Hajkom hibridi

Da li je neko probao kombinaciju mužjak Hajkom-ženka Panonka i kakve su iskustva sa dobijenim podmlatkom?
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav LONE81

Ja imam dve zenke koje su dobijene ukrstanjem hajkoma (hycole) i panonca.Nisam ih ja ukrstao vec sam ih takve kupio.Inace jako su krupne i do sada su imale po jedno kocenje(obe po 10 zecica).Jednu turu sada spremam za klanje, i koliko ce biti teski,napisacu.To starije leglo su sada posle nekih 3,5 meseci teski oko 3 kg.Hranicu ih jos nekih dvadesetak dana samo prirodnom hranom(mesavina zob,tritikal,suncokret,kukuruz) pa cemo videti sta sam napravio.Inace,obe ove zecice treba da mi se okote za nekih nedelju dana,kao i jedna cista hajkom zecica,tako da cu toviti paralelno dva legla od mesanki hajkoma i panonca i jedno leglo hajkoma(nikako mi nije jasno zasto ga zovemo HAJKOM,kada se pise HYCOLE,ali nema veze).Bas da vidimo razliku,jer cu i jedne i druge hraniti samo granulama.Okacicu slike ovih dana.Inace,mladje leglo od druge hajkom-panonke je isto jako napredno.Hranim ih granulama uz dosta vode.Ne znam da li je to subjektivni osecaj ali mislim da hajkomi koje imam bolje napreduju.Ima dva mlada muzjaka koje sam kupio sa mesec dana(sada im je tri) i izrasli su kao kvasac.Prosto nekako je bas jako primetan napredak kod njih dvojice.
 
Da li je neko probao kombinaciju mužjak Hajkom-ženka Panonka i kakve su iskustva sa dobijenim podmlatkom?
Имам мужјака Хајкома и 6 Панонки. Легла су ми од мин 8 до 13. Ево сада су ми једна са 8, две са по 12 ком и једна са 13. Предходно коћење, које им је уједно било и прво, донело је младе мешанце који са месец ипо имају преко 2 кг. Нисам мерио тачно, али никако да се наканим. Мој утисак је ВРХУНСКИ! Иначе сам зецове набавио од Александра Докнића из Бајмока. Ето толико.
 
Hvala puno na odgovorima,imam 2 panonke i u fazi sam nabavke mužjaka panonca,a čuo sam da je i mužjak hajkom u kombinaciji također dobra kombinacija,pada čujem sa više strana.Volim eksperimentirat.Držim i kalifornijske,nz.bele pa će biti kombinacija,čisto iz zanimacije,a i koristi naravno-bar se nadam!
 
Bas kao sto je crnomarkovic naveo hajkomke se malo cupaju.
Izgleda su oni neka letnja rasa za kocenje.
:)
Ili mora da bude u objektu temperatura 15-tak stepeni.
:)
Sto je vrlo testo zimi.
Vikam sutra coveka sto mi prodao da ga propitam.
E crnomakovicu imas li mozda njegov broj???
 
Moja hajkomka se bas nedavno okotila i to joj je bilo prvo kocenje i ekstra se ocupala znaci kao da joj je deseto kocenje a ne prvo. Tako da to sto se neka zenka slabije ocupa nije nista posebno to se desava i kod drugih rasa i kod mesanaca. Meni nekad neke zenke koje se slabije ocupaju u narednih dan dva poprave gnezdo dodaju jos dlake.

Sestra ima brdo hajkoma zapravo sad samo njih i drzi i nisam primetio da se zalila na cupanje zenki prilikom kocenja a nabavila ih je i pre nego sto ih je Megi pustio zvanicno u prodaju znaci medju prvima ili preciznije druga musterija kojoj je Megi prodao hajkome. Ona bi sigurno uvidela to posto dosta kunica drzi u dvoristu, smrzavali bi joj se a to joj se nikad nije desilo hvala Bogu :)
 
img0530.jpg
img0531.jpg


- - - - - - - - - -

P0ajko znam da se dešava gornja je panonka i baš se mnogo očupala a hajkom baš ništa imam uginuće pet komada tako se kotila i prvi put
 
Da bas katastrofa malo dlaka, da je letnji period ne bi bilo frka al sad je brb zima :( Ako tako ponovi i u narednim kocenjima moras je zamenuti nemas druge. Mada ko zna mozda vise nece tako da se malo ocupa mozda se popravi daj joj sansu. Jel joj ovo prvo kocenje?

Hajkomi su genecki preodredjeni da budu dobre majke, vrlo rano postaju polno zreli, imaju jedan par sisa vise nego ostali kunici, daju bas dosta na mlade, makar i lipsali ali pokusace da izgura mlade. Sto se tice uzgoja kunica za hranu po meni hajkom je sigurno najbolji kunic koji moze da se gaji. Cenim jos i panonce ali ipak hajkomu dajem primat zbog par vrlo ubedljivih karakteristika.
 
Pajko ovo joj je drugo koćenje i isto je bilo ovako, što kažeš nek se koti još jednom pa da vidimo, stavljo sam staklene flaše sa toplom vodom da malo ugreje kotilicu ali nije vredelo.
 
Sad ide lepse vreme tako da i ako se opet lose ocupa nece biti strasno prezivece mali bice veca temperatura napolje pogotovo tokom proleca i leta bar neku korist da izvuces kad si je kupio.

To dogrevanje je po meni glupo ako je losa majka ne pomaze nista ako je dobra i na -20 ce da preguraju. Izuzetak su kad su temperature -30 kao sto je bilo prosle godine. Eventualno neka kvocka sijalica, grejalica, kod mene u firmi moze da se napravi elektricni grejac koji ce da dogreva kotilicu to bi bilo najbolje ali mislim da bi kostalo oko 1000din i nije nesto skupo prodas jednog zeca i eto grejaca. Znam da su kolegi napravili slab grejac da greje vodu pilicima da ne zamrzne kad je temperatura u minusu. Ja nisam pristalica zagrevanja kotilica ali ako hoces da dogrevas onda bolje i napraviti pravi grejac nego stavljati ko zna sta da ne bi doslo do pozara a flasa tople vode se brzo ohladi i jos stvara kondez (vlagu) i nema efekta posto se brzo ohladi i posle emituje hldnocu umesto toplotu.
 
Pajko videću za neku varijantu to sa flašom tople vode to mi je prvo palo na pamet, znam da nije efikasno ali je bilo daj šta daš, barem je ostalo sedam komada. a svaki savet je uvek dobrodošao i prihvatam.
 
epajko
A kakva su joj iskustva zimi sa hajkomima sto se tice opastajanja mladih?
Npr ovi minusi nadolazeci.
Meni su kavezi u zidanom objektu kotilice su mi od dasaka i van kaveza su.
 
Ja nisam imao problema sa uginucima malih ni zimi ni leti zbog temperatura. Desi se posle okota ugine jedan do dva u prvih par dana posle sto ostane to i zakoljem posle 3 meseca. Bilo je poneko uginuce ali iz drugih razloga.

Desavalo mi se da mi je jedna zenka konstantno ubijala male ali ona nije bila hajkom bila je mesanac i posle 3ceg puta sam je zaklao.
Desilo mi se uginuce zenke posle kocenja letos ali bila je slaba zenka na pripustu trebao sam je odmoriti malo pa tek onda pariti al jbg kad sad nisam na selu pa jbg moji vode racuna o kunicima. Meni su bolji kunici zimi brze napreduju nego leti.

Objakat gde drzim kunice nije bas i nesto, zatvoren je ali gore nema tavan ima samo crep tako da niske ili visoke temperature se poprilicno osecaju na kunicima. Kavezi su mi svi od pocinkovane zice a kotilice od pocinkovanog lima 0.5 ali kad se zenka dobro ocupa nema zime za male cak i prosle godine na onim ekstremno nislim temperaturama nisu mi se smrzli.
 
Prva od dve moje hajkom ženke se okotila i očupala se do besvesti možeš jorgan napuniti. Kotilicu ispod zagrevam sijalicom.
 
Pozdrav ljudi. Pajko sto ne objasnis ljudima sta se radi kad zenka nece da se ocupa .Crnomarkovicu druze ja cu da te naucim .Sledeci put kad se okoti a nece da se ocupa , ti uzmes brate pa je ocupas i lepo pokrijes male :) resen problem .

- - - - - - - - - -

Dubaos ako sam te dobro razumela ti si svog muzjaka uvezao iz Madjarske .Kazes ,oni su ga uvezli za tebe iz Francuske.Gde to ima u Madjaskoj da ti narucis da ti oni uvezu Hajkome iz Francuske ? Molim te mnogo me zanima ocu i ja da idem da narucim za sebe.
 
Ili ostaviš od ovih koji su se jako očupali, pa to posle otrljaš u majčinu dlaku zbog mirisa i tako staviš u kotilicu. Ja sam jednom tako radio, ali ne kod hajkoma.
 
Pozdrav ljudi. Pajko sto ne objasnis ljudima sta se radi kad zenka nece da se ocupa .Crnomarkovicu druze ja cu da te naucim .Sledeci put kad se okoti a nece da se ocupa , ti uzmes brate pa je ocupas i lepo pokrijes male :) resen problem .


Sladjo moram i ja da cuvam neke tajne zanata za sebe :D Salim se tako je ako nekad zenka nece da se ocupa moze da se sa grudi malo ocupa dlaka i da se baci na male. Njoj se lako cupa dlaka samo nemoj da preterate pa da je ocupate kao kokosku :) Bitno je da na rukama nema nekih parfema ili mirisa dok se dira zenka.
 
Drugari ja sam se licno uverio da kod jednog mog komsije koji isto drzi kunice i posto ima sve od zice i limova,kaveze i kotilicei i on nestavlja slamu vec samo piljevinu,i kada mu ze zenke ocupaju,on vidi koja mu se slabije ocupala,i lepo uzme nju u ruke i pocne je ocupavati i to lepo sigurno punu sake dlaka skine sa nje i stavi kod malih u gnezdo nisam verovao dok nisam licno to video!!!
 
Drugari ja sam se licno uverio da kod jednog mog komsije koji isto drzi kunice i posto ima sve od zice i limova,kaveze i kotilicei i on nestavlja slamu vec samo piljevinu,i kada mu ze zenke ocupaju,on vidi koja mu se slabije ocupala,i lepo uzme nju u ruke i pocne je ocupavati i to lepo sigurno punu sake dlaka skine sa nje i stavi kod malih u gnezdo nisam verovao dok nisam licno to video!!!
Nije lose znati ovo.Meni se doduse nikada nije desavalo da se ne ocupa ali znanje nije na odmet.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh