Elixir Zorka Sabac mineralna djubriva

Obrade zameni za 6:24:12,psenica voli vise P nego K
 
Mi smo jesenas na pšenici koristili 6:24:12, ali nije se moglo pokazati ove godine. Pročitao sam negde da je pisano, da se bolje pokazao mali MAP, tj DAP, 10:46 u odnosu na veliki Map 12:52? Jel to neko poredio, ili ovako samo zaključio? Posto smo mi redovno bacali 12:52.
 
Mi smo jesenas na pšenici koristili 6:24:12, ali nije se moglo pokazati ove godine. Pročitao sam negde da je pisano, da se bolje pokazao mali MAP, tj DAP, 10:46 u odnosu na veliki Map 12:52? Jel to neko poredio, ili ovako samo zaključio? Posto smo mi redovno bacali 12:52.
Koliko znam, 'mali MAP' je narodni naziv za Elixir-ov Nutrimap (10:40:0+Me), a ne za DAP (18:46:0) kojeg odavno nisam video u ponudi.
 
Taj 10:46:0 je MAP (Monoammonium Phosphate), a DAP je Diammonium Phosphate i njega već dugo nema u ponudi.
 
Ja bi dodao i pitanje kad je najbolje vreme za primenu?
Sad ujesen,na proleće pre prve košnje,posle prve košnje?
 
Novembar zadnji rok da bi se iole spustilo dole do aprila. Posto su mi lucerke u drugoj godini sad cu krenuti sa djubrenjem, bice malo experimenta sa timacovim djubrivima.
 
Poslednja izmena:
Kako su vam iskustva sa Elixir-ovim Nutrimap-om? Kakva je granulacija, ima li prašine dok se razbacuje ciklonom? Da li je njega za pšenicu bolje zaorati (ako se ore šarovina a ne tanjra) ili ga baciti pred sejanje?
 
PGR Mani se naziva čoveče, kontriranja i dokazivanja, ako mozes odgovori na moje pitanje. Ukoliko si koristio djubriva, da li ima razlike? Lično iskustvo, nemoj mi linkove postavljati kao po ostalim temama.
 
Evo da odgovori čika Aca umesto našeg PGR,ono što malo natucam, a to je sledeće:

Zaoravanjem hektara strnjike posle žita, ostaje u zemlji oko 15-35 kg N; 7-12 kg P; 34-70 kg K .
Kukuruz ostavlja više hraniva i to 42-66 kg N; 15-25 kg P; 95-130 kg K.
Očigledno da se najviše ostavlja K i zato ga treba manje dodavati kroz đubrivo, dok P treba više. O azotu ne treba ni govoriti, čak i u jesen bar 100 kg da se zaore, jer prilikom truljenja žet. ostataka se potroši od 60-80 kg azota iz zemlje samo da bi ove žeteone ostatke koje zaoravamo, mogli da razlože.
Od mene, za sada, toliko.
 
Taj azot za razlaganje zetvenih ostataka je pozajmljen,nije potrosen,mislim da se vodi velika zabuna oko ovoga.
 
Jel Ima neko APV uredjaj za mikrogranulisanih djubriva na sejalici?Kakva su iskustva?
 
Pozdrav svima, kakva su vaša mišljenja o upotrebi đubriva 6:24:12 kao osnovnog đubriva pred setvu kukuruza i soje?
Analiza zemljišta je pokazala nešto slabiju snabdevenost zemljišta fosforom.
Naravno, ovo je samo osnovno đubrenje, prilikom setve bih dodao azot u formi UREE.
 
Nazad
Vrh