IMT

Ako Ciri das 170-tku kompletirace je on polako.... :osmeh:
 
Taj ključ što spominjete što je dolazio uz traktor je 17-27, sa jedne strane je metrička podela a sa druge colovna. Ako nekog zanima mogu da ga slikam i okačim sliku. Bilo je još u garnituri, 14-17, 17-19, 22-24 i ovaj 17-27, imala je i knjiga o rukovanju i održavanju traktora. I umalo da zaboravim crveno odelo, bluza i pantalone sa tregerima i na džepu na grudima znak imt.
 
Kosjerac, bilo je to puno prije mog vremena ali mislim da ti se podvukla greska... Naj manji kljuc je bio 10-14 a za drugo nisam siguran kad je to otac dobio uz traktor dok ja jos nisam bio u planu...

17-19 znam da je bio ali 22-24 prvi glas. sad trazim slike po internetu i zbilja je i original MF kljuc bio s jedne strane velik a s druge dosta manji dakle 17-27 bas kako kazes.

Colovih kljuceva ima na bacanje ali nisam jos vidio da netko ima viska metricki taj kljuc "s mjerama" rado bi ga kupio. Budem u Rumi pa se ne sjetim pitati nikad...
 
@Bobo

Ja sam zglobasa gledao vise iz zajebancije zato sto je bio jeftin i sto moze casom da podrije sve moje njive i njive mojih drugara. Nije iskljuceno da kupimo tako nesto samo zbog te operacije jer moj traktor nije dovoljno jak da vuce kadar podrivac. No, posto nista nije hitno a viska novaca se nema, taj avion nam nece poleteti uskoro :D
 
Evo ga ključ.

$_57.JPG


Baš to što Bobo kaže, sa jedne strane colovni za merenje goriva, sa druge strane metrički.

DSCN2522s.jpg


DSCN2526s.jpg


http://www.ploughmyfield.com/spanner.htm
 
Bubu, ja sam se zakleo da cu jednog dana ako budem u mogucnosti kupiti zglobasa samo toliko da ga imam... Neka selo prica, da ga imam da se jednom godisnje u njemu provezem kroz selo... Bit ce samo jeftiniji ali ujedno i tezi za pronaci u voznom stanju :(
 
Jao Boze kakvi snovi,kakve zakletve:haha:

Zasto ne? To bi me vise veselilo nego naj noviji ferrari a i vrijedio bi mi vise... Zelio sam Brenu, kupio sam brenu. Sreca moja pa sam "bacio oko" na jeftine krseve ;)

Tako je Bobo, taj ključ 10-14 sam zaboravio da napišem, a ovo su sve tangovi ključevi.

Ne znam ni ko je pravio kljuceve za IMT znam samo da su svi bili dosta masivno napravljeni i da je alat kvalitetan.
 
Koliko znam da "polovljenje" nije sastavni dio mjenjaca nego se nadogradjuje na vec postojeci mjenjac. Poznato mi je da je to na ZF mjenjacima standardna oprema. ali ovisno o namjeni, se i ugradjuje reduktor s odredjenim brojem stupnjeva. Isto tako ne mora traktor imati samo brze-spore. Ugradi se trostupanjski reduktor pa se stupnjevi prijenosa malo bolje rasporede pa dobijes spore-radne-transportne.

Zanimljivi su prospekti sto je "Becarina pusta" postavljao ovdje od dva IMT traktora "srednje klase" IMT 576 i IMT 586 koji su imali jednostupanjsko "ubrzanje" svakog stupnja prijenosa za nakih 30% tako da je standardni mjenjac 6+2 prerastao u 12+4...
 
Polutka, kako sam razumeo (bar na kamionima) dodje kao neka medjubrzina. Npr. kad teret u 2.brini vuce vrlo lako, a u 3. gusi ili ako je razlika u stepenima prenosa prevelika, tad dodje polutka . Jednostavno rastereti motor (smanje se obrtaki) i pritom traktor ili kamion ide brze.
Vozio sam se u MB 2535. Zver od kamiona V8 puca od snage. menjac ZF, 16 brzina sa polutkama. Zanimljiv mi bio onaj menjac i polutke. Kad je bio prazan, saltao ga direktno, a pod teretom je skoro uvek koristio polutke. Samo gurne polugicu i stisne kvacilo, a on auomatski prebacuje.
Cudo je taj ZF, u svakom pogledu
Nek me ispravi Goran G ili neko neko strucniji oko ovih menjaca sa polutkama ako gresim:osmeh:
 
Imt 533 urađen motor pre 50 sati.Procurelo mi ulje na iberlauf-odušak .Nema duvanja na crevu samo kaplje ulje i to traktor hladan.E sad kad sam sve sklopio nađem onu mesinganu pločicu što stoji u dekliju razvoda i brani da ne curi ulje.Moguće je da sam je zaboravio,ali nisam siguran jer sam imao dva rasturena motora.Do danas mi nekad kane po neka kap ali sada je iscurelo jedno 0,5 dl ulja za 10 min.Dali je moguće da mi zbog te pločice curi ulje.Bolje da pitam nego da skitam.
 
Jeste da se na kamionima polove brzine i to se koristi kad je kamion pod opterecenjem,a kad je prazan nema potrebe.Pa tako recimo postoji brzina izmedju druge i trece,trece i cetvrte i tako dalje.Vozio sam MB 4141 sa cisternom i samo siba,gurne se poluga i pritisne taster za plovljenje i samo kvacilo posle pritisnes i on odradi i gas...
 
Nazad
Vrh