Herbicidi u soji

Dukej, kazes ne volis da se trujes dva puta.....a jednom je kao ok? Pa koristis valjda neku zastitu, masku ako nemas kabinu, ne prskas po vetru, pobogu ljudi pa igrate se zivotom !

A za split prskanje, I te kako ima smisla, klijanac se unisti sa jako malom dozom hemije, a ako cekas da korovi porastu, moras jacu dozu da koristis, to vec svi znaju. Mala doza herbicida unisti male klijance, a vece osamuti I zaustavi u porastu. druga tura iz splita ove prezivele iz prve ture dotuce, a nove klijance unisti odmah, split varijanta je I delotvornija, a I manje dovodi do trovanja zemljista !
 
Dukej, kazes ne volis da se trujes dva puta.....a jednom je kao ok?

Pa nije ni jednom ok, ali je opet manje nego dva puta. Kabinu imam, imam i masku (više komada i vrsta) ali je ne nosim. Prosto ne mogu da je istrpim. Svestan sam da to ne valja, ali ne mogu da je nosim (mislim na profi masku sa filterom). Vodim računa da redovno perem ruke čim dotaknem nešto što je bilo u dodiru sa hemijom, ne diram lice, ne pušim, ne jedem dok prskam itd.
 
Koliko je potrebno dana kletodimu(selekt super) da se spusti u rizom da soju mogu stići ošpartati?
 
Milsio sam da se brže spušta do korena videću posle desetak dana kakva je situacija.
 
Ja zbog toga prvo soju špartam , pa sačekam deset dana da ponovo nikne sirak i onda ga prskam. Posle toga više ne ulazim u njivu.
 
Neću više da prskam u cvetanju iz tog razloga sam ga prskao pre.Godinama u nazad sam prvo špartao pa posle prskao sirak ali neću vše tako, odrazi se posle na prinos.
 
Fusilejd može i kad cveta, ali samo predvece.

Neću nikakvu hemiju po cvetu a fusilejd sam koristio i više kockati se ne želim...

- - - - - - - - - -

A dali moze u cvetanju da se prska insekticidom ( od gusenica ) ?

Pa i da smeta cvetu insekticid svakako je manje zlo nego da ti gusenica obrsti soju...Gledam jednu soju uzornog domaćina i kaže da je zakasnio sa prskanjem gusenice,u pitanju su samo dva dana (soja je uveliko u cvetu) gusenica je 50% lišća već odnela
 
Nije kod mene bas takva situacija, jos uvek se dvoumim. Sinoc sam nasao poneku zelenu, takvo je stanje vec pet dana.

img6701.jpg


Ovo je fotka od pre tri dana, nasao sam 5 ovakvih na celoj njivi.

img6689.jpg
 
Pa to nije strašno,takvo je stanje i kod mene po ovome sa slika za sada ne treba ići insekticidom,ali prati situaciju... Kod nas je jedan deo atara zahvatilo više drugi manje ,na rano sejanu i veliku soju su se baš naklatile...
 
Zato se i dvoumim i cekam, neznam dali imaju nekoliko generacija i dali ce krenuti iz larvi zato idem svako vece i pratim. Inace soja je sejana 06 i 08.aprila i uveliko je u cvetu. I dokle uopste je moguc napad tih gusenica?
 
To ne znam. Clan @milankos ili neko ko ima dodira sa savetodavnim sluzbama bi mogao da nam pomogne. Oni to prate i znaju koliko je vreme razvica.
 
Nazad
Vrh