Isplativost organske proizvodnje?

A šta ću ja u mojoj sredini :sta:, mene bi na pijaci isprebijali kada bi na tezgi bilo organski uzgojeno povrće zbog cijene i zbog toga što se ubiše da kažu: Ništa nije prskano, moje domaće. A nađeš uvoznu markicu. :haha: :haha: :haha:
Ja gajim organsko za svoju porodicu, ali nažalost ne i za prodaju.
:ppozdrav:
 
Pa to ti je klasika danasnjih trgovca, samo da prodaju, nije ni prskano niti palo na zemlju cak nije ni brano, samo voce i povrce uskakalo u gajbice :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
da li neko zna za subvencije za organsku za ovu godinu
nasisalterasi u zrenjaninu nemaju pojma sta treba da se prikaze

pozdrav
 
Tar je napisao(la):
aremane je napisao(la):
Pusti televiziju i dobru volju drzave u praksi od toga nema nista (jos uvek)...........
Da ne govorim o kontroli namirnica, svi su videli uzorkovanje u tempu pre neko vreme na TV-u, jesu li te namirnice povucene iz prodaje dok se cekala analiza, sta mislite?

Prijatelju ne mozes istovremeno da negiras informacije sa TV i da se pozivas na njih.

Ako mislis da ja hvalim nasu vlast grdno se varas. I ja se sa tobom slazem da nista ne valja i nista ne treba ni zapoceti.....Samo posle se upitam kako to da mi svi kukamo a neka Holandjanka dodje ovde i radi ono sto nama ne valja i ne isplati se, a njoj je OK i isplati se.
Ili isto sa TV. Poljaci imaju 3 X veci prosecan prihod a poljoprivredni proizvodi su im u proseku jeftiniji.? Posto svaki napredan poljoprivrednik sam sebi racuna i svoju platu kao trosak a posto je Poljakova 3X veca kako on napravi jeftiniji proizvod?
Ili je vredniji ili bolje radi. Ili sto je verovatnije po malo i jedno i drugo. Uslovi ovde nisu sjajni ali isti su za sve (ne racunam tajkune i politicki podobne) pa ima ljudi, ne mnogo ali ima, koji vrlo uspesno rade, zahvaljujuci pametnom izboru proizvoda, zahvaljujuci dobroj poslovnoj strategiji i zahvaljujuci primeni savremenih postupaka u proizvodnji.
Tar, i jedno i drugo. Poljaci se priblizavaju zapadnoevropskom nivou efikasnosti, sto im dozvoljava da spuste cijene.

Generalno gledano organska hrana je danas galopirajuci trend u svijetu. Cijene su bolje i proizvodi su trazeni. Procitao sam cijeli ovaj lanac i vidim da ljudi nemaju puno ideje o stvarnoj vrijednosti organske poljoprivrede iz jednog razloga: nedovoljne upoznatosti sa zbivanjima u inozemstvu.

Nije dovoljno samo citati clanke na internetu. Vrijeme je da domaci poljoprivrednici shvate da moraju poceti putovati po inozemstvu i upoznavati se sa stranim poljoprivrednicima i njihovim radnim navikama. Dokle god budu sjedili kuci i samo gledali iz daleka sto se radi po svijetu, nece napredovati ni u kojem pravcu.

Mentalitet na koji se mnogi ovdje zale mora poceti evoluciju prema naprijed. Primjer te Holandjanke spomenute raije je samo kap u moru ljudi sto su u stanju doci u Srbiju, i u Hrvatsku ili bilo koju drugu od bivsih Jugoslavenskih republika, i razoriti domace proizvodjace sa svojim superiornim znanjem i tehnologijama.

A organska proizvodnja je superiorna u svakom pogledu. I zapravo kosta manje ili jednako kao i industrijska proizvodnja. Za one sto znaju kako.
 
Prijatelju posto si ti tamo a mi ovde daj otvori neki kanal za "razmenu" poljoprivrednika, jer sumnjam da ce neki spanac da prihvati i razmeni iskustva ( kaze sta zna ) nekoga odavde koji je " pao sa neba "!
 
Nisam siguran da bih nasao puno dobrovoljaca ovdje... ::namigivanje::

Siguran sam da ima dovoljno domacih dobrovoljaca zainteresiranih za unaprijedjenje proizvodnje. Uostalom, pboljsanje proizvodnje kroz najmodernije tehnike i tehnologije je elementaran i logican potez narocito kada je ekonomska situacija losa. Npr. ako su cijene niske, onda ti je JEDINI nacin da zaradis vise povecanje produktivnosti.

Jednostavno. Jednom kada ti je ta cinjenica usla u glavu, slijedeci je korak pitanje "kako". Ja sam apsolutni zagovornik organske proizvodnje i slobodnog udruzivanja na principu sto sam vidio u Francuskoj i Italiji. Superioran sistem.

Evo kako to funkcionira: Ti, ja i ostali clanovi ovog foruma, na primjer, proizvodimo povrce. Sami nemamo dovoljno za izlaz na trziste, medjutim zajedno imamo. Udruzimo se i prema svijetu smo jedna organizacija. Dogovorimo se oko jednog zajednickog standarda kvalitete i prodajemo samo proizvode sto zadovoljavaju tu kvalitetu. Kupci dolaze na jedno mjesto i kupuju jedan proizvod [svi clanovi udruzenja proizvode isti proizvod u isto vrijeme - krucijalno za privlacenje velikih (sigurno placanje) kupaca].

Digresija: udruzenje ne podrazumijeva registriranu organizaciju. To donosi troskove odrzavanja i administracije. Tu uskace koncept "slobodnog" udruzenja. Slobodno udruzenje je neformalna asocijacija interesenata sto imaju zajednicki cilj. Prodaja se vrsi preko sajam-tipa organiziranih dogadjaja. Jedini troskovi takvog udruzenja su reklama i oglasavanje sajma i iznajmljivanje odgovarajucih prostora za prodaju. Uz malo kreativnosti otkrit ces brzo da su mnogi manji gradovi, narocito u poljoprivrednim krajevima vrlo otvoreni ideji i spremni pomoci sa besplatnim prostorom i reklamom u lokalnim medijima jer za nih je to prilika da privuku paznju sire javnosti i dovedu turiste u svoje mjesto i na taj nacin uberu neki dinar.

Jasno je da nece svi pripadnici udruzenja imati isti urod. Italijani su to jednostavno rijesili. Svi doprinesu zajednickom nastupu sa unaprijed dogovorenom kolicinom. Obicno je to kolicina jednaka najmanjoj kolicini pojedinog clana. Ako vi svi proizvodite 5 tona krastavca a ja 3, onda svi stavljamo 3 tone u zajednicku ponudu za prodaju na veliko. Ako nas je 12, onda je to 36 tona ponude. Ta se roba prodaje kupcima zainteresiranim za tu kolicinu ili vise. Ako kupac treba vise, slobodan je da izabere sa kim ce se dogovoriti za dodatni otkup. A mi smo slobodni da se dogovorimo za cijenu sa njim.

Samo je jedno pravilo. Ne smijes prodavati za nizu cijenu od zajednicke dogovorene cijene.

Visestruki razlozi su za to. Prvo, MORAS cijeniti svoj vlastiti trud. Drugo, ako skidas cijenu, ne samo da stetis svojim kompanjonima nego i sebi. Udruzenje je tu da ti pomogne da dobijes sto VECU cijenu za svoj rad, ne sto manju samo da bi prodao. Na kratki rok imas korist jer ides doma sa praznim kamionom, ali na dugi rok si sam sebi uzeo novac iz dzepa i mozda ce ti bas ta razlika sutra prifaliti za slijedecu turu.

Tako ti i treba.

Treci je razlog standard kvalitete. Ako skidas cijenu unistavas precepciju standarda kod kupaca. Jednom kad te labeliraju kao proizvodjaca smeca, nikada se neces oporaviti. Povjerenje se tesko postize, a lako unistava.

Cetvrti je razlog u jednostavnoj cinjenici da kao udruzeni proizvodjaci imamo pregovaracku snagu i mozemo se direktno obratiti velikim potrosacima (hoteli bolje klase, proizvodjaci procesirane hrane itd.) i dogovoriti proizvodnju UNAPRIJED i prema njihovim potrebama. To ce nase planiranje uciniti jednostavnijim a plasman sigurnim. P jos ako se potpise ugovor o vise-sezonskoj suradnji, potvrdi sa simbolicnom kaucijom od strane kupaca (10% od ugovorene ezonske prodajne cijene) ti znas sta radis slijedecih par godina i znas koliko ces dobiti. Zivot postaje puno jednostavniji.

Nitko nije sef, svi smo i dalje individualni proizvodjaci i svi imamo podjednaku korist od zajednistva. Veze nas jedino obecanje da cemo svi proizvoditi jedan minimum kvalitete i da cemo svi prodavati samo PO ili IZNAD zajednicke cijene kada prodajemo samostalno. Sve drugo mi sami kontroliramo ili radimo zajedno kroz dogovor.

Nevjerojatno je koliko su hoteli zavisni o redovitoj isporuci kvalitetne hrane (kada si zadnji puta vidio posrednika da prodaje prvoklasnu robu...?) i koliko su ocajni u tom pogledu. Poljoprivrednici su njihovi najbolji saveznici, ali kad su seljaci nepovezani i usitnjeni, sta mogu hoteli napraviti?

Samo jednu stvar: kupovati od posrednika... Bar znaju gdje ima robe i kome se obratiti, kakva god bila kvaliteta.

Nadam se da uvidjate princip ovdje. A po meni glavno trziste su sjeverno-evropske zemlje. Zemlje sa novcem. Trziste je ogromno, samo se treba organizirati i zajedno reklamirati. Ionako necete nikada moci zadovoljiti cjelokupnu potraznju. Aduti su vam blizina i organska proizvodnja. Turci, Indijci, Pakistanci to nikada nece moci postici i da proizvode organsku hranu. Daleko su. Npr. tresnje iz Australije se prodaju u Spanjolskoj usred zime za 17+ eura po kili jer ih dovoze avionom. 17 eura!!! Tresnje. Da su od zlata, bile bi jeftinije...

A sada ukratko zasto organska proizvodnja. Neka vam Malta to sama objasni, za one sto znaju engleski. Ako netko ne zna egleski, obavezno prevedite clanak na nekom od prevodilackih web stranica:

http://www.moam.org.mt/Why Grow Organic.htm

Jedan primjer principa udruzenja u cilju postizanja uspjeha:

http://www.srbijanet.rs/vesti/vesti-iz-zemlje/32789-kinezi-gaje-povrce-u-juznoj-srbiji.html

Set-up je prilagodjen krajnjem cilju, ali ideja je ista. Zajedno su jaci. Tko tu jednostavnu istinu do sada nije razumio, taj je osudjen na propast.
 
.Ja na primer znam da u Svajcarskoj, stric mi je pricao, da je bio kod nekog prijatelja koji ima organik mleko i mese,(farma krava), pazi do kojih su oni sitnica otisli, oni testiraju ispravnost vode, kojom se pere stala a da ne pricamo o vodi koju pije krava. Ali taj farmer ima svaki mesec donacije od drzave i unapred zagarantovanu prodaju po ceni troduploj od standardne.

Neznam gde vi skupljate vase informacije ali ...........na zapadu je cena organic ( bio ) hrane skoro izjednacen sa konvencijalnom hranom. Niko ne placa TRI puta vecu cenu i NIKO ti ne garantuje otkup ! Tacno je da zapadni seljak dobija subvencije ali je isto tako tacno da zapadni seljak ima mnogo vece troskove nego nas. U Srbiji je NAJVECI problem nerad i neznanje i nedostatak udruzivanja. Na udruzivanju su nastali svi veliki proizvodjaci kao sto je Holandija ili Italija , bez tog udruzivanja ne bi bili danas gde jesu .
 
Markodanube, na licu mjesta u Spanjolskoj, a putujem i po ostalim zemljama EU, Azije i Australija. Ne znam odakle vam ideja da je cijena gotovo ista, jer nije. Kao sto sam rekao, obicni paradajz, npr. kosta 1-2 eura u supermarketu, proizvodjaci dobiju .50 eura po kili. Organski paradajz dostize cijenu od 7-8 eura u ducanu, a proizvodjac dobija 2.5-3 eura po kili. Krastavac je slican, ali ga se kupuje na komad. Obicni kosta .7-1 euro, a organski 2.5. Prosjecna tezina komada je 200 gr. Kila oko 10 eura, opet velim, u prosjeku jer zna se naci i komade od 300 grama po istoj cijeni. Proizvodjac dobije 3-3.5 eura po kg za organski.

Prema tome cijene su ubjedljivo vece za organsku hranu. I nije tocno da nitko ne garantira otkup. To bih volio znati odakle vam informacija. Ne mislim to na grub nacin nego kao cinjenicu jer ja uzgajam gljive i znam kako stvari funkcioniraju, konkretno u mom slucaju. A ja nisam nikakav izuzetak.

Istina je da garancija otkupa nije rodjenjem steknuto pravo, ali dobri proizvodjaci, sto nude konzistentan standard kvalitete i posluju eticki, su trazeni i lako sklapaju ugovore sa klijentima na vise godina. Moja je proizvodnja unaprijed prodana za slijedece dvije godine. Moji klijenti su stabilni i dugo godina u poslu. Radimo na obostranu korist i zadovoljstvo, pa uopce ne razmisljam da za cetiri ili pet godina necu imati kome prodati gljive.

Ne mogu reci sa stopostotnom sigurnoscu da je tako u cijeloj EU, ali znam da se slican proces lako organizira i u Italiji jer cesto idem tamo, buduci je Italija centar Evrope kad je rijec o gljivama.

Sve je stvar dobrog organiziranja i vlastite zelje da budete najbolji u svom poslu. Na odredjeni nacin pristup je slican pristupu zenama. Ako ste indiferentni prema novcu, sam vas trazi, kao i zene. Ako ga ganjate ocajnicki, nikada ga necete uloviti.

Subvencije su za industrijsku proizvodnju hrane jer zemljoradnici danas ne mogu prezivjeti, a kamoli napraviti profit sa cijenama na veliko kakve su svagdje: preniske. Ako uzgajate salatu ili paprike, treba vam 20 ha minimum da biste pokrili troskove i odnijeli doma bijednu zaradu. Bez subvencija nebiste prezivjeli. A hranjiva vrijednost, aroma i kvaliteta industrijski uzgajanog voca i povrca je inferiornija pa ljudi ne pitaju za cijenu organskih proizvoda.

Bilo bi interesantno cuti odakle vam vase informacije. Ja samo iznosim moja iskustva iz Spanjolske sto sam ih stekao osobno u radu sa gljivama ( to mi je sporedna djelatnost jer radim u informatici ovdje, a gljivama se bavim jer sam vegetarijanac pa sam poceo prvo za vlastite potrebe, a ond sam otkrio kako se skuplja micelij za propagaciju - svejedno kupujem inokulirani supstrat jer je brze i jednostavnije - i malo, po malo zavrsio sam sa 300 m2 podruma i policama gljiva.

Uostalom, evo ovdje primjer razlike u cijeni za vrganj (boletus porodica) organski i obicni (ima razlike jer tlo u Evropi danas je izuzetno zagadjeno, pa ni sumski proizvodi vise nisu sigurni. Amo su vrganji iz zasticenih suma moze ih se tretirati kao "organske"...):
http://www.mushroomstrade.com/mt/startpage/start.jsp

I stranica poslije takodjer sadrzi par "organskih" gljiva. Sami usporedite cijene. Tako je i za sve ostalo. Neznam dali netko razumije spanjolski, ali evo engleske usporedbe cijena (u funtama, usporedite kurs sa eurom):

http://www.mysupermarket.co.uk/Shopping/FindProducts.aspx?Query=CUCUMBER&SortBy=3

Pogledajte ostale proizvode i sami pa se uvjerite da ste pogrijesili. Organska roba je skuplja. Priznajem da omjer nije kao u Spanjolskoj, ali je svejedno skuplje. Egleska je perverzno skupa doduse i ovako kako jest...
 
Evo sto kazu englezi o orgaskoj proizvodnji:

http://www.supermarket.co.uk/organic.html

A engleska je samo jedno od velikih evropskih trzista. I samo jedno od bogatih evropskih trzista gdje organska proizvodnja postaje sve popularnija. I cijene su sukladno tome vece nego za industrijski proizvedeno povrce.
 
Gljivar @ ok mozda se nisam bas najbolje izrazio ali su cene priblizno iste ili su cene za organik hranu 10-20 % skuplje ( max 50 % )
Daleko od toga da nisam za proizvodnju organske hrane i da je ona neisplativa. Samo zelim da kazem da cene nisu tako drasticno razlicite i da to govori da je moguce organsku hranu proizvesti po malo visoj ceni nego konvencijonalnoj proizvodnji koja nas truje. Ne samo kupca nego i proizvodjaca i njegovu zemlju ! Tvoje cene koje si naveo su uredu ali .........Organic hrana se prodaje ( barem u Nemackoj ) i u skupim radnjama i jeftinim radnjama , boljim krajevima grada i losijim ( sa nizim standardom ).

U Nemackoj i EU ( zapadni EU ) proizvodjac ima svoju prodavnicu ili stalnu tezgu gde plasira svoju robu direktno kupcu ( ali su i veci troskovi i veci rizik ali i novac ne mora sav da operezuje, vrlo bitna stavka kod proizvodjaca u Nemackoj ) i naravno salje robu u veleprodaju. ( jedna vazna stavka nemacki povrtar ili vocar ima daleko veci posed nego Srpski povrtar )
Udruzeni su kao sto si vec naveo u udruzenja i prodaju svoju robu velikim lancima kao sto je

http://www.biocompany.de/flip-flyer/berlin-august/index.html#/8

ili

http://www.gemuesekiste.com/uploads///downloads/preisliste/preis3410.pdf

Uzecu za primer Borovnice na pijaci u Nemackoj kostaju ORGANIC Borovnice ( toliko kostaju i prskane ) 1 kg 9 € ( naravno da ima i elitnih delova po gradu gde je roba skuplja ali to ne moze biti primer za cenu robe ) u Srbiji kostaju koliko cujem 600-800 din.
( pricam o cenama u sezoni )

Kolika je razlika ?

Uzmimo za primer da na jednoj plantazi od 1 ha mora odprilike 700 sati da se radi ( Obrada i branje ) plus pakovanje i prodaja na tezgi.
Ako uzmemo da radnik u Nemackoj MORA da dobije bruto 10-12 € to je 7000 € -do 8400€

Koliko dobije satnicu radnik u Srbiji ?
U Srbiji je Hektar zemlje od 2000 € do 10.000 € u Nemackoj od 10.000 ( za livadu ) do 50.000 €

Prinosi su odprilike isti cak se moze reci da je u Srbiji bolje , zbog boljeg kvaliteta zemlje i klime.
( Ranije beremo neke kulture mozemo na zapadu postici bolje cene )

Inace proizvodjac dobije oko 60 % maloprodajne cene od veleprodavca ali tu robu mora da upakuje i da skladisti da bi roba mogla da putuje na trziste.

evo jedan primer kako to fukcionise u Austriji http://www.heidelbeergarten.at/ pogledajte video .
Ovaj uzgajivac ima oko 3 Hektara , koje je zasadio za 30 godina rada ! i on nema ECO borovnice.
Uzeo sam ga za primer zato sto ima video snimak njegovog rada. ( inace mu rade stranci u berbi na plantazi )

Moram da napomenem da NIKO ne moze da prodaje robu pod zastitom BIO ili EKÖ a da mu se nekontrolise zasad i proizvod ( udruzenja Öko ili Bio dolaze na plantage NENAJAVLJENO da kontrolisu i uzimaju uzorke zemlje ) ! Naravno da je bilo afera da su ljudi muljali ali su brzo uhvaceni i iskljuceni iz udruzenja i stavljeni na stub srama , ali i krivicne prijave su dobijali . Naravno da je vlast daleko efikasnija nego kod nas i da nije po babu i po stricevima nego po zakonu !

Da na kraju jos saberem u Nemackoj su proizvodjaci " seljaci " obrazovani i imaju savetnike . Oni ne prepustaju nista slucajnosti , plantaze su im kao fabrike , minimum rizika.
Na isti nacin moze u Srbiji da se radi i da se roba prodaje napr. Nemackoj. Iz centralne Srbije do Münchena ima oko 1100 km ako racunamo da je sleper 2000-3000 € i prevozi oko 18.000 kg to mu dodje oko 0,10 do , 0,30 € po kg.

Da se vratim na tvoj komentar o urduzivanju , naravno da je dobro ali u Srbiji za sada tesko.
Kod nas su komunjare osnivali zem. zadruge i to su postali MONSTRUMI za pljacku seljaka .
Zem. Zadruga ima direktora , sekretarice , kafekuvarice , cistacice , kancelarije od 100000 m² , skupe automobile , pijanke po kafanama itd.itd.itd.
Umesto da su zaposljavali strucnjake za povrtarstvo ili vocarstvo oni su zaposljavali rodjake i ponasali su se kao losi veletrgovci a namena im je bila da budu udruzenje proizvodjaca :haha:
Na zapadu zem.zadruga funkcionise drugacije i to tek treba uvesti i napraviti u Srbiji , nadam se da cemo uspeti :)

Mada je tesko sa nasim navikama i nepoverenjem ( koje je opravdano ) zem. proizvodjaca. koji je ceo zivot bio varan od raznih firmi, zadruga i drzave.
 
Stalno izostavljate jednu bitnu činjenicu da organska proizvodnja nije skuplja nego jeftinija od konvencionalne. Skuplja je u startu dok se zemlja obogaćuje i prebacuje na organsku, sertifikacija itd, ali je posle jeftija jer je manji ili nikakav input za sredstva za zaštitu i djubrivo.
Naravno potrebno je drugo i daleko veće znanje od postojećeg.
 
Dzionik je potpuno u pravu. Kod mene odavno radi samo "motikan forte" (par ruku sa par motika), oplemenjeno onim sto se moglo saznati o sinergiji biljaka (u smislu medjusobnog zastitnog dejstva) i jos nekim ne hemijskim tehnikama. Tako su troskovi skoro nula, a proizvodnja je skoro u potpunosti organska. (kazem skoro, jer ne testiram zemlju i nista nisam sertifikovala)

Kada bi doslo do udruzivanja, zanima me da li neko ima predstavu koji bi bio minimum obradive zemlje neophodan za uclanjenje?
 
A šta je sa proizvođačima iz oblasti govedarstva, živinarstva, ribarstva itd. koji žele da i njihov proizvod bude organski? Da li se kod nas igde mogu kupiti sirovine za njihovu proizvodnju, tipa organski kukuruz, pšenica, soja, lucerka ,.... ili sve moraju sami proizvoditi pa hraniti životinje? Eto kako ne ulaganje u organsku proizvodnju gasi ceo lanac koji bismo mogli imati pa da sve bude organik, i biljke i meso, jaja, mleko, sir,.....

Slušajte šta kaže gljivar, udruživanje je osnovno jer nam treba i količina i kvalitet pa da raspalimo po izvozu!
 
Sto se tice udruzivanja ja sam za, no nekako mi to ne ide niz dlaku ( dva brata se ne mogu sloziti ). Za nekakve setifikacije pare nedam ( toliko nemam a i da imam ) za foteljase . Kod mene se moze naci hrana vec sada da ne kazem half - organic posto se ne koristi hemija da ne kazem decenijama , princip je slican kao kod chicken lover . Sto se tice autohtonih sorti koji mogu da se kazu da su genetski ne promenjeni, stalno tragam za takvim i gledam da nekako inkorporiram u sadasnji ciklus proizvodnje .
 
Ima nas nekolicina ovde, entuzijasta (sto je u Srbiji eufemizam za budalu), koji smo puni volje i planova za organsku proizvodnju na svim nivoima. Ali kao sto Zmaj kaze, "brat sa bratom moze da jede, al nikad da posao zavrsi". Ovde na forumu se prica o nekakvom udruzivanju razvlaci i po drugim osnovama u raznim temama, al kad se svi zadovolje napljuvavanja drzavnog rezima, elan im naglo jenjava. Drzava stvarno jeste uredila stvari tako da ne mozes ni da maknes i samo juris svoj rep. Al politika na stranu, ovde naprosto nema dovoljno ljudi sa dovoljno svesti da se izdignu iznad zelje za brzom zaradom i udju u tu organsku proizvodnju spremni da se muce godinama pre nego sto drugi pocnu da ih slede i neka realna lova pocne da pristize. Dobar primer ti je jedna moja tema koju sam otvorila u rubrici "zivinarstvo", pa je zaobilaze ko kiselo grozdje vec samo zato sto pocinje sa recima "alternativne metode".

Naravno da je Gljivar u pravu, al on ne zivi ovde. Naravno da bi trebalo uraditi i ovo i ono i da kad bi se to uradilo sve bi bilo divno. Al vecina nas su jednostavno proizvodjaci koji se bore kudikamo za goli opstanak. Nismo menadzeri i rukovodioci i pokretaci revolucija. Nismo voljni da svoj tesko steceni novac dajemo na kojekakve potvrde "podobnosti" kad znamo da to samo ide u dzepove foteljasa, a nama ne obezbedjuje nikakve prednosti.

Zato, sasvim logicno, vecina organskog u Srbiji zavrsava tamo gde je i pocelo : u domacoj radinosti za licnu potrosnju.

Sticajem okolnosti, ja sve radim, kao sto rekoh "skoro" organski (podsecam: ne testiram zemlju i ne sertifikujem nista), ali ne naplacujem tako. A da me pita neko sto to onda radim...pa entuzijasta, naravno.
 
Ivance podrzavam

Da napravim nekakvo poredjenje kada trazis meganicara mozes naci

1 Ko otkolni kvar - ima ih na svakom koraku
2 Ko otkloni kvar i razmislja sta ga je izazvao ( cova koji oseca materiju ) - njih moze na prste nabrojati jedne ruke unekom kraju

Hocu reci da ovaj drugi gleda mnogo dublje na odredjenu stvar a iskustvo mu govori koliko je to dobro . To bi bilo mozda pregrubo poredjenje za entuzijastu . Ali takav covek u svom okruzenju vazi za budalu jer ga niko ne shvata ili bolje NE RAZUME pa se distancira od njega .

Preneseno na nepotpisani organic je kako kada neko samo misli kako da unisti ambroziju na njivi bez osvrta na moguce posledice koje se mogu izroditi kao posledica takvog dela .
 
Poenta u udruzivanju ( kako to rade na zapadu ) je da su bio udruzenja nastala od entuzijasta a ne od profesionalaca. Koliko sam ja mogao da vidim ovde u tim udruzenjima NEMA foteljasa a pogotovu nema nikakvih stranki ili partija. Na komentar od Telnetta mogu samo da kazem , to sto dva brata ne mogu zajedno ne znaci da dvojca komsija ili ortaka ne mogu zajedno ( Ortaka biras, brata ti nametnu :haha: :haha:)

Nemogu se udruziti u startu proizvodjaci koji su udaljeni 200 km jedan od drugoga. To samo moze iz istog sela ili kraja . U udruzenjima sam video ovde ( u Nemackoj ) da predsednik udruzenja radi u startu volonterski i da se pomazu na ravnim osnovama , sto se tice udruzenja. Ako se boris za svoje udruzenje znaci da se boris za sebe i svoju porodicu !
 
Po onome što je gljivar naveo kao iskustvo sa zapadnog tržišta, ja sam razumeo da nema šta tu mnogo da se dogovara a i sve je na bazi neformalne asocijacije proizvođača, nikakve kancelarije, avioni, kamioni. Ako ne grešim sve što proizvođači treba da dogovore je standard kvaliteta i minimalna cena ispod koje se ne ide i da organizuju neki vid prezentacije gde bi zajedno ponudili robu u količini atraktivnoj za otkupljivače i to je sve!?
 
Ako je distanca od 200 km. problem, onda je sve problem. Onda treba da imas "udruzenje" za svaki lokalitet (ko da Srbija ionako nije dovoljno mala). To je vec podloga da se napravi totalna anarhija. Ako je neko osudjen samo na svoje komsije, svoj kraj ili kako god hoces da zoves neposredno okruzenje, onda odmah pisi propalo. I to su ti upravo ta "braca" sa kojima se ne moze.

@Markodanube, totalno nisi shvatio sta smo telnett i ja hteli da kazemo. Upoznaj se sa upotrebom metafora. Ko kaze da komsija hoce da radi isto sto i ja? Mozda ga uopste ne zanima. Mozda je protiv. Mozda nema pojma o cemu se radi. U konkretnom primeru, mom eto, na kilometre u krug nema proizvodjaca koji je cuo za organsku poljoprivredu, kamoli tako nesto primenio. I znaci zato sto drugi nisu tolike entuzijaste koliko i ja, ja sad ne mogu da se udruzim? Treba onda da se selim, il sta?

@futurefarming i ti malo trcis pred rudu. Samo vices zapad, zapad, izvoz, izvoz! Imas ideju za prezentaciju? Imas koncept organizacije? DAJ ! Ja sam lepo rekla da nam treba menadzer, pa ajde sad formiraj projekat i daj ponudu. Ja slusam, cela sam uvo.
 
Ok, prihvatam kritiku, samo sam hteo da istaknem kuda mora taj potok da teče ali da bi se tako udružili moramo da se skontamo pvo šta i kako proizvodimo a to znači da svi pravimo isto i na isti/sličan način. I kad krene proizvodnja, tek onda se stiskamo u borbene redove.
Post je spojen: [time]1282826322[/time]
_________________________________________________
A za to sve treba i solidna gomilica ::novac::
Post je spojen: [time]1282861316[/time]
_________________________________________________
Ima ovde i pametnijih i upućenijih ljudi od mene, da ne s..rem ja mnogo o nečem što ne znam dovoljno.
 
Nazad
Vrh