Hladnjače za voće

Mala ti je visina postojeceg objekta, pa prema tome planiraj nov objekat !
 
Nije problem visina, sobzirom na to da je plafon moguće podici jer ima jos dosta prostora do krova, ono sto me najviše zanima jeste paneli ili stiropor izolacija...?
 
Malina i visnja se smzavaju sto znaci treba ti minusna komora.Moj predlog ti je panel debljine 140.
 
Hvala na savetu, zanima me jos i koji uredjaj bi trebao nabaviti za tu komoru, koja bi trebalo biti oko 90 m3?
 
Sve zavisi koliki bi ti bio najveci unos voca koga zelis da smrznes tj maksimalna dnevna kolicina ubranog voca ?
 
Pa planiram da mi max dnevni unos bude do 1000 kg, sta bi mi u tom slucaju bilo potrebno od opreme?
 
Dakle 1Tona/12 h. Potreban ti je kompresor rashladne snage oko 14 kw na -25/45 cija je el.snaga 7.5kw i isparivac rashladne snage 17 kw sa lamelom 10 mm za dT=8K, naravno sa grejacima za otapanje.
 
Zanima me hladnjaca za prvenstveno malinu koliko bi kostala?Kapaciteta za sezonu otprilike 50 tona,dnevni unos voca oko max 2000 kg.Otprilike znali neko cenu koliko bi kostala i da li vazi i dalje ono 1 kg maline 1 euro za pravljene hladnjace,sto znaci da bi ova kostala oko 50 000 eura.Da li je to ta cena ili...........?
 
Cena hladnjace nema nikakve veze sa kolicinom lagerovane maline.Cena zavisi od velicine objekta, broja komora,postojanja tunela za smzavanje, komora za podhladu itd.
Definisi sta tvoja hladnjaca treba da ima od svega predhodno recenog pa cemo lako doci do okvirnih cena.
pozz
 
Velicina objekta nemam pojma da moze da stane 50t,koliko je potrebno da bude velika za tu kolicinu.Recimo ostalo da izgleda ovako:bez tunela za smrzavanje,jedna komora i jedna komora za podhladu.
pozz
Мир Божији,Хрстос се роди!!
 
Vaistinu se rodi !

Velicina objekta bi bila 12.0 x 10.0 m, plus rampa. U okviru toga prostora je lager(minusna) komora 8.0x 10.0x h=4.0m, podhlada( plusna komora) 7.0x4.0xh=3.0 m i tunel 4.0x3.0xh=3.0m.
U tvom slucaju kompromisno resenje je uraditi ceo panelni objekat sa tunelom.Uraditi hladjenje lagera i podhlade, a u lager staviti rashladni sistem koji svojom snagom pokriva tunel.Prve godine se malo pomuciti pa smzavati i lagerovati robu u lageru, pa kad se zarade pare, sistem iz lagera prebaciti u tunel , a u lager dodati odgovarajuci koji je duplo manje snage. Nadam se da si me razumeo.
Dakle, paneli, dvoja vrata,hladjenje lagera(tunelske snage) i podhlade, nadstresnica i pod oko 50.000 Eura +pdv, sto znaci da si bio u pravu sa svojom procenom.
Pozdrav
 
Pitanje za Happy star,
vec sam jednom pisao, pa bih sada ponovo.
Imam prostoriju 7m x 7m x 2.8m .. Stim da je prostorija 3m visine, ali je plafon spusten za nekih 20cm. Znaci, moze da ide do 3m.
Da li u toj prostoriji moze da se napravi hladnjaca, tj. sa tom visinom?
Konkretno me zanima za kupus. Vidim da u jednoj tablici koju sam skinuo sa neta pise da maksimalno kupus moze da se cuva od 1 do 3 meseca na temperaturi od 0 do 1 stepeni i da je potrebna vlaznost od 85 do 90% vlaznosti. Pa me interesuje da li je maksimalno cuvanje kupusa 3 meseca? Koliko bi kostao uredjaj za taj prostor? Sada, ako te interesuje dnevni unos, ja ti nemam pojma o tome.. Plan je da se kupuje kupus, skladisti i kasnije prodaje. Ne znam koju kolicinu bih tu mogao da skladistim... Mogao bih za 4-5 dana taj prostor da napunim.

Inace, za izolaciju mi je skroz jasno sve... Dupli stirodur dola, ukrstanje ploca, izlivanje kosuljice, pa dupli stirodur iri stiropor na zidovima i ukrstanje ploca sa povezivanjem placi iz poda... I na plafon isto to... Plus vrata za hladnjacu...
Konkretno me interesuje cena uredjaja za tu moju prostoriju... Ali komplet uredjaj. Naravno sa ugradnjom... Za kupus.

Pozdrav, Sasa
 
Jel se neko bavi uslužnim skladištenjem voća i povrća u hladnjači? Interesuje me kakva je tu računica ako se radi samo uslužno, bez svoje robe? U pogledu sredstava, koliki je vremenski period u kom bi se mogao vratiti uloženi kapital i koliko je okvirno potrebno novca za izgradnju tako nekog objekta za uslužno čuvanje ozbiljnije količine proizvoda? Podrazumeva se da objekat poseduje svu neophodnu opremu za kvalitetno funkcionisanje i uz mogućnost skladištenja različitih vrsta voća, ako je to uopšte moguće?

Ne bavim se voćarstvom, i laik sam u ovom tako da ne mogu detaljnije da kažem šta bi od opreme sve trebao da ima taj objekat, pa računam da će neko ko se u ovo stvarno razume moći da napiše nešto više.
 
Pozdrav za Sasu,
U tom prostoru 7.0x7.0 x h= 2.8 moze da se napravi komora za lagerovanje kupusa.Temperatura u komori bi trebalo da bude 0 C (kupus mrzne na -0.9 C), a vlaga 95%.Vreme cuvanja kao sto si rekao do 3 meseca.
Obicno se pakuje u palete dimenzija 1.2x1.0x h=1.0, gde staje oko 500kg.Po mojoj proceni u tu komoru staje cirka 30T kupusa,sa paletama u dva nivoa.
Neka dnevni unos bude 4T/24h, znaci za nekih 7 dana bi bila puna i ohladjena na zadatu temperaturu.
Cena namontirane opreme oko 5000E.Rashladna snaga 12Kw, a elektricna 4Kw.
 
Pozdrav svima. Nov sam na forumu, mene zanima hladnjaca za malinu, kapaciteta lagera do 100 t. Interesuje me koliku povrsinu bi zauzimala, koliko veliki tunel za zamrzavanje, planiram da imam i preradu. Zatim, koje panele koristiti od 16 ili 20cm debljine i sl.
 
Jel se neko bavi uslužnim skladištenjem voća i povrća u hladnjači? Interesuje me kakva je tu računica ako se radi samo uslužno, bez svoje robe? U pogledu sredstava, koliki je vremenski period u kom bi se mogao vratiti uloženi kapital i koliko je okvirno potrebno novca za izgradnju tako nekog objekta za uslužno čuvanje ozbiljnije količine proizvoda? Podrazumeva se da objekat poseduje svu neophodnu opremu za kvalitetno funkcionisanje i uz mogućnost skladištenja različitih vrsta voća, ako je to uopšte moguće?

Ne bavim se voćarstvom, i laik sam u ovom tako da ne mogu detaljnije da kažem šta bi od opreme sve trebao da ima taj objekat, pa računam da će neko ko se u ovo stvarno razume moći da napiše nešto više.

Usluzno smo placali hladnjacu 700 eura za mesec dana preko zime.Rezim rada oko 0 stepeni, stane oko 40 sirokih paleta.
 
Pocinjem praviti hladnjacu za svoje potrebe..dimenzije ce biti 8x6x4. Na sta trebam obratiti paznju? Znaci celicna konstrukcija, 6x6, 3mm debljine, oblaganje panelima. Koja treba biti dimenzija vrata? U pitanju je kruska, a i visnja.
alex.bundalo@
 
Nemam baš nikakvih iskustava sa hladnjacama ali samo razmišljam: vrata ne bi trebalo da budu prevelika da ne bi izlazilo puno hladnoće kad se otvore. Obzirom da će tu moći da udje samo čovek a ne traktor trebao bi da rasmislis o dimenzijama normalnih vrata, možda malo vece jer će trebati da se unose gajbe. Recimo 1mx2m visine. Opet kazem, nisam baš upućen ali išao bih u tom smeru.
 
Nazad
Vrh