FREZA prikljucak za traktor

svaka cast.Reko bi da ides 3 spora ako se ne varam,mozda zbog snimka.Inace sam cuo da freze sa centralnim dif.znaju da naprave lom,kao bolje su one sa diferencijalom iznad pa spusten prenos sa lancom bocno.Kakva su tvoja iskustva sa tvojom?I mene interesuje kupovina takve freze ali da moze da se sa njom radi,a ne neke teske da kukas pored nje.Pozdrav i jos jednom pohvale za trud:ppozdrav:

Stvarno je druga spora, al i meni je čudno kako na videu izgleda da idem brze. Ja sam moju jesenas kupio, dosla iz Njemačke, ima gotovo nove noževe i može da kopa veoma duboko. Frezao sam baštu (nekih 1000m2) i kada je spustim do kraja kopa 25cm u dubinu. Mislio sam da neće moći toliko zbog diferencijala, ali kada se bolje pogleda, noževi su joj zavijeni oko njeg, tako da manje od 10cm ostaje neisfrezano u sredini, ali i to se sve raspe tako da kada prodje freza ne vidi se bilo kakva razlika. Što se tiče pogona, ona ima zahvat od 165cm, tačno poklopi fergu pa nema gaženja nikako. Vidi se i na snimku, uzbrdica je uzasna ali fergo je bez ikakvih problema frezao i uzbrdo i nizbrdo i nije mu bilo teško, nije se grijao niti "davio", samo dobar gas. Inače sam radio u prvoj frezinoj brzini, probao sam i sa drugom ali to je prebrzo za prvi prolaz jer je oranje bilo neravno, pa je nisam ni dirao, sve sam uradio njenoj prvoj brzini. Prešao sam samo jednom i bilo je dovoljno usitnjeno, posle sam samo jednom prošao drljačom da lijepo poravnam iako nije bilo posebno potrebno, ali htio sam da baš udesim za sijanje kukuruza. Ovo je inače prvi put da frezamo ovako, njiva ima malo manje od pola hektara, za dva sata smo je prešli frezom. Inače smo do sad radili tanjiračom dva prolaza pa onda drljačom, ali tanjirača se može vući samo nizbrdo, uzbrdo je vrlo teško uznijeti (moram svaki put da "jašem" naprijed na fergi), a kamolii uzvući. Sa frezom sam uštedio praktično cijeli dan (toliko mi je prije trebalo da je pripremim) i potrošio sam mnogo, mnogo manje goriva (prije mi je na ovu njivu išao gotovo cijeli rezervoar jer sam imao ekstremno mnogo praznog hoda) a sad sam sa jednim rezervoarom podrljao drugu njivu od pola hektara, isfrezao ovu pa i nju podrljao i potom obje posijao, sve za jedan dan. Sve u svemu, freza mi se pokazala toliko korisna da to nije moguće riječima opisati, nisam imao nikakvih problema s njim, nije teška ni za nositi ni za raditi, melje odlično. Marka je inače Eberhard (na jesen mi je iz Njemačke stigao komplet plug, freza i drljača, sve Eberehard od istog gazde, neki matori Švabo odustao od poljoprivrede pa moj zet sve kupio od njeg, mašine inače kao nove sve bile), sve je starije od 30 godina, dakle stara njemačka tehnika i stari dobri čelik iz vremena kada se nije štedilo ni na količini ni na kvalitetu.

Što se samog pogona tiče, u reduktoru se inače prvo nalaze dva para zupčanika za dvije brzine a potom ide hipoidni zupčasti par (kao u diferencijalima kod vozila), gledao sam zupčanike kada sam ulje pregledao, svi kao novi, vratila debela kao ruka. Hipoidni zupčanici su inače savršeni za ovakva opterećenja jer su daleko izdržljiviji od običnih koničnih i manje se griju (zato se i stavljaju u diferencijale) ali su i skuplji mnogo jer su vrlo komplikovano za izradu. Ne vjerujem da se kod novih freza ugradjuju hipoidni, nisam dosad nikad vidio da ih ima, a to se lako vidi po tome što je ulazno vratilo u reduktor postavljeno ekscentrično.
 
kako se kreću cene tih freza mene interesuje nošto oko 2 met.
 
Evo moje freze Nardi 120 cm gonim je sa Goldoni 3050 njemu je mala ali je pogodna za mojoh vocnjaka a uz nju imam Batuje 150 cm a nju gonim sa Ursusom ali samo nekada kada frezam gdje je ravno i nema basce najcesce gdje je bila djetelina!
dqgsw.jpg

2qn4869.jpg

2vcav04.jpg
 
malo je 160 , može on i više , čak mislim pošto mi se radi o komšiji pa poznam teren da bi do 200cm išlo , naš član @dex79 ima 82ku i frezu 230 i igra se sa njom kako sam čuo od onih koji su ga gledali dok freza
ja sam sa mojom 52kom tjerao 180cm ni ne osjeti je
 
ja sam sad poručio Frezu našo na sajmu neka GEO taljanska,180cm,ima 370kg,a cena 1540eu..kad stigne ubaciću slike
 
Ova gore freza kada uhvati ledjine kao sto sam ja skoro pofrezao ima da je sakuplja po njivi ili nedce moci nikako u zemlje a pogotovu u travu!
 
Nazad
Vrh