Herbicidi u soji

Zato se mi vratimo kada ne moze da se radi. Planirali smo 22kj da uradimo veceras, uradili 8 ostatak kad bude moglo. Vetar je tek sada stao a rosa je vec pozamasna. Ujutru u 4h cu osmotriti situaciju pa idemo dalje. Naravno kada smo se mi vracali jos nekoliko prskalica je islo ka ataru a sta ce biti od toga - komsijski redovi dobiju po nosu.
 
Prekjuce sam krenuo prskati u 4 ujutru ali na crno, parcele pod sojom!
Toliko je rose bilo da i u 11 h nije se osusilo na biljkama!
Kod nas je bio pljusak danas po podne tako da ce i ujutru isto biti mnogo rose!
 
Kako da unistim ovu travu i kako se zove.
OXqA4yv.jpg
[/IMG]
 
Corum resava samo malu pepeljugu, malko vecu bez Harmonija neces resiti.

Vreme primene ja pricam jos od davno. Totalom radim iskljucivo po suncu i to od 11h to 18h recimo grubo. Ostali preparati su rizicni da se tako radi, jer postoji gajena kultura pa tu treba izbalasirati. Selektivnu hemiju kao hemiju za uskolisno u soji/repi/suncokretu mi se pokazalo bolje kada prskam ujutru tu od 8-11h nego uvece, a bitno je i vreme kakvo ce biti sledecih nekoliko dana (sto toplije i suncanije hemija bolje uradi). Jedne godine sam radio sa 0.4-0.5 Pulsara + 1l Basagrana + 8g Harmonija soju u 15h poslepodne (moralo tako da bi se sve stiglo pre kise). Efekat je bio da je to bilo jedino prskanje soje, a soja sokirana da 10 dana nije rasla. Kisna godina pa rodila kao i druga njiva gde sam radio uvece i gde nije bilo stresa ali sam radio jos jednom Pulsar 0.6 + Basagran 1l/ha. Ipak sam uverenja da nije bila kisna godina da moj usev bi imao umanjenje prinosa tako sokiran.

Ja ću baš pratiti ove godine dejstvo hemije u zavisnosti od vremena prskanja. Preključe sam soju započeo jednom prskalicom u 18h, onda nastavak juče ujutro u 5h (bilo je 15 stepeni temperatura) prva prskalica, u 7h druga, u 9h treća, onda je stomak dobio prioritet (ručak :osmeh: ), pa poslednjih 18 redi u podne kad je već bilo 24 stepena celzijusa. Prskano je kombinacijom Pivot 0.35 l/ha + Savazon 2.1 l/ha + Piano 8 gr/ha + okvašivač Inex 0.21 l/ha. Nemam koga da mi vuče vodu pa onda moram od kuće svaku prskalicu, a prskalica je 440l 8m grane. Prskam sa 180 l/ha. Inače, imao sam sreće da je vetar duvao od komšijskih parcela gde su kukuruzi, a da je sa druge strane isto soja. Pa ipak, zbog odnošenja hemije sam spustio grane ispod 50cm - do komšija i na dvadesetak cm od zemlje, a dizne su IDKT trojke.
 
Zbog vetra danas smo u 4h ujutru krenuli. Rosa prilicna, lepak podigli na 0.2% i gas. Praticemo sta ce biti, a iskustvo kaze da ce uspeti odlicno jer je bilo mirno i sada je lep i suncan dan. U 8.30h zavrseno 14kj u 3 njive vucemo vodu u IBC kontejnerima. Do komsije gde nije isti usev spustimo na 20-30cm, a na 70cm usevima ima mesta posto je traktor na 135cm trap pa jedno 20-25cm se moze do reda kukuruza smaci sto je dovoljno.
 
kolege dali dash uvek ide sa corumom ili se zasebno i narucuje i placa.dali je on obavezan i ukljucen u cenu tj tih oko 3600 koliko vidim da neki kolege pominju.ako se zasebno placa moze li neki drugi okvasivac.unapred hvala
 
стапарац питање прско соју после сетве сад је у 2 тролиски има јако мало широколисне траве дали прскати дали са пола дозе за широликсне или прскати усколисне шпартати и тек онда гледати широколисне па туци целом дозом али биће у 3 тролисци сигурно ајд из твог искуства
 
Prskaj sirokolisno, jer to je tesko resiti kada poraste. Sirak mozes i kada je 20cm suzbiti u soji. A da li spartati pa prskati sirak ili obrtnuto je stvar od godine do godine i procene proizvodjaca. Nekada je bolje jedno nekada drugo. Meni se pokazalo bolje oprskati jedno, drugo i ospartati pred sklapanje redova tj zadnji momenat kada mozes a da ne lomis usev.
 
Nazad
Vrh