene i u istim uslovima razlika je minimalna ili je neće biti. Od mesa čistih tovnih rasa jeo sam šarolea ( kod Branka na pravljenju silaže) i mogu reći da je kvalitet vrhunski. Poznata priča o kafedziji koji je pekao švercovanu novozelandsku jagnjad kao sjeničku na oduševljenje svojih mušterija.
 
kolega tar,ako sam dobro protumacio pise da sarole(vandeen ram)voma kvlitetno jagnjece meso.sto bi se reklo da je to jedna od tovnih rasa koje ima u srbiji,molim da me ispravite ako sam pogresno protumacio
 
Voskop (Ardense Voskop)

drugari, zašto vas mrzi da pogledate, dao sam link. Tvorci mesnih rasa sami pišu šta je "kvalitet" a šta je ukus.

Dakle, nije reč o tome da smo mi najbolji a oni......to su tvrdnje sa EU sajta.
Treba praviti razliku između toga šta je unosno i šta je ukusno. Pročitajte malo.
Svaka velika produkcija po pravilu dobija na isplativosti a gubi na ukusu. To se odnosi na piliće, na goveda, na paradajz pa se odnosi i na ovce. Zabluda je da je da će visokorodna nova kajsija dati isti kvalitet ploda kao stare vrste (i ukus i miris) ako je đubrimo kao one stare. E neće!
:ppozdrav:
Odnosi se i na vino. Danas je isplativo i veći dobitak je ako se vino drži u inix-u ali ono što košta 100€ pa na više drži se u burićima! To je stvar principa, principijelno pravilo.
Nije mi namera da ljude ubeđujem da ne gaje ono što je unosno. Ali malo je tupavo verovati da je ono najunosnije i najbolje. Zar ne?
Što se hrane tiče evo ja predlažem da nekog Kineza hranimo čvarcima, projom kajmakom, i madim lukom i po vama dobićemo Srbina?
Malo morgen!

trgovački kvalitet i ukus nemaju veze i to je zakon!
Niko ne kaže da treba napustiti ono što je unosno.
 
VENDEN-Vendéen
http://www.ansi.okstate.edu/breeds/sheep/

SAROLE-Charollais
http://www.ansi.okstate.edu/breeds/sheep/charollais/index.htm

@majilovac Mislim da se radi o razlicitim rasama

pogledajte ovaj link
http://castlemilkmooritsociety.co.uk/products.aspx

-Twenty entire rams of each breed were slaughtered in November 1998 and appropriate parts of the carcasses were subjected to standard cooking and tasting regimes used in the laboratory. The results from the trials are given below.

-U novembru 1998 vrseno e testiranje ukusa SUBJEKTIVNA PROCENA zaklani su 20 zivotinja od svake od navedenih rasa, a meso(od istih telesnih regija) im je prigotveno u laboratoriji u istim jednakim uslovima za svaku rasu.
 
Odlično, u navedenom testu se vidi da nema ni govora da su sve podjednako ukusne ako se istovetno hrane.
Velike su razlike u ukusu mesa od rase do rase.
Na primer:
Castlemilk Moorit meat is very lean with a fine grain texture.
Pure bred Castlemilks are slow maturing with high quality, superbly flavoured meat. The flavour is more gamey than one is accustomed to in conventional lamb.

i prevod:
Meso Kastlmilk Murit rase je bezmasno i vrlo fine strukture (kvalitet)
Čistokrvni Kastlmilk Murit polako sazreva(kasnostasna) sa visokim kvalitetom i super ukusnim mesom. Ukus je bliži divljači od convencionalnih jaganjaca(rasa).



Upravo tako. Polako sazreva (manje isplativa) ali visok kvalitet i super ukus!

Ovde se uopšte ne spominje Ardense Voskop jer je to jako retka rasa. Ne spominu se ni naše(ex Yu) primitivne rase ni Bugarske ni Rumuske....
Post je spojen: [time]четвртак, 20. јануар 2011. 04:40:53 CST[/time]
_________________________________________________
majilovac je napisao(la):
kolega tar,ako sam dobro protumacio pise da sarole(vandeen ram)voma kvlitetno jagnjece meso.sto bi se reklo da je to jedna od tovnih rasa koje ima u srbiji,molim da me ispravite ako sam pogresno protumacio
šarole kako ga mi izgovaramo piše se Charollais. U tekstu piše da se koristi kao "terminal sire"
, znači ovan se koristi za završno ukrštanje, to jest dobijanje jaganjaca za tržište(klanje) Osim toga piše da ima dobar kvalitet , nije masan i ima dobru mesnatost. Ukus se ne spominje na ovom mestu.
Vendéen je druga rasa. Njegovi jaganjci imaju odličan kvalitet trupla. Ništa ne piše za ukus.
Vandeen ram znači Vandeen ovan. Pored reči ram(ovan) za mužjake malih preživara se koristi reč sire pa tako i za ovna.
Možda i ova tema ima malo zbunjujući naziv jer uobičjeno je da kvantitet(mesnatost) jedna komponenta kvaliteta. sa aspekta odgajivač najznačjni faktori kvaliteta su konverzija i brzina prirasta. Sa aspekta potrošača to su ukus i mesnatost ili mesnatost pa ukus, zavisi od platežne sposobnosti. ::namigivanje::

preveo sam onaj odeljak o Šarole ovci to jest ovnu jer se koriste pre svega ovnovi. Tamo je u temi Šarole.
 
zasto neko ne isproba jednu stvar ,uzme pramenku ,witenbreg,cigaju i sarole. da jaganci budu isti naprimer 25kg istom hranom hranijeni i negde iste starosti,sve to da se nabije na razanj,pa da vidimo dali ima razlike i dal neko moze da razlikuje pecenije po ukusu ako nezna ko je sta pozz svima.svaki ciga svoga konija hvali.
 
kolega cigaja,letos smo na proslavi rodjendana klali tri razlicite rase,sarole,bergamo i nesto preslo preko ile de franca,na tanjiru ukus mesa isti barem meni i gostima,jaganci su bili od 30 35kg gde je sarole imao najvecu kolicinu mesa,po meni nem razlike u mesu pod istom hranom ali ima u kolicini i prirastu
 
Odgovor

Davne 99te kupim jagnjad u rumi gajio na sisak. Nešto prodam kad su porasli a jednog cigaju za sebe. Ukus se ne razlikuje puno razlika je više u mesnatosti nema mesa na rebrima i kicmi malo meri uređen pa daje manje pečenja u odnosu na zivu uagu a ima i krupne kosti.
 
Pozdrav svima!Novi sam na forumu,a ova tema me je ponukala da se prijavim.Živim u Ljubinju,Hercegovina i bavim se ovčarstvom u skromnim razmjerama,ono lično za sebe..da znam šta jedem.
Porodična tradicija u ovčarstvu je vjerovatno viševjekovna i potomak sam stočara nomada koji su svakog ljeta iz dojnje Hercegovine izdizali blago na planinske katune Treskavice i Zelengore.Moj djed poslednji put na planini bio je ranih šesdesetih godina.Posle je zbog inustrijalizacije stado od više stotina grla redukovano na nekoliko desetina da bi osamdesetih i taj bijedni ostatak bio rasprodat.Ja sam posle rata kupio dvije ovce,naravno pramenke,doduše oplemenjene ali većim tipovima pramenke i formirao stado od desetak ovaca janjčara koje držim u štali i ograđenom imanju brdskog tipa.
Kvalitetom mesa sam izuzetno zadovoljan i sa vrlo malo subjektivnosti tvrdim da se radi o najkvalitetnijem mesu na našim prostorima.Ljubinjsko jagnje je na cijeni i u susjednoj Hrvatskoj na čijem tržištu završava većina našeg ovčijeg podmladka.Čuveni pečenjar iz Jablanice(gdje drug Tito srušio most),pokojni Gojko Jelačić posao vijeka u ugostiteljstvu razradio je upravo sa ljubinjskom jagnjadi.
Neznam kako je u Srbiji,ali ovdje je ovčarstvo jedina seljačka djelatnost koja je isplativa.U našoj opštini živi oko 3500 stanovnika a broj ovaca je oko 10 000 manje-više.Desetak ljudi posjeduje stada od po nekoliko stotina grla osatalo su mali uzgajivači (10-70)Oko prodaje nema nikakvih problema i trgovci te bukvalno vuku za rukave.Cijena za jagnje od 25-35 kg žive vage oko 3,3-3,5 eura po kilogramu .Tovljeni ovnovi ido oko 2,6 eura dok se ovce prodaju po cijeni 2,3 eura za kilogram.
 
@ wolf sagash.Na tu cenu jagnjadi druze imas racuna da se vratis kompletno sa porodicom na planinu i da siris stado na bar 250~300 kom.Ovde kod mene u pecenjari max. cena za najkvalitetnije jagnje sisance je2,5e siljezad su 2,00e a ovce i ovnovi(naravno ako nisu za priplod)1,00e po kilogramu.To je naravno zalosno kada se uzme u obzir cena hrane (25 din.1kg kukuruza;28 din.1kg jecma ili zobi;41 din.1kg koncentrata;itd...Drago mi je da bar negde na prostoru bivse nam drzave stocarstvo ima smisla.Sto se tice kvaliteta,u to takodje ne sumnjam~pramenka sa malim primesama(oplemenjena) je zaista "slatka kao secer" u pecenju. :D :ppozdrav: :cao:
 
najsladja jagnjetina je od vlasicke pramenke za jagnjad od 30-40kg cijena je 300-325 dinara ili 3-3,3eura ali je meso super i u mom kraju se najvise cijeni :D :ppozdrav: :bravo:
 
pitanje je jeli su ljudi probali nesto drugo,tvrdim da rasa neigra ulogu nego hrana a vi pricajte sta hocete
 
Poruka

Koliko kvalitet pečenja zavisi od kvaliteta jagnjeta još više zavisi i od umeća majstora koji ga peče. Jagnje čim se uredi treba ga odmah staviti da se peče dok se nije ohladilo. Ako se kolje danas a peče sutra kvalitet opada. Tekir to dobro zna pa nek nešto kaže o tome ako nije poslovna tajna.
 
kod nas ovce ne jedu koncentrat vec jedu cijeli kukuruz a ono osnovno je pasa ili trava pogotovo livadska u to i ulazi i brs te zimi jadu kleku jelu ili smrcu i sjeno je od livadske trave
manja jagnjad jedu kukuruznu prekrupu jeste da ne dobivaju brzo kilazu ali je meso dosta kvalitetnije
i vise se cijene od ostalih a negdje su i skuplje :ppozdrav: :D :bravo: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh