Jabuka

Hvala na odgovorima onda mi je mozda pametnije da cekam jesen, pa sve iz početka
 
Gubiš godinu u tom slučaju. Najlakše ti je posle sadnje kreneš u zalivanje hidroburom. Sadili smo jabuke i u aprilu, ništa ima kasnije nije falilo.
 
Ako imas kpk udri samo dobro sa vodom, a pogledaj i te koje mislis da nece krenuti da li je zelena ili suva (oseces 2cm, a ko je iskusniji vidi i po kori da li je suva ili ne)
 
Jabukari kako ste preziveli 2 noci u nazad? Gala imacu velike stete, ajdared male. Zelene sorte mislim da su neostecene.

@ubovicratko
Oni kaleme iz ruke, ali meni taj bibaum, ili multibibaum se ne svidja. Jednostavnije je pozabadati vise biljaka (svakako su sami kalemili) na 60-80cm i gotovo. Vitko vreteno sa zamenom grana na 3g i udri.
 
Jabukari kako ste preziveli 2 noci u nazad? Gala imacu velike stete, ajdared male. Zelene sorte mislim da su neostecene.

@ubovicratko
Oni kaleme iz ruke, ali meni taj bibaum, ili multibibaum se ne svidja. Jednostavnije je pozabadati vise biljaka (svakako su sami kalemili) na 60-80cm i gotovo. Vitko vreteno sa zamenom grana na 3g i udri.
Po meni Bibaum ima najvise smisla ako hoces malo bujniju podlogu, a manje sadnica po hektaru posadis i ako ih kupujes po 6 ili vec koliko evra (pa platis duplo manje za sadnice sto nije anemarljivo), ko sto je cena u Evropi, ali kod nas sa nasim cenama (pa jos ako mozes sam da proizvedes te sadnice) nema bas toliko puno ekonomskog efekta ko kod njih... I ima takodje smisla i za ekstremno plodno zemljiste gde i M9 raste dosta bujno, pa se ta bujnost na dva stabla podeli i onda mozes neki super slender spindle i slicne nacine gajenja da koristis po svakom stablu... Po logici stvari dobijes brzi rod (manje godin treba da dodjes do punog roda nego kad gajis klasicno vreteno) a opet koren je jedan na dva stabl,a pa sta god da mu zafali, utice dupo vise nego kad je gusca sadnj sa 2 puta vise "korenova" tj podloga...
Moram da dodam da je sustina guste sadnje (a Bibaum i varijante su jos uvek veoma gusta sadnja) brzi povracaj srtedstava... Ako se sade sadnice na mestu, ko sto oni rade, po meni se gubi poenta, zato sto oni rade to sve prakticno 2 godine da bi dosli n isti nivo sadnice koja je kupljena ko Bibaum i tako posadjena, ne vidim bas koju logiu i racunicu tu imaju, ali voeo bi da vidim kako su racunali...
To sto je Bibaum, i neki drugi sistemi, popularni u drugim zemljama treba uzeti i malo sa rezervom, posto oni imaju druge ekonomske voditelje tj parametre i ono sto je najisplativije kod njih (a za dosta stvari imaju puno razlicite cene nego mi pa ne moze bas sve da se samo kopira), ne mora da znaci da je najisplativije i kod nas (a opet, cesto se kod nas uvede nesto vise pomodarstva radi, nego sto je eonomski znatno isplativije tj da je dokazano da je dosta isplativije)...Sve je to velika matematika, statistika i verovatnoca...
 
Poslednja izmena:
Kod nas je podloga okalemljena plemnkom od 0.2-0.4e x 4000/ha ispadne 800-1600e, ako ces kupiti godisnje sadnice onda ide na 0.6-0.8e ili 2400-3200e/ha, ako ces dvogodisnje (knip) od 1.5-6e. Izverziran kalemar uradi 2000-3000kom za dan. Matematika je jasna pa sta ko zeli. Usluga kalemara ide od 0.05-0.1e ili kako se dogovoris.

Kod njih je to sve skuplje zato verovatno i rade 2-4 stabla iz jednog korena. Problem bujnosti se resava gustinom takodje jer ne moze stablo da buja kada je na 60cm drugo stablo.

Niko ne pise o mrazu u nazad dve noci?
 
Posledice vremenskih uslova ove nedelje će se tek videti, niko ne može unapred da kaže kakvo je stanje.
 
U Tomasevcu smo okej prosli. Rano je krenuo mraz, oko 1 posle ponoci. U 3 je bilo -2, u 5 i 20 je bilo -3, i u pola 7 je bilo -2.6. Prethodni dan je radjem tretman za ojacavanje imuniteta pred mraz, tako da je to, uz ranu fazu pupoljka, i ne preterano jak mraz uslovilo da prodjemo bez vece stete. Greni i Golden bez stete, Gala nesto bas sitno...ponegde se nadje izmrzao pupoljak, i crveni delises sa vidljivom, ali po meni i ne preterano znacajnom stetom. Ponegde u gronji se nadju 2-3 izmrzla cveta, negde 1, negde dva, i bas retko da je izmrzlo svih 6 cvetova.
 
Inace, sto Bojcetic kaze, jako, brzo se vidi steta, mora biti sve zeleno, ako je cvet preziveo mraz. Ako je tucak braon, on je svoje odmrmorio.
3910d469fad5e631fddceb8abddb7031.jpg


Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Napravio obilazak. Zakljucak je da mlad vocnjak mnogo lakse podneo -6.8 stepeni (tako kazu). Steta na matorom ajdaredu 50%, na jonagoredu 30-40%, u mladom da kazemo 10% u obojenim u greniju i zlatnom zanemarljivo malo. Po prognozi ocekuje nas jos jedan talas mraza od nedelje, ako se to obistini bojim se da ce na obojenima biti vrlo malo za ubrati, a da ce i ove neobojene (zlatni i greni) odsvirati svoje. Moj zastitar sa svojih 68g se ne seca 2g da su jabuke izmrzle. Da potsetim i lane smo imali na obojenim sortama jako puno stete. Jedan trougao njive skoro 100%.
 
Bojčetiću, u kojoj su fazi bili cvetni pupoljci? Jesu li pupoljci bili zatvoreni ili su počeli da se otvaraju ili su cvetovi izašli iz pupoljka pa se formirala 'gronja'. Kod mene neki pupoljci bili u fazi D mada ja imam pojedinačna stabla raznih sorata, nemam zasad.
13434972_494947730708413_1160273761231658579_n.png
 
ZA BOJKETA sad je veliki problem sto ce ono sto je ostalo biti XXL i najveci deo nece biti kalibar zato je mozda pozeljno u ovakvim rejonima ici sa blazom rezidbom ostaviti malo vise a netreba zuriti ni sa djubrivom ja se nadam da nisi bacao vestak sa obzirom da je prosla godina bila rasterecena sto se roda tice
 
Nisam bacao vestak, niti planiram da ne bi imao XXL plodove. Bacicu nesto yare samo na zlatnom i greniju ali i to za 15 dana dok vidim konacan bilans. Rezidba je uradjena dosta rigorozno i vadili smo jako puno izrodjenih grana. Ironija je sto na zaostalim matorijim granama su pupoljci bili u B-C fazi sa slike vuxcd, a na friskim granama (2-4) godine su bili D, pa i E centralni i gde je mladja jaca grana. Eto prednost vretenastog zbuna i udaljenih plodova od vodilice. U vitkom vretenu od 10+g verujem da bi steta na ajdaredu bila blizu 100%.

Vuxsd, neuporedivo je par stabala u okucnici, i zasad na birsanom prostoru. Imam 9 jabuka u dvoristu i na njima nema stete a imam i Williams Pride jedno stablo koje je 2-3 dana ranije i od ajdareda. Prezivelo jer nije se temp spustila vise od -3.
Dok prebacim sa vibera pokazacu vam kako da razlikujte odmah sat posle mraza sta je zivo sta ne.
 
Nazad
Vrh