Francuska alpina

Марко,ако имаш ту могућност онда теби за мали број коза је то идеално решење.Немаш многе перипетије око јарца током године.Надам се само да не тражи пуно?,ионако зарађује на туђем труду :osmeh:
 
Pa onda jedino da je vodim na parenje ima jedan covek u Cacku sad sam zaznao pedigriranog jarca sa farme u prethodnom postu sto sam pisao i tako svake godine,platim parenje i gotova stvar nzm ni ja :osmeh:
isto kao što sam ja sad vsoju kozu odveo pod dobrog alpskog jarca i u slučaju da mi ojari neku žensku jaricu ta ne bi mogla ići kod njega moro bi tražit nekog drugog za nju i zato je najbolje sad kupit neko sebi manje alpsko jarence muško hranit zajedno opari ih u septembru i posle zaklat jer desilo mi se to kad sam trazio jarca za kozu onaj viče prodo,onaj dao nekome u stado da pari jedva sam uganjo,a kozu za 2-3 dana prođe onaj polni žar i onda valja čekat opet 20tak dana da trazi opet..
 
To je lepa zamisao ali sa koliko jarac meseci starosti postaje plodan? Negde sam procitao da stariji jarcevi daju bolju jarad, ne znam koliko je to tacno.
 
Xaxaxa ziva istina zaradjuje na tudjem trudu, mada ja sam u prigradskom naselju samo mi to treba da me neko prijavi zbog jarca jer smrdi boze sacuvaj...plodan je sa 5 meseci.Moja jarica je uparena pod Sanskim jarcicem tako je imao oko 5 meseci pa cemo videti sta ce biti :)
Jarica sto sam prodao ojarila 2 komada prekjuce :osmeh: samo kad je se ojarila da ne bude da sam utrpao...
 
Poslednja izmena:
oni smrde samo u sezoni parenja i to kratko traje nekih mjesec dana,a kasnije se nista ne cuje problem je sto ne traze koze sve u isto vrijeme i onda moraš stalno odvodit na parenje ako nemaš kod sebe,a druga tsvar ima koza koje pritajeno traze jarca ne pokazuju jasne znakove i onda najbolje je kad je jarac s kozama..
 
Ko zivi na selu a ja sam bukvalno u gradu tako da i tih mesec dana da smrdi je mnogo,kad ih ti stavis kod jarca posle 7 dana su uparene odma traze,moje su bogami drecale kao lude kad su trazile da se pare,ala je komsiluk uzivao :osmeh:
 
Sve se može to srediti da se dvije koze pare uz razliku dan dva ali to možeš ako imaš svog jarca.Kozi držiš da jarac skoči on ako za neki dan ona traž.Ja dok sam imao 14 koza istesu se parile u 10 dana jer sam to hteo tako dok ih muzem da se sve muzu i imao sam pauzu 60 dana.
 
039f221285268a961a8eef1903ee69d5.jpg
7e19d66997c96294780c50e2c571b202.jpg

Prinove od malopre.

5b20b90e657bc099070cf98ce73ccfd1.jpg

I starija banda.
 
Svaka cast prelepe slike..... Crni gruja dosad mi se to nije desilo probaj sa necim da joj mazes tu sisu,neka neko strucniji kaze sta bi moglo da se uradi da to prodje....da nije upala jel joj vruca sisa
 
Da li se nekom pojavio problem sa samom sisom.unutar nje zadebljanje , supruga izmuze iz te sise ( mleko je dobro) ali kozu boli jer sisa nije mekana .. sve je bilo Ok do jutros

Повреда која може да пређе у маститис. Сумњам да је већ настао интерстицијални маститис који није захватио млијечни паренхим па је млијеко непромјењено... и тако од баналних ствари до врло озбиљних. Треба провјерити лимфне чворове да ли су упаљени. Ово угрубо, јер је тешко нагађати, а да се не види или не опипа.

Највјероватније повреда при мужи или се грло само повриједило.
 
Poslednja izmena:
Не желим да те плашим, али добар дио маститиса креће од лоших музилица, убоја или грубе муже. Мужа са подвијеним палцем је нарочито опасна.

Треба то да погледа неко стручнији.

Кажем ти, може бити обична баналност, а да се искомпликује. Онда ја не би смио више привирити на форум. Али треба полако учити када је потребан ветеринар, а када не. Када се на основу искуства може нешто самостално санирати.

Ако је повреда:
1. сиса је увећана,
2. отечена,
3. болна.
Грло се јако брани при мужи и мужа је отежана. Млаз је танак или распршен.

Битно је сису одржати проходном и редовно измузавати. Послије муже обавезно убризгавати антибиотску маст. Најчешће на 12 сати три до пет дана. Оболелу сису испрати више пута млаким раствором камилице или 4% борне киселине и мазати је благим дезифицијентним мастима.
Мусти веома пажљиво.

Уз велику ограду, јер грло нисам видио.
 
Jarenje zavrseno ojarila se i treca koza, rezultat 3:1 za zenke.
Malena ojarena 16. marta:
img20150316133744.jpg

img20150318134256.jpg


S obzirom da sam ih uzeo sjarne, ne znam ko je tatko, receno mi je da je alpinac. Boja mi je bila sumnjiva pa sam pitao po nekim kozarskim grupama na fejsu, kazu mi iskusniji ljudi da se javljaju cistokrve alpine i u ovakvoj boji samo su kod nas retke, sta vi mislite?
 
Jarenje zavrseno ojarila se i treca koza, rezultat 3:1 za zenke.
Malena ojarena 16. marta:
img20150316133744.jpg

img20150318134256.jpg


S obzirom da sam ih uzeo sjarne, ne znam ko je tatko, receno mi je da je alpinac. Boja mi je bila sumnjiva pa sam pitao po nekim kozarskim grupama na fejsu, kazu mi iskusniji ljudi da se javljaju cistokrve alpine i u ovakvoj boji samo su kod nas retke, sta vi mislite?


Нека су ти на корист!!! Мислим да им је татко домаћи бели или сански :osmeh:
 
Evo ih malci uzivaju...da naglasim da ekstra napreduju...

qn8b3b.jpg


s6t7qg.jpg


A evo i prinova jarica se jutros ojarila :)

34rw2v6.jpg


154hjd5.jpg


nxqdti.jpg
 
fino vime opet kažem šteta za jarca sto je drugaciji ja volim nešto kad je u istoj rasi iako ne sumnjam da ce biti kvalitetne ove male jarice ako ostaviš za sebe..ja kao bog da ocekujem za 20 dana tek jarenje
 
Nazad
Vrh