Herbicidi u soji

Zašto taj Corum i Pulsar dižete u nebesa kada kombinacija oksasulfuron i tifensulfuron-metil rešavaju jeftinije širokolisne korove? Ja lično sa Pulsarom nisam zadovoljan, ni učinkom a ni cenom.

Pre nego što je izašao corum prskao sam kombinaciju pulsar i basagran i bio sam jako zadovoljan samo me malo cena svrbela...
 
@Bokibole
Zato sto Oksasulfuron ne nosi sad sam zaboravio da li tatulu ili tako nesto. Pulsar deluje zemljisno jako dobro, a desava se da se provuces samo sa jednim splitom kao ja prosle godine. 0.4l/kj Koruma i 0.1l/kj Pulsara (original) i 4g/kj harmonija. Harmoni je jako selektivan kad je soja mala, pa njega moze i 10-12g/ha a primetio sam da dosta bolje deluje sa njim i sam Pulsar. Prskam usluzno, pa ljudi imaju razne kombinacije i posle to sve pratim sta ce se desiti, jer znam tacno sa kojim dozama smo isli.
 
Što kaže kolega bojčetić, tatulu i kereće grožđe ako neoprskaš na vreme (kotiledonu) sa oksasulfuronom posle se sve oporavi i povrati i onda igranka.
 
@Bokibole
Zato sto Oksasulfuron ne nosi sad sam zaboravio da li tatulu ili tako nesto. Pulsar deluje zemljisno jako dobro, a desava se da se provuces samo sa jednim splitom kao ja prosle godine. 0.4l/kj Koruma i 0.1l/kj Pulsara (original) i 4g/kj harmonija. Harmoni je jako selektivan kad je soja mala, pa njega moze i 10-12g/ha a primetio sam da dosta bolje deluje sa njim i sam Pulsar. Prskam usluzno, pa ljudi imaju razne kombinacije i posle to sve pratim sta ce se desiti, jer znam tacno sa kojim dozama smo isli.
Zato se doda jedan litar po ha Bentazona,tj trojna kombinacija,Bentazon,Oksasulfuron,plus Harmony...
 
Bentazon ne deluje zemljisno i nije sistemik. Kerece grozdje se nikom nije provuklo ko je radio sa Pulsar/Corum. Ono je najgore za soju. Ambrozija ako se provuce jos i moze da prodje kroz kombajn kad se osusi, a kerece grozdje je UZAS za kombajn.

Ja ne kazem da ne moze sa oksonom, ali ja to ne radim, jer smatram da nije dovoljno efikasno. Kao sto ne radim sa kinezima tretman za sirak u sirokolisnim usevima. Probao sam flupisor prosle godine i nekako isto nisam bas odusevljen. Jeste da je sprzio sirak, ali to nije ni blizu kako radi Agil ili Fusilade original. E sad cena Flupisora je takva da je mozda najbolje ici 1.5l/ha podeliti na 0.75 x 2 i oprskati na 7 dana. Cak razmisljam da idem i 1l/kj jer to kosta 2000din i Corum 1l/kj kosta 3200din, dakle sa nekih 5500din sa gorivom se uklapam u zastitu soje, a pritom je to kombinacije gde nece ostati nikakava trava ako se momenat dobro uradi.

Neki moji okvirni planovi zastite soje su:
Gde imam palamide pre nicanja total flekujem samo ogumnke palamide doza 5%. Sa 100l vode mogu oflekovati sigurno 5-7kj. Prskalica podesena na 110l/kj vode.
Pre nicanja senkor gde znam da ima ambrozije.
Posle nicanja u prvom trolistu ili cak malko ranije Corum 0.4l/kj + harmony (original ne kopija).
Posle 10 dana procenim da li ima novih korova pa oprskam opet sa 0.5l/kj i vrlo malo harmonija samo ako imam chenopodijum/pepeljuga/zelje.
Odmah posle dan-dva idem sa necim za uskolisno i opet procenjujem dozu u zavisnosti od uzrasta korova kao i cinjenice koliko ima rizoma (a treba da ga nema uopste, jer jako vodim racuna o tome).

Kad izdeluje hemija, uradim spartanje gde gledamo da zadnji momenat kad mozemo uci u njivu to se desi.

Odmaram do vrsaja i ne idem na njivu da obilazim, osim ako mi nije usput pa stanem da pogledam.

Ovaj plan je naravno podlozan izmenama, jer uvek se nesto iskomplikuje. Ili kao lane kisa pada pa ne mogu uci da uradim drugi split a soja mi ode u 4 troliske ili trava u prvom trolistu bude velika pa moram sa punom dozom ici odmah.

Jako dobro mi se pokazalo i flekovanje palamide sa ledjnom prskalicom. Samo sto je mnogo sporije od traktorske, ali doza je takva da palamida ne moze da prezivi. Malo je to ne moguce izmeriti, ali sigurno dobije bar 10l/ha totala.
 
Po ovome ispadne da jednu parcelu ako ima potrebe prskas 5 do 6 puta. Ja bi samo pitao koliko kj ili ha soje posejes kad moses stici pravovremeno da to obavis.
Treba valjda i kukuruz i suncokret tretirati?!
 
Prskalica koju imam kad se vuce voda u kockama 10kj na sat je ucinak. Prskanje i bacanje vestaka su operacije koje su najbrze u celoj poljoprivredi sto se tice ratarstva.

Sezona 2016.Soje imam za prskanje oko 22-23kj. Prskalica prska 4kj pa se tankuje na ovratinama.

Ne sejes repu. Tu se prska 5-10 puta godisnje i sve stignemo. Lane 15kj sam imao za prskanje.

Kukuruz je fleksibilniji i imas mocnije preparate. Tu je skoro nemoguce da nesto zeznes. Suncokret ne sejem.
 
Na svim parcelama koje su bile ili ce biti pod sojom ja maksimalno prskam u 3 navrata i to samo gde ne zelim da djavo odnese salu. Uglavnom dva puta, jednom za sirokolisne i drugi put za uskolisne korove! Fora je u tome sto tih dana predjem motorom ili Golfom 2 desetine i desetine km od parcele do parcele da bi sve to na vreme prskao.
 
Evo jedan savjet iz iskustva , ko ima problem sa štirom pa i pepeljugom, najbolje rješenje s-metolahlor (Dual) prije nicanja ili još bolje na iznikloj soji u bilo kojoj fazi samo prije nicanja tih korova,
 
Dali se može prskati odjednom sa Corumom i dodati Dynox ili Laguna ? Znaci ako se ide split aplikacija Coruma da se ide 0,9 l/ha Coruma + 50 gr Lagune ? S obzirom da su djelatne tvari razlicite pitam da nebi soju spalio a logikom idem da bi 2 djelatne tvari trebale bolje ubiti korove. Ili ici sa Basagranom 1l + 50gr Lagune ? Ne znam jel ima efekta ici sa Corum 0,9l + 1l Basagrana s obzirom da im je djelatna tvar identična pa to isto mogu postic i sa 1,5l Coruma po dva puta u split aplikaciji.

Moram pojacat doze jer se prosle godine ambrozija oporavila i kao da nisam ni prskao a isao 2 x 0,9l Coruma + Dash. Corum ispao smeće od herbicida a mozda sam i ja okasnio ili je kisa svoje odradila da se trava povrati, nisam ni sam siguran. Najveci problem mi je ambrozija svake godine.

Dali netko radi sa Dynox+Promoni kombinacijom i kako se to pokazalo u soji ?
 
Možeš dodati dozu Dynoxa sa Corumom pogotovo ako imaš ambrozije samo malo smanji na 30-40gr ako ideš split varijantu jer je to onda kombinacija tri a.m. Imazamoxa,Bentazona i Oksasulfurona
 
Nazad
Vrh