Industrijska paprika

Najbolje je ne prskati uopšte sem zaštite al' kad je ovakva godina onda se snalazi svako kako ume i zna...
Jedna stvar koja mnogo znači jeste da se opere seme u masnoj sodi - ja sam dve trećine semena tako odradio i tu je paprika mnogo bolja i zdravija, ostalo nisam stigao i tamo je slabije i niklo i ima bolesti...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
Kako radiš to sa masnom sodom, koja je receptura i koliko vreme topiš?


Taptalk LG-65
 
Treflan se moze koristiti kod direktne setve,medjutim koliko ja znam nema vise u prodaji,jedva sam i ja nasao ove godine,ide 1 litar na jedno katastarsko jutro,znaci cca 1,8-1,9 lit na hektar i kostao je oko 1200 din za litar...mora se upotrebiti najmanje 7 dana-a bolje 10 dana PRE setve
Pa, u suštini, ne bi smelo, bar tako kažu ovi iz fabrike, ovde kod mene skoro niko ne prska treflanom (sumnjamo na dvoje koji travke nemaju u paprici dok mi ostali imali šumetinu).

Što se tiče tretiranja semena - 2% rastvor, to je 200 grama NaOH na 10 litara vode, potopi se seme u trajanju 5-6 minuta i onda ispere čistom vodom, raširi i osuši se seme i onda se seje.
Ja sam stavljao seme u cediljku pa potapao u kanti s rastvorom a sušio na promaji i suncu rašireno na mušemama.
Skine se neki crveni insekticid kojim je seme tretirano u fabrici ali to nije bitno jer ja ionako u setvi ubacujem Force u zemlju sa semenom.
Pošto nismo stigli da tako tretiramo svo seme, svega 2/3 semena smo tako uradili i ta paprika je mnogo bolje nikla i mnogo manje je uhvatila bakterioza, dok ono ne tretirano je lošije niklo, manja je paprika i u tom delu imam više bakterioze...

Sad se borim s time, ko preživi - pričaće....

Komšiji pored se zakorovilo, pola paprike mu nastradalo u plevljenju i kopanju, sad udarila bakterioza...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
I dalje mi nije jasno kako nemate trave između paprika u redu? Pa ja ne mogu da stignem da okopam sve. Taman dođem do kraja mogu ponovo da pocnem od prvog reda.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Špartanje traktorom ali i ručno i 10-12 radnika uz 20 sati plevljenja
Tako je bilo kod mene, posle ide špartanje i eventualno će biti još jedan prolaz da se plevi ako nastavi ovo "lepo" vreme koje je dušu dalo za korov...

Kod mene se ne radi motikama ništa u paprici zbog kap po kap

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Ima treflana na lageru. A u zastiti paprike koristiti madjarski bakar najbolji je. kletox/flupisor za sirak, koragen za plamenac, za sve ostalo tu je motika :D spartati i uneti kan/an itd. i dosta vode :) i to je to :)
 
Kiraj@ izgleda da je ovo kod tebe neka slatka paprika,o kojoj se sorti radi il je neki hibrid?
Pohvala za papriku s fotografije.
 
Nisam video njivu ali jeste Rale.Kaže , bakterioza rastura papriku.
 
0880b328afbb0ea8dd26993c49212165.jpg


Inače, kod mene i u okolini je borba s bakteriozom...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Bakrom i uz prehranu dodajemo aminokiseline... Neki rade streptomicinom ali izgleda negde ni to ne pomaže... Rade ljudi s još nekom kiselinom kroz kap po kap ali ne znam šta je u pitanju...
Malo je sad i nezgodno s bakrom zbog cveta ali mora se spašavati...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Pisao sam ranije da nema leka protiv bakterioze, osim toplog i stabilnog remena.To su naša iskustva.
 
Da bakterioze su neizljecive sva lisna masa zahvacena obicno otpadne....ja sam ove godine preventivno spricao zdravu papriku bakrom i za tjedan dana mi je opet uletila bakterioza
Kako se nositi s tim.....dal vi svi radite papriku za industriju ili je tko sam preraduje u finalni proizvod...
 
Lek je sunce i malo vlage a to ove godine ne ide baš na ruku... Bakar ne može da izleči, samo da održava stanje...

Još jedan problem koji ove godine isto ovde napada više nego ranije - vilina kosica...

Ja radim na ugovor za "Vitamin" Horgoš, većina isto tako s tim da neki uz to ostave i nešto da sami osuše.

Poslаto sа Lenovo P1ma40 uz pomoć Tаpаtokа
 
Nazad
Vrh