IMR 120 -135 turbo menjac ZF T- 3445 i motor, odrzavanje rezervni delovi i servis

Knjiga je u pitanju...r120 radionicki prirucnik i katalog delova
 
Famosov menjac 6MS60 su osvojili i FAP i DMB i IMR. Fap je imao osvojen jos i 5MS, 12MS i 18MS..
Neznam sta se ugradjivalo u R120/135, ali menjac je bio osvojen.
Koliko je meni poznato taj traktor nije imao profitabilnosti za fabriku, a sto se tice delova prave se i danas od ljudi koji su ih nekada i projektovali/pravili u fabrikama.
Jeste da je Off, ali sta znaci ta oznaka 60? Bili su mislim i 70, 80, 90. Prvi broj je valjda broj brzina, a za ovo ostalo nisam bas siguran:sta:
Lacin, na motoru OM 352 sam video oznaku FSO, valjda Famos Odlivci. Ali je na bloku bila i trokraka zvezda. Imam negde i slike tog motora, koji je na zalost do sada pretpljen (a moglo se dosta sa njega iskoristiti) E sad da li je Famos radio odlivke ili sklapao cele motore, ne znam. Ja sam u kamionskoj varijanti za sada zadovoljan potrosnjom. Nije velika a sa 7t tereta se nosi odlicno:ppozdrav:
 
Tomo brkas pojmove,u FAPA su ugradjivani famos motori,svi motori koji su ugradjeni do 1992 su proizvedeni u famosu,imas dve varijante,famos motor klasican kao sto nosi ova trinestica sa tvog avatara i takav 160,200,210...konja i varijantu 130,170,350...da nenabrajam koji su bili licenca mercedesa.I na nasim 1213 i 1317 su motori famosovi ali svi kazu mercedesov ali kad skines bos pumpu ima sta da vidis Odlivak FOB kao na imt traktorima,a ima i sa odlivkom OOUR-a "FSO" sto znaci Famos Sarajevo Odlivci.
Famosovi motori nisu veliki potrosaci a nisu ni nesto ostri a ovi glumci mercedesa OM352 su u kamionu veliki potrosaci i vuku se kao baba.

Znam,starac mi radio u famosu do rata:osmeh:(vazno je da nije tasta)
 
Jeste da je Off, ali sta znaci ta oznaka 60? Bili su mislim i 70, 80, 90. Prvi broj je valjda broj brzina, a za ovo ostalo nisam bas siguran:sta:
Lacin, na motoru OM 352 sam video oznaku FSO, valjda Famos Odlivci. Ali je na bloku bila i trokraka zvezda. Imam negde i slike tog motora, koji je na zalost do sada pretpljen (a moglo se dosta sa njega iskoristiti) E sad da li je Famos radio odlivke ili sklapao cele motore, ne znam. Ja sam u kamionskoj varijanti za sada zadovoljan potrosnjom. Nije velika a sa 7t tereta se nosi odlicno:ppozdrav:

Fap je prvobitno razvio licencne ZF menjace 5MS50, 6MS60 i nadogradnju GV grupe (ja sam je uvek zvao prednja grupa jer je bila dodatak sa prednje strane menjaca) sa kojom je 6MS mogao imati 12 ili 18 brzina(zavisno koja GP grupa je ugradjivana).
Kod ZF-a prva oznaka oznacava broj stepeni prenosa, a drugi oznacava obrtni moment menjaca(60dNm/600Nm)

Famosov motor je licenca Saurera i dobijena je istih godina kada je i FAP kupio licencu za kamione od njih. Tomina 13-ka je u stvari Saurer, koji je FAP jako dobro pravio(mozda i najbolje). To austrijsko vozilo je razvijeno prije drugog sv.rata- licno sam gledao originalne crteze konusno tanjirastog para iz '42 godine.
Interesantan je odnos sopstvene tezine i korisne nosivosti Fap-a 13: 7 tona tezak i 6 ili 7 tona nosi(dakle 'kilo na kilo'). Vecina od nas je imala priliku videti dvostruko opterecenog Fapa-13 bez posledica.
Moderniji Mercedes 1213/17, je iste ili vece nosivosti od stare tonu i po teze 13-ke, ali postoji anegdota da se na propisno opterecenom 1213 kamionu sasija krivila dodavanjem lanaca za sneg u kutiju od alata(koja je na sredini sasije).
Jedini motor koji je Famos donekle/odnekle sam razvio je bio NFT(novi famos turbo), od 280 konja(koji se ugradjivao u fap2228 neposredno pre zadnjeg rata.
 
Menjac na toj Rakovici je isti kao na Fendtu iz kraja 70-tih,ima i neke slicnosti sa menjacem koji je ugradjivan i u Deutz 13006 Special.
Kod mene u selu ima jedna sredjena komplet,sta znam nesto se vuce kao baba,moj mali Fendt od 90ks ga jebe kao drekavca u oranju,i taj traktor nesto ne voli blato.
 
Rajka je majka

- - - - - - - - - -

nije slican menjac fendu nego je to ZF menjac a i FEND ima ZF kao, MF ima ZF, i DAIC ima ZF iz tih godina su i slicni delovi u ZF menjacima
 
Kod mene na 13006 je menjac ZF-T3402.Ima dve grupe po 6 brzina napred i 5 nazad i jos 4 puzajuce unapred koje ja nisam nikada koristio.Pravi su zubi a kod rakovice su kosi.Rakovica je brza i bolja za transport a sve drugo je na strani Dajca pogotovo potrosnja.Zajednicki problem su im spojnicke ali resivo je i to.Sve u svemu cista mehanika(nema senzora,davaca, lampica itd)ali zato puno buke,neudobnosti, prasine...
 
Htio sam uzeti 100 06, al odustao na kraju, imaju slike u temi deutz, da nekvarim temu
 
Nazad
Vrh