Fortschritt

momci a da se mi prebacimo u temu kombajni
 
FORTSCRITT

Posto smo se na temi o traktorima nasli i otisli u off, smatram da trebamo otvoriti temu o nasim istocno nemackim ljubimcima.
 
Evo jednog ZT 323 za nekih 6000E, 120KS, ubio se za vase ravnice da vuče 4 brazde. Pazi molim te, lik napisao da je ovo Zetor :haha:
 
dejan 77 je napisao(la):
malo je losiji na izgled ali 3 kg farbe bi resilo problem.

Pa jes, vidio sam ga prije par mjeseci kada sam isao u Gradačac, samo onako u prolazu, ogroman je i masivan kao neki bager, nazad su 18.6-30" ili 18.6-34", ne mogu da se sjetim, a za prednje ne znam. Solidno izgleda, nije mastan, stoji kod čovjeka najmanje godinu dana tu. Traktor se inače nalazi pored Tuzle. Ides iz Tuzle prema termoelektrani i na velikoj petlji skrenes desno prema Gradačcu, par kilometara dalje traktor stoji u dvorištu, na desnoj strani, ne mozes ga promašiti nema šanse, vidi se iz aviona koliki je. Meni je baš zanimljiv, 4 klipa samo a ogromna zapremina, nema turbinu i te zezancije. Nisam ga čuo uživo kad radi, al ne netu zvuče kao dizel-lokomotive, imaju jako dug hod klipa.

Našao sam na nekoliko web stranica u Njemačkoj dijelove za njih, nisu uopšte skupi, a u Madjarskoj i okolnim zemljama ih ima kao pljeve, masovno ih kupuju u Njemačkoj za vrlo male pare.

Ev par snimaka ovog 323A

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h1nJSA4KDQE&feature=related[/youtube]

A evo odličnog dokaza koliko vučnu moć ovo čudo ima...nije čudo što zvuči kao lokomotiva :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-zejfLiWFAY&feature=related[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vWaDhMVmRds&feature=related[/youtube]

Po mom mišljenju, odlična alternativa velikim Volvo traktorima za oranje većih površina.

Izgleda da je dobar i za šumu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UZcfLbxzJ1s[/youtube]

Za one koje sve ovo zanima detaljnije, evo sve o njihovim traktorima:

http://www.fortschritt-landmaschinen.de/Fortschritt-Traktoren.htm
 
Isti taj motor se nalazi u ifa w50 kamionima i kombajnima E512 ,E514 , 6560ccm 73,5kw(100ks) pri 1800 ob/min i vec na 1350 ob/min daje maximalnu obrtnu moc od430 Nm ja ga imam mocna masina .
 
ovo bi trebalo da su motori od 115 ks,verovatno je motor isti samo ima 2200 obrtaja.a traktor je tezak preko 7 t
 
dejan 77 je napisao(la):
ovo bi trebalo da su motori od 115 ks,verovatno je motor isti samo ima 2200 obrtaja.a traktor je tezak preko 7 t

Nije "verovatno" nego su potpuno isti motori jer su im oznaki iste ,u traktoru neznam obrtaj motora ali u kombajnima (512,514) je 2000 ob/min a razlika je u bos pumpi jer kolega i ja smo radili remont i elementi u njegovom (514, 9mm) u moj (512, 8mm) ,sto se oznake motora tice u kamionu ,traktoru,kombajnu je 4VD 14,5/12-1 SRW MAN System sto oznacava promer klipa i hod ,a gde se dobija na KS to bi najstrucnije znao objasniti gospodin panonstib. " Mozda" ima razlike u klipu jedan ima komoru drugi ne ali ti neznam jer ja moga otvarao jos nisam a kolega stedi na parama i vec drugi put ga je kostala 300eura generalka da je dao 500 za originalne delove a ne za ove fuseraje ne bi ga bolela glava ali svako zna svoje . :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Mislim da nema, vidio sam taj oglas (ako mislimo na isti), prodaje ga lik u kompletu sa 4-brazdnim plugom ravnjakom. Taj sa oglasa je ZT300, sve isto kao i ZT303 samo što 300 nema prednju vuču. Motor im je isti i ima 100KS a prednja vuča je identična onoj sa nekog IFA kamiona i nepoderiva je prema tvrdnjama vlasnika, gledam sam neki madjarski forum posvećen samo Fortschritt traktorima i tamo pišu kako je, pošto je pravljena za kamion, predvidjena za daleko veće radne brzine i opterećenja pa joj traktor i radovi na polju ne mogu ništa. Jedinu manu mu navode male zadnje gume, 18.9" na 30" felgama jer mu motor ima jako mnogo obrtnog momenta pa bi mogao imati daleko veću vučnu moć sa većim gumama, čak sam vidio i neke prepravke na 38" felge ali to em čudno izgleda em može da se uradi samo na traktoru sa zadnjim pogonom. Naprijed duplaci inače koriste 20" gume.

Edit

Ne mogu nikako da nadjem taj ogla :(

---------- Poruka napisana u 17:18 ---------- Prethodna poruka je at 06:28 ----------

Evo par zanimljivih snimaka





Koja je to sila...


 
Poslednja izmena:
jos ranije sam gledao onaj iz Ade i cini mi se da je to ozbiljan traktor. Kada vidis da za tih 6 000 evra ide i trobrazni obrtac , ti traktor od 100 konja kupis za nekih 4 000 evra. Za uzorati 40 hektara u narednih 15 godina milina... Slican mi je sa onim sutler-om ali mi je ovaj nekako lepsi. Isti takav sutler od 100 konja ali 6 cilindara i prednjom vucom se prodaje za 4500. Pitanje je sta je tu bolja racunica za potencijalne kupce... Pozdrav
 
Bas sam juce pregledavao madarske oglase i gledao zt 323a cena im se krece od 3,5 hiljade za traktor od 89-91godiste pa nagore ,motori kao potrosaci nisu veliki u traktoru ne znam ali u kombajnu jutro sece sa 4-5litara nafte (zito od 26-30 meteri po jutru).
 
to je ok cena za takav traktor (moje licno misljenje). Kakve su mogucnosti da se kupi u madjarskoj i da se ovde registruje?
 
To bi bila zanimljiva solucija za kupovinu.Nisam upucen u vezi carine i ostalih dazbina koliko bi to izaslo.Znam da prave razne muvacine mnogi sto uvoze traktore i to im je postao pravi biznis.Njima se kroz prste gleda i za smesnu lovu ocarine traktore ali zato carina cepa iz sve snage neke muke i mukice koji za sebe nesto hoce da uvezu.
 
Nazad
Vrh