Ishrana muznih krava

Imam kravu u 8 mjesecu steonu..ne muzem ju vec 3 mjeseca...za ova 3 mjeseca se ugojila sigurno 200 kila...dajem joj jupolsku kantu silaze ujutro i uveče i sijeno.slamu...bez koncentrata....Dal da joj oduzmemo i silazu....
Otelila se ova krava...krupno muško tele..bilo je povuci.potegni al je sve ok...
Pošto ona može ić i do 25 litar mlijeka može neki savjet za pravljenje smjese....
Imam kukuruzni prekrupu.mekinje.suncokretovu sačmu i neki banjalučki premiks...i stočni kvasac...sijeno je obično livadsko...sa njim sam već tanak
 
Imas u temi dosta receptura ranije, pregledaj pa prilagodi komponentama koje imas.
Nije zgoreg da joj pripremis i nesto lucerke pored tog sena, ako nemas uzmi u zakup. Kosenje ce brzo.
 
Pozdrav ljudi,da li neko pravi smesu sa Protamilkom od Sano programa.
Tamo pise 4kg zitarica i 1kg protamilka. Kako ukombinovati zitarice,na primer 45kg kukuruza,30kg stocnog brasna oko 12% proteina i protamilk 25kg 41%,valjda izlazi oko 17.5% gotova smesa,da li je to ok ?
 
Pozdrav ljudi,da li neko pravi smesu sa Protamilkom od Sano programa.
Tamo pise 4kg zitarica i 1kg protamilka. Kako ukombinovati zitarice,na primer 45kg kukuruza,30kg stocnog brasna oko 12% proteina i protamilk 25kg 41%,valjda izlazi oko 17.5% gotova smesa,da li je to ok ?
Da li je u pitanju protamilk balance ili complete?
 
Ja sam jos zelen po pitanju prozivodnje mleka ali pored svih tih racunica koji konc kako itd sam odustao od pravljenja i ako imam svoje zitarice i mesaonu.
Uzimam Sanovu lactoma balance.
Da se razumemo imam samo jednu kravu koja posle nesto vise od 2 meseca od teljenja ima 31-32l mleka.(simentalka)
Dobija oko 2kg lucerke i 4 kg koncentrata jutru i uvece.Silaza ide po volji,kad god pojede doda se i ima slamu na raspolaganju 24/7.
Sa ovim sam trenutno prezadovoljan pa ne bih nista da menjam.
 
Pozdrav,
Hteo bih da osnujem farmu krava muzara od nekih 20 grla. Hteo bih da ih hranim senazom stocnog graska i ozimog zita(umotane rolo bale) jer mi se cini da je to najisplativiji izvor proteina, i nesto postrno sto moze da se balira, verovatno sirak koji bi se koristio za ishranu zasusenih krava i teladi i bilo bi i livadskog sena i krave bi imale pristup livadi. Pretpostavljam da senazi stocnog graska treba dodati kukuruz zbog energije, mineralne dodatke. Nisam ulazio u neku ogromnu analizu obroka, ali vidim je neophodan protein (15.5-18%) i da je on najskuplja komponenta i sad me zanima isplativost ovog poduhvata a za to mi je potrebna mala pomoc u vidu izracunavanja novca koji bih morao da potrosim na dokupljivanje hrane kako bih formulisao adekvatan obrok. Svakako bih se kasnije konsultovao sa profesionalcima ali bih pre toga voleo da cujem sta kaze iskustvo ljudi koji se vec dugo bave ovim poslom i da li uopste razmisljati u tom smeru. Ukratko potrebno mi je da znam koliku kolicinu novca treba da izdvojim za kupovinu hrane koja bi formirala adekvatan obrok u kombinaciji sa stocnim graskom i molio bih bez komentara tipa ne isplati se, bez bilo kakve analize. Hvala unapred
 
Nazalost, preobiman posao, nedostatak ljudi, mehanizacije, traktora koji bi to vukli i gazili a i cini mi se da je manipulacija rolo balama daleko laksa pri ishrani stoke.
 
U ishrani mora silaža, ona je nosilac proteina i celuloze koji su dosta bitni u ishrani muznih grla.
Kod kvalitetne silaže smanjuje se potreba za davanjem sena i koncentrovanog dela što se finansijski dosta oseti...
 
Ja sam mislio da senaza graska moze da zameni silazu kukuruza, ima vise proteina, verovatno manje energije ali to bi se moglo nadoknati. Spremanje silaze je gotovo nemoguce zbog organizacije a livadskog sena ima ihaha. Uglavnom senaza ne moze da zameni silazu?
 
Nije nemoguce, ali je mnogo teze nego motane bale, retko ko se bavi poljoprivredom, malina uglavnom, motokultivatori pretezno, traktora nikada nije bilo a i to sto je bilo su laki traktori ciji vlasnici imaju 65+ godina, silo kombajn… Industrijsko mesto gde su svi ziveli od fabrika, koje su propale, sela su pusta. Moze da se organizuje ali bi bukvalno bilo pretesko i pitanje je da li bi taj posao bio adekvatno odradjen.
Ja sam citao da je senaza cak i bolja opcija od silaze ali jedno je citanje a drugo praksa ljudi na terenu, zato sam i dosao ovde da pitam da li je to moguce. Izbeci silazu kukuruza i spremati senazu graska, sirka i livadskog sena. Kao i koliki bi bio dodatni trosak za dodatnu hranu kako bi se obezbedila adekvatna ishrana
 
Nazad
Vrh