Ishrana muznih krava

Neznam, pretpostavljam da je ph buraga nizak , sta bi drugo moglo biti? Zar soda ne dize ph? Na koji nacin se moze pokusati utvrditi o cemu je rijec?
 
Druze ja mislim da ti mleko ne prolazi na alko testu zbog nepravilnog hladjenja nakon muze. Ili je do laktofriza ili ako hladis na neki drugi nacin neradis to dobro
 
Kod mene krave ujutru prvo dobiju malo sena, onda ide kukuruzna silaza i po njoj koncetrat (sam pravim smesu) i to izmesam vilama (kao neki mix obrok :)) Posle toga ide muza i to bi bilo to sto se tice jutarnjeg posla. Nekad u toku dana kada to sve pojedu dobiju obrok suvog sena koje mi ove godine i nije nekog kvaliteta. Uvece ponovo dobijaju kukuruznu silazu sa koncetratom, muza i tako svaki od 365 dana godisnje. Kukuruzne silaze imam preko cele godine i mislim da tome treba teziti jer bez toga nema proizvodnje. Koncetrate sam probao razne ali mi se najbolje pokazalo kada ja napravim, smesa izgleda ovako:
kukuruz. 50kg
stocno brasno. 30kg
suncok. sacma. 15kg
sojina sacma. 10kg
laktomin 3 (inberg) 3kg
 
Ujturu prvo seno, oko 5kg po kravi.
Zatim koncentrat, u zavisnosti od mlecnosti ide kolicina, ali oko 250g/l mleka.
Silaza cele biljke kukuruza, oko 20kg po kravi, to ne pojedu sve odmah, ostane ispred njih da tokom dana zameze.
Uvece dobijaju lucerku, oko 5kg po kravi, i ponovo koncentrat.

Koncentrat spremam sam po ovoj recepturi:
50% kukuruz
15% suncokretova sacma
15% stocno brasno
8% sojin griz
7% psenica, celo zrno
3% premiks
1% stocna so
0.5% stocna kreda
0.5% monokalcijum fosfat
0.5% minazel
Ovo je teoretski koncentrat od nesto iznad 16% proteina, suncokretovu sacmu i hemiju kupujem, ostalo sam do sada uspevao da proizvedem sam(psenicu menjam za mekinje, soju nosim na ekstrudiranje).
 
Petre,zaista ih hranis vrhunski,kao da su u hotelu sa 5 zvezdica. Moje ne mogu ni sanjati ovakvu ishranu.
 
Paa ima vise razloga,sto ekonomskih,vremenskih po malo lenjosti,nedostatka volje aliiiii i jedan jako bitni a to je tvrdoglavi tata. :D
Jer na samu pomisao da bi morao da ima 2 razlicite vrste hrane(junadi i krave) sva ta ideja o tome otpada.
 
Kod mene bude hrana za muzne krave, hrana za tovnu junad, hrana za telad, hrana za junice i zasušene krave, hrana za svinje i sve to babo izmeša mešaonom i posebno odvoji u plastičnu burad.Takođe nismo ranije prihvatali mišljenje i savete struke pa smo hranili onako domaćinski bez upotrebe premiksa i ostalih komponenti pa je bilo i previše problema.Od kada smo sve preokrenuli za 360 stepeni rezultati su svoje rekli, pokazali i dokazali.
 
Sve radim sam. Sve, 365 dana godisnje. Zivim samo sa majkom koja ima oba kuka vestacka. Ne drzim mnogo stoke, predajem oko 120l dnevno. Hranu za stoku uglavnom spremam sam, platim nesto usluga i naravno kad je silaza moba. Da, jedu kao u hotelu, jer to je prioritet. Uslovi u kojima radim su jako primitivni, recimo ovaj koncentrat mesam rucno na betonu, oko 3000kg mesecno. Posteno da kazem, bole me stopala i listovi od vadjenja cizama iz blata. Volim svoj posao jako, i pokusacu sto vise da se unapredim, pre svega mislim na mlecnija goveda i bolje objekte.
Poslednja slika bi trebalo da potvrdi da ne pricam u prazno. :)
42d176ef60a1a6f75a0b972bfd3511b3.jpg
613f7ccccb1f2c004bbddb1bdfe3b5be.jpg
024971165c7a650aa9c9224bd5516418.jpg
6fe8fedbd73a866d718d1c2ec8a1fe9a.jpg
5d00c4ac66670af424985850aa376978.jpg


Послато са SM-J730F помоћу Тапатока
 
Samo naprijed, da je bar po jedan takav u svakom selu. Gledaj nekako da sto prije nabavis mjesaonu, to ce ti uveliko skratiti muke i ustedjeti vremena i usput mislim da uz dobru kukuruznu silazu bogatu zrnom netrebas 50% kukuruza u smjesi. Puno im je skroba nece uspjeti da svare sve to.
 
Maticu koji tip mesaone imas horizontalna, kosa, vertikalna, koji kapacitet, za koliko grla pravis smese i koliko cesto?
 
Vertikalna od 200kg.Pravljenje zavisi od potrošnje, može da se meša svaki, svaki drugi ili treći dan nije bitno.Samo kada ne mora ručno.
 
Moja receptura sa kojom hranim a sacinio je nas clan prof.dr. Seljak je:
kukuruz 51
psenica10
tritikal 10
soj.pogaca 8
sunc.sacma 18
premix 3% de heus
To mi je receptura za mlecnost koja je tada bila 20-24 litre ,sad cu morati traziti korekciju jer ove dve poslednje oteljene (majka i cerka) jedna u trecoj a druga u prvoj laktaciji dobro prelaze 30 lit. tako da sam sa starijom imao i malo problema posle teljenja.
 
Samo naprijed, da je bar po jedan takav u svakom selu. Gledaj nekako da sto prije nabavis mjesaonu, to ce ti uveliko skratiti muke i ustedjeti vremena i usput mislim da uz dobru kukuruznu silazu bogatu zrnom netrebas 50% kukuruza u smjesi. Puno im je skroba nece uspjeti da svare sve to.
Stigla, upravo!

Послато са SM-J730F помоћу Тапатока
feb100fd87f2a47e754ccb846d9f1bf3.jpg
 
Poslednja izmena:
Da li je prilikom koriscenja gotovih smesa,potrebno dodavati premix ili neki kostovit,one univerzalne vitaminske dodatke
 
Dodajem u zasusenju,vitaminske,Ali ga krave bas izbegavaju,pojedu koncentrat oko njega,probao sa zemunskim,nutriplus,neki slovenacki,gebi
 
Šta mislite o ovoj ishrani?

Livadsko sijeno prosečnog kvaliteta 12 kg
Silaža sa vrlo malo zrna 15-20 kg
Koncentrat 4 kg
kukuruzna prekrupa 50
mekinje 30
sojina sačma 20
kreda 1kg
+so i koštano brašno

To je to otprilike,,,interesuje me šta bi vi menjali u recepturi...
Rezultatima sam prilično zadovoljan,,mliječnost je konstantna (18-24 l),,m.m.oko 4,, protein preko 3.8...krave u odličnoj kondiciji...
Svaki savet ili sugestija su dobrodošli
 
Nazad
Vrh