Industrijska paprika

Camel Driver

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2010
Poruka
776
Najbolje je ne prskati uopšte sem zaštite al' kad je ovakva godina onda se snalazi svako kako ume i zna...
Jedna stvar koja mnogo znači jeste da se opere seme u masnoj sodi - ja sam dve trećine semena tako odradio i tu je paprika mnogo bolja i zdravija, ostalo nisam stigao i tamo je slabije i niklo i ima bolesti...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
Kako radiš to sa masnom sodom, koja je receptura i koliko vreme topiš?

Taptalk LG-65

dufko

Član
Učlanjen(a)
11 Feb 2014
Poruka
166
Treflan se moze koristiti kod direktne setve,medjutim koliko ja znam nema vise u prodaji,jedva sam i ja nasao ove godine,ide 1 litar na jedno katastarsko jutro,znaci cca 1,8-1,9 lit na hektar i kostao je oko 1200 din za litar...mora se upotrebiti najmanje 7 dana-a bolje 10 dana PRE setve
Pa, u suštini, ne bi smelo, bar tako kažu ovi iz fabrike, ovde kod mene skoro niko ne prska treflanom (sumnjamo na dvoje koji travke nemaju u paprici dok mi ostali imali šumetinu).

Što se tiče tretiranja semena - 2% rastvor, to je 200 grama NaOH na 10 litara vode, potopi se seme u trajanju 5-6 minuta i onda ispere čistom vodom, raširi i osuši se seme i onda se seje.
Ja sam stavljao seme u cediljku pa potapao u kanti s rastvorom a sušio na promaji i suncu rašireno na mušemama.
Skine se neki crveni insekticid kojim je seme tretirano u fabrici ali to nije bitno jer ja ionako u setvi ubacujem Force u zemlju sa semenom.
Pošto nismo stigli da tako tretiramo svo seme, svega 2/3 semena smo tako uradili i ta paprika je mnogo bolje nikla i mnogo manje je uhvatila bakterioza, dok ono ne tretirano je lošije niklo, manja je paprika i u tom delu imam više bakterioze...

Sad se borim s time, ko preživi - pričaće....

Komšiji pored se zakorovilo, pola paprike mu nastradalo u plevljenju i kopanju, sad udarila bakterioza...

onua

Član
Učlanjen(a)
30 Maj 2014
Poruka
321
I dalje mi nije jasno kako nemate trave između paprika u redu? Pa ja ne mogu da stignem da okopam sve. Taman dođem do kraja mogu ponovo da pocnem od prvog reda.

Sent from my iPhone using Tapatalk

dufko

Član
Učlanjen(a)
11 Feb 2014
Poruka
166
Špartanje traktorom ali i ručno i 10-12 radnika uz 20 sati plevljenja
Tako je bilo kod mene, posle ide špartanje i eventualno će biti još jedan prolaz da se plevi ako nastavi ovo "lepo" vreme koje je dušu dalo za korov...

Kod mene se ne radi motikama ništa u paprici zbog kap po kap

Zhexy

Član
Učlanjen(a)
26 Avg 2013
Poruka
590
Ima treflana na lageru. A u zastiti paprike koristiti madjarski bakar najbolji je. kletox/flupisor za sirak, koragen za plamenac, za sve ostalo tu je motika :D spartati i uneti kan/an itd. i dosta vode :) i to je to :)

beanbean

Član
Učlanjen(a)
30 Nov 2013
Poruka
292
Kiraj@ izgleda da je ovo kod tebe neka slatka paprika,o kojoj se sorti radi il je neki hibrid?
Pohvala za papriku s fotografije.

kiraj

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
29 Jan 2009
Poruka
11.646
Nisam video njivu ali jeste Rale.Kaže , bakterioza rastura papriku.

dufko

Član
Učlanjen(a)
11 Feb 2014
Poruka
166

Inače, kod mene i u okolini je borba s bakteriozom...

dufko

Član
Učlanjen(a)
11 Feb 2014
Poruka
166
Bakrom i uz prehranu dodajemo aminokiseline... Neki rade streptomicinom ali izgleda negde ni to ne pomaže... Rade ljudi s još nekom kiselinom kroz kap po kap ali ne znam šta je u pitanju...
Malo je sad i nezgodno s bakrom zbog cveta ali mora se spašavati...

kiraj

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
29 Jan 2009
Poruka
11.646
Pisao sam ranije da nema leka protiv bakterioze, osim toplog i stabilnog remena.To su naša iskustva.

beanbean

Član
Učlanjen(a)
30 Nov 2013
Poruka
292
Da bakterioze su neizljecive sva lisna masa zahvacena obicno otpadne....ja sam ove godine preventivno spricao zdravu papriku bakrom i za tjedan dana mi je opet uletila bakterioza
Kako se nositi s tim.....dal vi svi radite papriku za industriju ili je tko sam preraduje u finalni proizvod...

dufko

Član
Učlanjen(a)
11 Feb 2014
Poruka
166
Lek je sunce i malo vlage a to ove godine ne ide baš na ruku... Bakar ne može da izleči, samo da održava stanje...

Još jedan problem koji ove godine isto ovde napada više nego ranije - vilina kosica...

Ja radim na ugovor za "Vitamin" Horgoš, većina isto tako s tim da neki uz to ostave i nešto da sami osuše.

Poslаto sа Lenovo P1ma40 uz pomoć Tаpаtokа

Vrh