IMT

Jao boze i ja sam se naslusao tih prica oko poliranja radilice i slicnih gluposti.Sigurno ce s koznim kaisem da ispolira celicnu radilicu.
Kako nece?Pa ne radi se to na suvo vec sa nekom pastom za poliranje,i time se ne skida celik u nekoj velikoj meri vec samo vrhovi gornjih ivica,ustvari znate li vi kako izgleda ta obradjena povrsina kada bi je pogledali mikroskopom?Isto kao kada gledate novi tek uradjen asfalt na putu,ili ne znam koji bolji primer da navedem moze se reci kao dobro pripremnjena njiva za pred setvu,znaci hrapavo tj ogrebotina do ogrebotine i to samo poliranje finisira.To se i sad ali retko gde radi u nekim masinskim radionicama,i na kraju BALANSIRANJE sto je isto veoma bitno jer samo nova je jednom bila i polirana i balansirana.Ko ne veruje ukucajte na YT i videcete da se u Nemackoj svaka balansira nakon obrade.Jedino se slazem u vezi ulja redovna zamena i kvalitet bolji=duza trajnost.
 
Veoma bitna stvar isto,a to je kad se kupe nove karike prvo ide ubacivanje u cilindar i provera zazora pa onda ugradnja na klipove.
Imao sam slucaj da mere nisu bile dobre ili je zazor bio premal ili je veci pa onda karika se odmah napravi kao jaje i izbacuje ulje i dimi motor dok ona takva ne legne.
 
Kako to izgleda kada mirko uradi generalnu :osmeh::

 
Bobo to su gluposti, ja nisam odradio 300 motora, ali tridesetak jesam i nijedan nije pustao ulje. Ljudi nadjite dobrog majstora koji ce u stotu po fabrickim merama obraditi klipove, hilzne, karike obavezno proveriti pa onda da vidite kako radi motor i da li ce motor da izbacije ulje. Sklapanje motora i nije neka mustra kolika je obrada motora, a motor koji izbacuje ulje u prvih nekoliko radnih sati onda obrada nije odradjena po tacnim merama.
Imam i ja takvog kolegu koji uradio par traktora i kad ih upali, em dimi izbacuje ulje na auspuh i onda mi prica tu pricu kako mora da legnu karike, a ovamo naso najjeftinijeg majstora za obradu da bi prosao za sto vecom zaradom.

Ne zelim pokretati svadju i prepirke ali majstor o kojem pricamo je uradio traktora i motora toliko da pojedinci to mogu samo sanjati. Kod njega se ceka na red da se radi generalka. Odrzava dan danas od naj manjeg do naj veceg IMT-a i sve covjek zna. Radio je u IMT-u, isao na specijalizacije, zna sve mjere iz glave dan danas... Blokove nosi na obradu samo provjerenim majstorima a od indijskih djelova ugradjuje samo karike. Jedino ne radi pumpe visokog pritiska, to svi nosimo u BiH ali sto se ostalog tice, nemam rijeci zamjerke.

Ako on kaze da karike moraju neleci kako treba, onda mu ja vjerujem jer je iza njega 500 odradjenih motora, mozda sam malo i rekao. Eno 540 kojeg sam spomenuo u komentaru iznad radi vec godinama, ne trosi ni kap ulja od zamjene do zamjene a to je na 15kj jedini traktor koji radi sve od oranja, pripreme, sjetve, zastite do transporta...

Naravno, desi se i naj boljem majstoru nekakva greska, sjetimo se samo Mirmagovog 577 koje su to drame bile.
 
Hahahh nije bilo potrebe za guranjem jer je u prikolici bilo mozda 800kg djubriva sto je ostalo da se baci a sama prikolica je teska nesto preko 3 tone. :D
 
Poslednja izmena:
Ne zelim pokretati svadju i prepirke ali majstor o kojem pricamo je uradio traktora i motora toliko da pojedinci to mogu samo sanjati. Kod njega se ceka na red da se radi generalka. Odrzava dan danas od naj manjeg do naj veceg IMT-a i sve covjek zna. Radio je u IMT-u, isao na specijalizacije, zna sve mjere iz glave dan danas... Blokove nosi na obradu samo provjerenim majstorima a od indijskih djelova ugradjuje samo karike. Jedino ne radi pumpe visokog pritiska, to svi nosimo u BiH ali sto se ostalog tice, nemam rijeci zamjerke.

Ako on kaze da karike moraju neleci kako treba, onda mu ja vjerujem jer je iza njega 500 odradjenih motora, mozda sam malo i rekao. Eno 540 kojeg sam spomenuo u komentaru iznad radi vec godinama, ne trosi ni kap ulja od zamjene do zamjene a to je na 15kj jedini traktor koji radi sve od oranja, pripreme, sjetve, zastite do transporta...

Naravno, desi se i naj boljem majstoru nekakva greska, sjetimo se samo Mirmagovog 577 koje su to drame bile.


Ja isto ne zelim pokretati svadju, ali u tom poslu sam od 98 godine onda kad sam krenuo u skolu za automehanicara, pa kad sam vreme provodio .po servisima i sa raznim majstorima i to velikim majstorima za ovaj okrug, bas sam najvise radio kod coveka koji je isto radio u imt i zavrsio specijalizaciju za IMR traktore i radio u ovlascenom servisu samo IMT i IMR traktore dok nije otvorio svoj servis.
Ja od dobrog majstora to nisam nikada cuo za izbacivanje ulja dok ne legnu karike, pogotovo 150sati, ali ako ti kazes da verujes tom tvom majstoru onda nemam nista protiv, ali hocu da ti kazem da sam dugo u tim stvarima, jes da zadnjih 4-5 godina dosta slabije radim oko mehanike samo svoje masine, i hocu da kazem da poznajem te stvari i dugo godina saradjujem sa dobrim majstorima koji rade obradu motora i ja to nisam cuo, a vama ako je to normalno onda ok, meni nije.
Nekome je normalno da motor npr. kod traktora posle generalke odradi 5000sati, meni nije jer sa dobrim delovima moze i vise.
 
Jaka preporuka to što je bio majstor u IMT servisu ... i šta kažeš bio na specijalizaciji?

Jebes mi sve ako ne zna vise od kojekakvih jebivjetara sto se daju naci po selima (bar u mojem kraju)... Ne potcjenjujem ja nicije znanje ali ipak vise vjerujem nekome tko je u tom poslu od 1978 nego nekome tko to radi od 1998, bez uvrede ikome, iskustvo govori za sebe a svi znamo kakva je kvaliteta djelova danas...


Naj jace mi je kad se netko sprda s tehnickom dokumentacijom koja je dosla uz traktor ili kombajn i NITKO ju ne zeli ni procitati pod izlikom: "Sta inzenjeri znaju, nisu nikad u zivo ni vidjeli traktor a kamo li sarafali po njemu." Od je dnom je seoski majstor s osmoljetkom pametniji od nekoga tko je taj traktor izmisljao iz NICEGA. Doduse, nasi su kopirali tudje ideje ali opet, kojekakvi jebivjetri potcjenjuju neciju skolu sto uopce nije u redu...

I mene ismijavaju pojedinci jer sam ing. agronomije, diplomski rad pisao o upotrebi i servisnom odrzavanju IMT traktora "i dzabe mi skole kad ja opet nista ne znam"...

Pricajte sto god zelite, zajedljivi komentari me ne diraju ni 1% posto cu ja opet vjerovati majstoru kojeg osobno poznam i ja i cjela moja okolica, koji je na jako dobrom glasu koji je radio u servisnoj mrezi IMT-a prije nego sam ja bio uopce u planu nego nekome "sa strane". Istina, porjeckao sam se s tim majstorom par puta oko nekih stvari ali sta ces, ne mozemo svi biti jednaki.

Kad sam brenu kupovao, vodio sam sa sobom covjeka koji je bio specijaliziran samo za "brene", "rogonje" i "zglobase" i samo njih je radio. Odrzavao je godinama preko 100 traktora snage preko 100ks. Privatno i po kombinatima. Isao na seminare i na doskolavanja u IMT koji je taj traktor i sklopio. Ako on nije mjerodavan da mi udjeli pokoji savjet, onda vala nije nitko.
 
Jao boze napraviste od prostog traktorskog motora tehniku do jaja.Sta tu ima da se filozofira,uradi se generalna i samo gas,koliko para toliko i muzike.Evo ja sklopio moj 560,odradio je mozda nekih 5 sati,zakacen plug i na oranje.Eno ga radi bez izbacivanja ulja,duvanja i potrosnje istog.Evo i burazer sklopio 585 posle 100 godina,hilzne na 101,glava uradjena i sve sto treba oko motora,traktor upaljen radio pa mozda celih 5 minuta,zakacio plug i eno ga ore jos uvek od danas popodne,ne gasi ga,samo gas.Veceras vidim suv motor,nema ulja,duvanja i cuda.To se u majstorstvu zove "prisilno razradjivanje":haha:
 
e strojna obrada je problem, ja bi trebao odraditi 533, al se bojim, strojne obrade i djelova, mislim uzeti bepco sklopove.....a taj se naradio kod mene, proslu jesen oranje 23 jutra i jos ga ceka mozda 3 jutra ako ih dobijem....a motor nije u punoj snazi, al ide....mislio sam ga prodati, pa kupiti noviji tafe, al mi zao, jer ga dugo imam i dosta toga je on zaradio.....pa cu ga najvjerojatnije srediti.....
 
e strojna obrada je problem, ja bi trebao odraditi 533, al se bojim, strojne obrade i djelova, mislim uzeti bepco sklopove.....a taj se naradio kod mene, proslu jesen oranje 23 jutra i jos ga ceka mozda 3 jutra ako ih dobijem....a motor nije u punoj snazi, al ide....mislio sam ga prodati, pa kupiti noviji tafe, al mi zao, jer ga dugo imam i dosta toga je on zaradio.....pa cu ga najvjerojatnije srediti.....

Prodaje moja susjeda tafe ali 35 nezadovoljna skupi dijelovi jako.
Kupila je 539 nazad imala je 533 prije .
A tafe ima 1800 sati al eto
 
Ja ne kazem da sam veliki majstor niti sam nesto puno uradio motora, to sam jos na pocetku napisao, ali ponavljam jos jednom da nisam cuo od nijednog dobrog majstora da se to desava,, a vama ako je to normalno sto vam neko kaze onda verujte slobodno.
 
Za svaki motor koji sam do sada radio, polirao sam radilicu.
Moj postupak je da isecem smirglu 800, 1200 i 1500 u kaiseve i polako poliram do sjaja i dobrog osecaja pod noktom.
Sama obrada brusenjem cesto zna biti mnogo hrapavija nego fino struganje.
Netreba ceo dan, ali recimo za jedno koleno potrosim oko pola sata..
 
Jel zna neko princip rada levog meraca ulja,temperature,diname...ili neko ima semu,zna da pojasni? Konkretno 560 novi tip,ali mislim da je takva i na ostalima tih snaga i te starosti oko 10-30 godina.
 
Na 539 mi na ac pumpi malo suzi gorivo. Sve sam pozatezao sto je moglo ali i dalje rosi na tim sastavima. Da li moze da se to predihtuje u kucnoj verziji ili da teram majstoru?
 
Nazad
Vrh