Herbicidi u kukuruzu

Ok je taj Lontrel, ali mozes ga koristiti u kukuruzu samo od 3 do 4 listova.
Ima godina kad se mora kukuruz prskati zbog svoje velicine a sirokolisni korovi (palamida) nije sva iznikla.
Sta onda?
Dakle ako su u pitanju sirokolisni korovi u kukuruzu Calisto je broj 1, moze se i kasnije prskati a da ne pricamo kako przi sve korove (sirokolisne). Ovo je provereno.
 
dukej je napisao(la):
Moram se pohvaliti da je ipak u dobroj meri uspelo ono prskanje sa Callistom i Talismanom koje je 10-15 minuta nakon prskanja uhvatio veliki pljusak. Doduše, ta trava nije spržena kao ova (na slici) koja je oprskana dan pre kiše, ali je ipak zaustavljena i ja mislim da polako odumire. Inače, sa Talismanom baš i nisam toliko oduševljen koliko jesam sa Callistom. Išao sam sa 1l/ha Talismana za semeni sirak i 1.2L/ha tamo gde sam imao rizomskog sirka (uz međe) i očekivao sam da će sirak biti spržen. Semeni je za sada stopiran i požuteo ali još uvek ne vene, a rizomski se još bolje drži. Prskao sam 30. 05. Već to veče je počela kiša i kasnije hladno vreme, pa pretpostavljam da je to razlog. Sa talismanom sam prskao (u istoj dozi) i prošle godine po idealnim uslovima i isto je uspeh bio polovičan. Mislim da ću naredne godine bataliti Talisman i probati nešto drugo.

Moram da ispravim svoj prethodni post. Danas sam špartao kukuruz i pošto sam ga sad kompletno pregledao mogu reći da je Callisto i pored pljuska koji je pao nakon 10-15 minuta od prskanja u potpunosti odradio svoj posao. Na žalost Talisman nije uradio ništa na toj parceli, ali na parceli koja je prskana dan pre kiše sad se već uviđa njegovo dejstvo. Semeni sirak je počeo da se suši ali rizomski još odoleva. Ovo me navodi na zaključak da Talismanu treba više sati (bar pola dana) da se usvoji u biljke, odnosno ako "miriše" na kišu treba bataliti prskanje Talismanom.
 
Gledam ovih dana kako su ljudi nemarni...nema ni jedne parcele gde mi komsija nije sj... bar pola reda kukuruza ili suncokreta sa herbicidima...Prskaju po vetru,na uvratinama sj... cak i komsijama preko zato sto okrecu,a ne iskljucuju prskalicu...Da ne spominjem ambalazu od herbicida...puni jendeci.. ::lose:: :udri: :udri: :udri: Zaista treba uvesti neka pravila u toj sferi...
 
Branko je napisao(la):
Zato više volim da koristim običan Monosan, koji u usevu kukuruza, ili pšenice, isto tako dobro uništi palamidu.
Da,Branko,ali zasto nam promoteri na svim predavanjima govore da se ne koristi 2,4 D smanjuje prinos itd.Jedna g-dja iz Singente kad je bila u N.Becej skoro nam se smejala govoreci:"...pa vi jos koristite Monosan?Onda ja znam na kom ste vi stepenu razvoja itd.bla,bla....."A i stvarno,cini mi se da se kod nas mnogo smanjila upotreba 2,4 D a povecala upotreba DIKAMBE,LAUDISA itd. :sta: :cao:
 
KishRobert je napisao(la):
pa dasta ce forsirati kad je monosan 500din,a laudis 2000 ::namigivanje::

Evo ti komšija lepo odgovorio...
Jedino ako ne ispoštuješ ono što piše u uputstvu, tj. kasniš sa tretmanom u smislu uzrasta kukuruza, odražava se na rod...

Ionako 95% promotera nema terenskog iskustva, nego samo ponavljaju ono što su naučili napamet o svakom herbicidu firme koju zastupaju.
 
Ne tvrdim ni jedno ni drugo ali voleo bi da neko iznese dokument, istrazivanje...na osnovu kojeg se tvrdi da 2,4D umanjuje prinos.Cinjenica je da najvise ljudi prska sa tim ne zato sto je dobar vec zato sto je jeftin.Kako ga mozes izgurati sa trzista ako mu sa cenom nemozes nista, jednostavno, pusti buvu.Dok neko ne iznese dokumentovano NEVERUJEM.Prosle godine moj ogled, parcele 1km jedna od druge agro tehnika manje vise ista B23 laudis malo manji sklop 5,5t/kj Vs B23 maton 7,3t/Kj idealan sklop.
 
Farmer Bob je napisao(la):
A i stvarno,cini mi se da se kod nas mnogo smanjila upotreba 2,4 D a povecala upotreba DIKAMBE,LAUDISA itd. :sta: :cao:

Ovo samo govori koliko su reklama i mediji moćna stvar.

Neko jednom reče da na izborima ne odlučuje narod, nego novac uložen u medijsku kampanju od strane pojedinih partija...
 
e sad,ovo drustvo neka lepo otvori temu kukuruz 2010.pa neka procita postove od @kiraja(deda Laze) i @dragana 18.... u vezi 2.4 D i njegove "male"cene. ::namigivanje::
 
Kukuruz koji je prskan sa Callistom+equip+slavol+fitofer 12:4:6 dobio neko zutilo,ne celi listovi, nego samo na jednom delu lista kao zute pege zute linije u hlorofilu lepo se vidi paraelno niz list, verovatno ove vrucine su negativno delovale na njega pa ga je nesto oprzilo... korovi pocinju da gore i da se suse.

Videcu hoce li se oporaviti, kukuruz kada je prskan imao je 6-7 lista, pre sumljam u equip nije on za preko 6 lista...ili je slavol i djubrivo ga oprzilo :sta: :sta:
 
Farmer Bob je napisao(la):
e sad,ovo drustvo neka lepo otvori temu kukuruz 2010.pa neka procita postove od @kiraja(deda Laze) i @dragana 18.... u vezi 2.4 D i njegove "male"cene. ::namigivanje::

Ma tebe niko ne tera da prskaš Monosanom, ako misliš da će to naškoditi kukuruzu.
Ja samo kažem da je to naduvana propaganda.
Još moj deda je pre više od trideset godina koristio Herbisan, pa je uvek odlično odradio posao ako se ispoštovala preporuka proizvođača.
Nisam protivnik noviteta, ali mislim da je računica još uvek na strani Monosana.
 
Ja sam jako skeptičan po pitanju Slavola i drugih mikrobioloških đubriva. Njihov sastav čine mikroorganizmi koji da bi nešto vredeli moraju biti živi. U poljoapotekama se često može videti Slavol u izlogu, direktno izložen suncu, a tako će teško te bakterije ostati dugo žive. Dalje, te bakterije da bi nešto vredele moraju dospeti u zemlju da bi tamo svojim delovanjem pomogle biljci da bolje usvaja hraniva iz zemlje. Koliko će bakterija živo dospeti do zemlje prskanjem po ovom suncu je posebno pitanje. Osim toga sumnjam i u njihovu iskrenost o rezultatima ogleda sa Slavolom, odnosno koliko poboljšanje u prinosu donosi upotreba Slavola u ratarstvu. Naravno, ja nisam stručnjak i ovo je samo moje lično mišljenje.
 
Slazem se sa tobom, ali eto ove godine sam i to probao, pa cemo videti sta ce biti...

I meni je to malo cudno, mikroorganizmi a mesa se sa svom hemijom sem Barka :sta: :sta: kako to oni mogu da prezive ne znam...

Slavol sam cisto dodao da ga probam nebi li imalo pomogao kukuruzu da pregura ovaj stres od velike kise, hladnoce pa sada velikih vrucina...

Inace prskao sam pred samo vece, posle zalaska sunca, a pre rose...
 
lako mogu da prezive mesanja sa hemijom jer mehanizmi delovanja tih HERBICIDA iliti HEMIJE ne utice na njihov organizam vec na organizam biljaka. A sto se tice prskanja sa Slavolom , slavol ne sadrzi samo bakterije , pogledajte detaljnije sta pise na etiketi, ono sadrzi i prirodne stimulatore rasta i jos kojesta, a izlaganje suncu ih definitivno ubija , neke pre neke kasnije.
 
Ljudi na listovima kukuruza ima belih linija kao deca kad crtaju ima i zutih bubamara a primeto sam i veliko prisustvo mrava kukuruz je iznad kolena dali je to nesto ozbiljno pozdrav.
 
Te bele linije su najverovatnije od leme koja je presla sa psenice i jecma na kukuruz.Nista opasno ni ozbiljno i netreba nikakva intervencija sa insekticidima :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh