IMT

evo ja cu ispasti dobar covek pa da ti ponudim da menjamo rusa za 542, eto on cak i manje trosi od 549...ne moras mi nista doplacivati
 
Нема 49 шта да тражи са 42
Ма и рус би био на прегледу пола

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Imadosmo u domacinstvu Imt-549 preko 27 godina (od decembra 1986 do kraja 2014 godine) i sada procitah neke stvari o istom i ne mogu cudom da se nacudim (kakvu sam ja "ragu" imao spram nekih ovde)....

Prvo o brzini - iz mog iskustva on jeste dosta brz traktor u transportu - ali ISKLJUCIVO na ravnom terenu....Cim naidje na osrednju uzbrdicu (duzu od 50m) na njegovu petu brzinu mozete slobodno da zaboravite (pa makar vukao samo i praznu prikolicu jednoosovinku)....Evo naprimer od benzinske pumpe do moje kuce u selu ima jedna osrednja uzbrdica od oko 70-80m i nikada (ni kada je bio nov, ni posle generalnih) mi nije uspelo da uz istu isteram praznu prikolicu 5-om brzinom a "zaletao" sam ga 1000 puta (i uvek poslednjih 10 metara je morao u cetvrtu).Pretposlednje godine pre prodaje sam sa njim vukao zito u mlin u Misacu.Ja sam isao sa 549 i jedno 2000-2500kg tereta a stric sa Zetorom 6211 (koji jeste 14 konja jaci ali ima max.brzinu za 4-5km/h manju) i oko 1000 kg tereta vise....
Pobegnem ja njemu na pravcu malo, al cim dodjemo uzbrdo on je brzo iza mene....Kada smo poceli da penjemo uz Bukulju ja sam isao 4->3->2 a on sve vreme 5 i 4 (posto sam ja "kilavio" ispred morao je da prebaci i u trecu) i da nije bilo kola iz suprotnog smera mogao je komotno da me obidje i da izadje na vrh par minuta pre mene...

Nizbrdo jos gore....Traktor (549) iz mog iskustva NIMALO ne moze da koci motorom i veoma lako zalece i nabija "ler gas" a i kocnice mu nisu nista "spektakularno" (cak ni kada su nove a kamoli posle par hiljada sati koriscenja).

Sto se tice poredjenja sa fergusonom.Ferguson je okretniji traktor (549 ima dosta masivniji prednji trap ali je tezi na volanu, mnogu mu vise prostora treba da ga okrenes itd).Naravno 549 je bolji za oranje, tanjiranje isl.
Mislim da u transportu nije velika razlika u brzini izmedju ova dva (mada sam ja poslednjih 10-ak godina imao na 549 "dvanestkinje" pozadi umesto fabrickih 13.6.28 pa je bio malo sporiji).Ferguson (ja sam uvek vozio model bez kabine i samo takav bi uzeo da mi bude pomocni-mali traktor) je zahvalniji za radnje tipa kosenje, prevrtanje sena, prskanje isl...
Ako bih bas morao da uzmem samo jedan verovatno bih opet uzeo 549 zbog oranja isl....ako bih morao da uzmem neki od ova dva kao pomocni uz neki veci tj. "cetvorku" uvek bih bez razmisljanja uzeo fergusona (bez kabine)...
 
Kod mene u selu svi koji imaju velike trektore pokupovali i fergusone koji ih verno sluzi u svim poslovima,vece traktore koriste samo za neke teze poslove.
 
Mislim da je mnogima jasno da malo zakrenuta pumpa unapred moze doneti i do 5% snage koja moze biti odlucujuca u nekim situacijama.
Jos ako je covek odvrnuo do 2800 obrtaja, onda je jasno da se taj traktor prilicno drugacije ponasa.
Imao sam prilike videti dosta razlicitih 539 po ostrini i snazi..
 
Pisao sam o tome ovde vec. Za lake poslove imao sam nekada 533, sada imam 542 i 549. Sto se tice udobnosti, okretnosti,lakoce rada mislm da 542 i 549 nemaju premca. Visok sam 186 cm i nikad nebih pozeleo vise da vozim 539 ili 533. Traktor bez kabine je besmislica u savremenoj poljoprivredi. Da ne zaborvim da napisem 542 i 549 imaju hidraulicne volane. Za teze poslove imam rusa 821. Sa svakim traktorom naravim godisnje po 300 sati i sam sa lakocom radim svojih 60 kj zemlje. Imao sam nekad 560 i njemu zameram da je neokretan i ima lose kocnice.
 
Nazad
Vrh