Пољопривредно земљиште у државној својини физичко лице може стећиако:
1) је држављанин Републике Србије;8
2) има регистровано пољопривредно газдинство у активном статусунајмање три године или је носилац породичног пољопривредног газдинства уактивном статусу најмање три године;
3) има услове/механизацију/опрему за обављање пољопривреднеделатности;
4) у својини има највише до 30 ha пољопривредног земљишта;
5) има пребивалиште у јединици локалне самоуправе у којој се продајепољопривредно земљиште у државној својини најмање пет године;
6) у последње три године није извршило отуђење више од 3 haпољопривредног земљишта у свом власништву, осим у случајевима у којима јеутврђен јавни интерес;
7) укупна површина коју ће физичко лице имати у својини након куповинедржавног пољопривредног земљишта не прелази 40 ha.
Предмет продаје може да буде пољопривредно земљиште у државнојсвојини ако:
1) је удаљено најмање 10 km од државне границе, а уз сагласностВладе, за сваки појединачан случај, удаљеност може бити и мања, а попретходно прибављеном мишљењу министарства надлежног за пословеодбране и министарства надлежног за унутрашње послове;
2) није предвиђено важећим планским документом;
3) није предмет реституције;
4) не припада заштићеним природним добрима;
5) не припада или се не граничи са зоном безбедности/војном базом.
Физичко лице које испуњава услове прописане овим законом може стећиу својину највише до 20 ha површине на пољопривредном земљишту удржавној својини.
Физичко лице које има доспеле неизмирене обавезе по основу закупнинепољопривредног земљишта у државној својини не може да постане власникпољопривредног земљишта у државној својини.
Укупна површина пољопривредног земљишта у државној својини којаможе да буде предмет продаје не може да износи више од 20% од укупнеповршине пољопривредног земљишта у државној својини која може да будепредмет закупа у јединици локалне самоуправу.
Влада прописује ближе услове, начин и поступак продаје, као идокументацију која се доставља у поступку продаје.
Члан 72б
Право прече куповине пољопривредног земљишта у државној својиниима физичко лице које испуњава опште услове из члана 72. овог закона, као ипосебне услове по следећем редоследу:
1) да је власник инфраструктуре на пољопривредном земљишту удржавној својини које је предмет продаје;
2) да је сувласник са Републиком Србијом на катастарској парцели којаје предмет продаје, а сувласнички део Републике Србије је мање површине одповршине која је у власништву тог физичког лица;9
3) да је власник пољопривредног земљишта које се граничи сакатастарском парцелом у државној својини која је предмет продаје;
4) да је закупац пољопривредног земљишта у државној својини којe јепредмет продаје и има закључен уговор о закупу пољопривредног земљишта удржавној својини на период дужи од 20 година;
5) да има пребивалиште најмање пет година у катастарској општини укојој се продаје пољопривредно земљиште у државној својини.
Члан 72в
Пољопривредно земљиште у државној својини које је предмет продајеутврђује Министарство на предлог јединице локалне самоуправе.Надлежни орган јединице локалне самоуправе опредељује површине запродају пољопривредног земљишта у државној својини, и то почевши однајмањих катастарских парцела, и објављује јавни позив за прикупљање понудауз сагласност Министарства.
Јавни позив обавезно садржи број катастарске парцеле и почетнутржишну вредност.
Јавни позив се објављује на огласној табли јединице локалнесамоуправе и месне заједнице, на интернет порталу јединице локалнесамоуправе, дневном листу и службеном гласилу јединице локалнесамоуправе.
Надлежни орган јединице локалне самоуправе разматра понуде и ако суиспуњени сви услови предвиђени овим законом доноси одлуку о продаји узпретходну сагласност Министарства.
Ако се више физичких лица пријави за исто пољопривредно земљиште удржавној својини предност има лице које има право прече куповине акоприхвати највишу понуђену цену, а ако се не пријави ниједно физичко лице којеостварује право прече куповине пољопривредног земљишта у државној својини,предност има лице које је понудило највишу цену.
Тржишну вредност за пољопривредно земљиште у државној својини којеје предмет продаје утврђује Министарство финансија – Пореска управа за свакујединицу локалне самоуправе.
Ближе услове, начин и поступак за утврђивање тржишне вредностипрописује министар надлежан за послове финансија уз сагласност министранадлежног за послове пољопривреде.
Против одлуке о продаји пољопривредног земљишта у државној својиниможе се уложити жалба Министарству у року од 15 дана од дана доношењаодлуке.
Члан 72г
На основу правоснажне одлуке о продаји пољопривредног земљишта удржавној својини Министарство и купац закључују уговор о купопродајипољопривредног земљишта у државној својини.
Пољопривредно земљиште у државној својини које је предмет уговора окупопродаји не сме се отуђити, дати у закуп најмање петнаест година од данапродаје, нити бити предмет хипотеке и других оптерећења, осим у случајупрописаном ставом 5. овог члана.Одредба става 2. овог члана односи се и на наследнике, односно правнеследбенике купца.
По истеку рока из ст. 2. и 3. овог члана, Република Србија има правопрече куповине ако купљено земљиште буде предмет продаје.
Уговором о купопродаји пољопривредног земљишта у државној својиниможе се уговорити плаћање цене у ратама у року који није дужи од десетгодина од дана закључења купопродајног уговора уз достављање средстваобезбеђења.
У случају из става 5. овог члана средства обезбеђења која достављакупац могу бити:
1) уговор о јемству правног лица у износу уговорне вредности;
2) банкарска гаранција у износу уговорне вредности;
3) хипотека на земљишту које је предмет продаје.
Пољопривредно земљиште које је предмет уговора о купопродаји можесе користити искључиво у пољопривредне сврхе.
Уколико купац не изврши обавезу плаћања у ратама у складу са закљученим уговором, уговор се раскида, а уплаћена средства се враћају купцу умањена за висину закупнине за период коришћења пољопривредног земљишта.
Evo za zainteresovane komplet deo u vezi sa kupoprodajom.
Evo i da se Janosh informiše kako nije u pravu
P.S.
Boldovana je najveća prednost za male.