Fortschritt

Ma da to je taj traktor,i ta prica uvezen prije 15 tak ili mjesec dana ne pije vode,staji on tu mnogo vise jer evo i jos jedan clan foruma pise da ga je on gledao prije 3 godine a ja sam prije 4,.i daj boze da on njega u opste proda,.
 
zombie reci nesto o njemu interesuje me kakav je utisak imao o njemu ,mislim na to kad kazes da si sedio u njemu ,preglednost udobnost , komande jesu lako dostupne i na tako , jer za kvalitet sam pricao sa jednim covekom koji ih je vozio u madarskoj i kaze da je menjac i diferencial neunistivo , slaba tacka im je motor ali posto isti taj motor bio i na mom kombajnu znam na sta je mislio , generalka takvog motora je nekih 300-500 eura ali onda si sve sredio . Razmisljam o kupovini takvog traktora zato te pitam .
 
Kao prvo, traktor je OGROMAN. Mislim, nije veliki već je OGROMAN. Nevjerovatno dugačak. Kabina je velika, komande klasika, nije to sad neka udobnost, ipak je to pravljeno u Istočnoj Njemačkoj pod komunistima. Problem kod njih je spojnica, ima na PIK nekoliko vlasnika starijeg modela ZT300 i ZT303 koji ne mogu da poprave tu spojnicu (ne znam tačno o čemu se radi ali sam čitao njihove prepiske i vidim da je to ozbiljan problem).
 
Ja sam bas mislio na ovaj tip ZT323A ili 323B , kad sam pricao sa covekom i pitao za mane nista mi nije napomenuo samo ih je hvalio , na yutubu sam sa nagledao moci ovog traktora , posto u kombajnu sam motor menjao na mecku i u ovom traktoru bi cuda ucinio promena motora , tako da meni vise odgovara da je motor u kvaru jer bi ga svakako menjao , u svakom slucaju hvala ti na informacijama.
 
MIslim da bi bilo najbolje da sam odeš i pogledaš neki 323, on je dosta moderniji traktor u odnosu na 303, ljepši je, jači, mada su mehanički jako slični. Prednji most im je identičan, isti na IFA W50 kamionu (prednja vuča je uzeta sa kamiona i stavljena na traktor, tako su od ZT300 napravili ZT303). Traktori su zasta veoma moćni, za Vojvodinu i velike pracele su kao pravljeni a 120KS nije malo, posebno jer su jako teški. U Njemačkom im kao glavnu manu ističu male točkove za tu snagu, nazad koriste 18.4-30" a naprijed idu gume na 20" felgu, ne znam tačnu dimenziju, te švabe kažu da mu je vučna moć zbog malih guma dosta niža nego što bi mogla da bude da koristi npr 34" ili 38" gume. Dijelova za njih ima u Njemačkoj i Madjarskoj (za sve) a za motore nije neki problem jer se isti motor koristio na kombajnima. Imaš na netu par foruma o njima, posebno neki madjarski forum (ne znam link, izguglaj ga) sa dosta informacija. Prednost im je što su jako izdržljivi i jaki i koštaju malo za tu snagu (323 ima 120KS) ali tu je problem održavanja no sa druge strane to je jako primitivan traktor, konstruisan vrlo masivno, i nije ga lako pokvariti. Problem bi bil nabavka potrošne robe, filteri, dihtunzi i slično, što se mjenjača tiče teško da bi ga polomio a ako imaš neke familije ili prijatelja u Njemačkoj, vrlo lako ih je naći rasturene i nabaviti bilo koji dio, ZT 300 ili 303 mogu da se kupe kompletni za 1000-1500E u lošijem stanju.
 
Motor mi je jako dobro poznat mogu ti cak cene od delova da ti navedem , za koriscenje prednjeg mosta sa kamiona to nisam znao ali svojim ocima sam vidao kako se IFA W50 okrece na njivi sa prikolicom pun zita . Za delove se nemora za Njemacku u Baji u Madarskoj na ulazu u grad pored puta je ogromno skladiste za Fortschritt kombajne i traktore , masine uopste sto se proizvodilo u toj fabrici . Kad si vec pomenuo cene IFA W50 kamion(5t) sa pikolicom (7t) novom ceradom ispravnim gumama u Madarskoj mozes kupiti za 1000-1500 eura, traktor ZT323A ispravan za 2500-3500 eura
 
Mislim da je ovaj prodat, član gm8o bio da ga gleda to je u mom komšiluku, traktor stvarno jako masivno napravljen

- - - - - - - - - -

qpicck.jpg
 
Ima 100KS, 4 cilindra motor sa 6560 kubika, 12 brzina naprijed i 8 nazad. Težak je solidnih 5690kg, dugačak zamalo 5 metara (4.94m), širok 2.24m i visok 2.85m. To je prilično ogromno. Dosta vara veličina guma, ima dosta male gume nazad (18.4-34") i 16-20" naprijed.

- - - - - - - - - -

Evo ga u oranje neke opasne crnice

 
kod mene jedan u selu stoji 10ak godina. vozi neki dvobrazdac plug za sobom koji moze u dubinu da ore pola metra, ali sta ce kome ta namjena. jedne godine je cistio snijeg po seoskim putevima i to je sve. na prodaju je. 130ks je masina sa motorom rezerve.
 
Nazad
Vrh