Gastronomski proizvodi od ovčijeg i kozijeg mesa

B

brundalo

Guest
Vec dugo razmisljam da pokrenem ovu temu. Mi samo raspravljamo o ovcama i kozama odnosno janajdi/jaradi a zaboravili smo da se oni i jedu. Zato ajmo naprid s receptima gladan sam :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Moj prvi prilog

Jaretina iz pećnice

JARETINA IZ PEĆNICE Sastojci za 4 do 6 osoba: 1 - 1,5 kg jaretine.
Za marinadu: 100 ml ulja, 200 ml vinskog octa, 1 žlica Vegete, 1 vezica peršina, sol, papar.
Za podlijevanje: 100 ml bijelog suhog vina, 100 ml piva, 50 ml rakije.
Priprema: Ulje, ocat, Vegetu, sol i papar dobro promiješamo. Meso narežemo na veće komade, stavimo ga u posudu i prelijemo pripremljenom marinadom. Po mesu rasporedimo grančice peršina i ostavimo neka odstoji preko noći. Meso popečemo na zagrijanom ulju sa svake strane do zlatno žute boje. Tako pripremljeno meso stavimo u lim i pečemo u pecnici zagrijanoj na. 200 °C sat i pol. Tijekom pečenja meso podlijevamo naizmjenično ostatkom marinade i mjesavinom vina i piva. Pred kraj meso poškropimo rakijom. Uz ovaj specijalitet poslužimo svježu salatu.
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Moram probati ovaj recept :D , ja sam do sada spremao samo klasično pečeno u pećnici ili na ražnju.
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Samo san se pita ko ce se prvi javit? Ti, Tar novii ili Ivanhoe he he. samo ti jedi i posli pricaj kako je bilo :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Slicno spremam. Zasto sirce i vino? zbog njih meso otvrdne!Mi ga dodajemo ribi da se ne raspada. U pacu stoji bar 24h Pac je od crnog piva,lomljenog belog luka,lovora,bibera ljuuuuuute paprike soli Kulinata (od Vegete se razlikuje sto nema bibera i nije presoljen) Kad derem pazim da idem uz samu kozu i zbog loja netreba ulje. Pece se u staklenoj posudi.Reze se po pecenju.
Nanbolja salata uz ovo je crno vino :ppozdrav:
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

ivanhoe je napisao(la):
Slicno spremam. Zasto sirce i vino? zbog njih meso otvrdne!Mi ga dodajemo ribi da se ne raspada. U pacu stoji bar 24h Pac je od crnog piva,lomljenog belog luka,lovora,bibera ljuuuuuute paprike soli Kulinata (od Vegete se razlikuje sto nema bibera i nije presoljen) Kad derem pazim da idem uz samu kozu i zbog loja netreba ulje. Pece se u staklenoj posudi.Reze se po pecenju.
Nanbolja salata uz ovo je crno vino :ppozdrav:
samo ti brale stavi kako je u receptu navedeno i neces falit. I naslavnije dalmatinsko jelo pasticada se priprema tako da se prvo meso stavi u pac od oct, kvasine i to ako je staraobjebina od ovce ili krave se moci i po 2 dana pa bude mekano ka maslo
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Meso divljaci koje je zilavo stavlja se u pac da omeksa. Glavni sastojci vino i sirce sluze da meso omeksa a pored toga su dodaci za doterivanje ukusa kao sto je povrce i zacini...
Sa druge strane ovo sto kaze Ivanhoe za ribe je tacno. Da se riba ne bi raspala u corbi i/ili ribljem paprikasu dodaje se sirce a ko voli i malo vina. Ribe sa meksim mesom poskrope se limunom pre pecenja na rostilju.....
Dakle, na riblje meso kiselina deluje uzvrscujuce. A na meso toplokrvnih zivotinja omeksavajuce. U prilog ovome treba spomenuti lovacke snicle koje se dinstaju u kombinaciji vino+sirce zatim sve cuvene paprikase od divljaci koji se nalivaju vinom i sa malo sirceta.....
Ne moramo bas da znamo hemijsko objasnjenje zasto je to tako, vazno je da funkcionise i da je ukusno. A kada smo kod toga cudi me da Brundalo nije spomenuo ruzmarin koji se u mediteranskoj kuhinji dodaje pod obavezno u pecenja i jela od jagnjetine i jaretine. Samo oprezno jer ruzmarin je jak zacin.
E sad sam ogladneo.......... :haha:
:ppozdrav:
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Ma kakav ruzmarin. Ne mogu ga smislit. Meni smrdi :zli: :zli: :zli:
Uostalom disputandum non est ili sa latinskog na civilizacijski jezik O ukusima se ne raspravlja :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Ma jasno mi je....tebi je ruzmarin korov...tebi mirise lucerka :D
samo ne znam kako ide riba na gradele bez ruzmarina....
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

E pa sad ste me naterali da se setim skole........i to mi nije bas pomoglo :haha:
posto secanje nije bilo od koristi, osim sto sam se setio da je izraz gustirati potice od latinske reci gusto = ukus,...zato sam pogledao na netu kako glasi fraza koja kaze da o ukusima ( guštu) ne treba raspravljati i evo:
de gustibus non est disputandum
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

OK, lako je proveriti, ima na netu desetine latinskih recnika
gusto = ukus
disputo je latinska rec od koje potice internacionalna rec diskutovati( francuski,engleski,naski....) i tacno to znaci.
e sada ostaje da verujemo da je u Vikipediji pravilno citirana fraza.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Latin_phrases_(C-E)
Medjutim, ako u google ukucamo latin proverbs dobicemo puno linkova sa latinskim poslovicama. Moram da priznam da sam se zadovoljio jednim izvorom.
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Decki ovo je moj amen. Ja san ipak zavrsija klasicnu gimnaziju i to znan bez uvrede sigurno najbolje.
De gustibus disputandum non est iako u nekim verzijama se moze pronac i ona tarova odozgo. Ali to nema veze. Bitno je da se dobro jede i mezi i pije :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

ja idem u najopstiju gimnaziju i meni onako rece profesor...
ma i to sto kazes pojest i popit!!! :ppozdrav:
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

JAREĆI KOTLETI U MARINADI OD
CRVENOG VINA
Sastojci: 6 malih jarećih kotleta (po 80 g), 3 zrna papra, 2 borovice, lovorov list, režanj česnjaka, najviše 1/8 l crvenog vina, 3 žlice maslinovog ulja, sol, žlica pirea od rajčica, po 1/2 žličice origana i majčine dušice (timijana), na vrh noža cimeta, žlica nasjeckanog peršina
Priprema: Jareće kotlete operemo i pažljivo obrišemo. Zrnca papra, borovice i lovorov list usitnimo u avanu. OIjušteni režanj cešnjaka sitno nasjeckamo ili zgnječimo. Začine pomiješamo s crvenim vinom, 2 žlice maslinovog ulja i soli. U tako pripremljenu marinadu stavimo kotlete, posudu poklopimo i ostavimo na hladnom mjestu najmanje 12 sati. U meduvremenu češće ih okrenemo. Nakon toga kotlete dobro ocijedimo. Preostalo maslinovo ulje pomiješamo s pireom od rajčica, origanom, majčinom dušicom i cimetom. Tom mješavinom premažemo kotlete s obje strane i stavimo na rešetku na zagrijani roštilj. Pečemo ih 5 minuta na jednoj strani, a onda okrenemo na drugu. Kotlete pospemo nasjeckanim peršinom i poslužimo s pečenim krumpirom i miješanom salatom (zelene mahune, rajčice, krastavci i crvena paprika). Uz ovo jelo najbolje je poslužiti isto vino koje smo dodali jelu.
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Nego, zna li neko momci ista o susenju ovaca? jel se radi kao krmetina ili neki drugi nacin i valja li ti ista?
 
Odg: Gastronomija od ovcjeg i kozjeg mesa

Velimir je napisao(la):
Nego, zna li neko momci ista o susenju ovaca? jel se radi kao krmetina ili neki drugi nacin i valja li ti ista?
susi se kao krmetina ali malo krace stoji u soli i nije pod presom. U Dalmaciji je izuzetno cijenjena i ima naziv kaštradina. Ja ne jedem nikakvo meso od ovce pa ni janjetinu pa ti ne mogu rec nista o gastronomiji takve vrsti ali znan da su ljudi ludi za tim ovdi. Ja je inace ne susim ali cu ti se raspitat o tocnoj proceduri kako to ide pa cu objavit ovdi. Inace znan sigurno da se ovnovi prije klanja i spremanja takvog mesa kastriraju bar 2 miseca prije klanja da meso nebi imalo neugodan miris.Inace ako nisi zna poznata dalmatinska pasticada se danas sprema od govedine, ali je u orginalu nastala od ovcetine. Spremljena pasticada sa ovcetinom ti izgleda kao da jedes srnetinu.
 
Nazad
Vrh